MOST CHIŃSKI W ŁAZIENKACH

Zygmunt Vogel. Widok na Bramę Chińską w Łazienkach

Spacerując po ogrodach Łazienek Królewskich zwykle trafiamy w rejon Promenady Królewskiej i Ogrodu Chińskiego. Prawdopodobnie jednak nie bardzo zastanawiamy się tam nad tym, jak owa okolica wyglądała za czasów Stanisława Augusta. 
Popatrzmy na akwarelę Zygmunta Vogla z 1785 roku, która przybliży nam nieco krajobraz XVIII-wiecznej rezydencji królewskiej. Ilustracja przedstawia Most Chiński z Altaną Chińską w Ogrodzie Chińskim w Łazienkach. Obraz niestety nie jest dostępny w Polsce, znajduje się obecnie w zbiorach Ermitażu w Petersburgu.
Przyjrzyjmy się bliżej fragmentowi ukazującemu konstrukcję w stylu chińskim. Zapraszam też na mój spacer po Łazienkach, na którym postaram się przybliżyć krajobrazy tego parku w XVIII stuleciu i później 👉 PAMIĘTAJMY O OGRODACH. MNIEJ ZNANE ŁAZIENKI

Zygmunt Vogel Widok na Bramę Chińską w Łazienkach
Most Chiński z altaną w Łazienkach Królewskich na obrazie Zygmunta Vogla

Most wraz z altaną, były jedną z chińskich dekoracji, w które obfitowały Łazienki za czasów Poniatowskiego, zarówno w parku, jak w pałacu i innych obiektach. Król Staś lubował się bowiem w chińszczyźnie i we wszelakim Oriencie, czego wyrazem było choćby powstanie ogrodu chińskiego, którego rekonstrukcja powstała kilka lat temu w Łazienkach, choć w nieco innym miejscu niż był on usytuowany za czasów stanisławowskich.

Łazienki Królewskie Ogród Chiński
Współczesny Ogród Chiński w Łazienkach . Foto: Liliana Kołłątaj

Most i Altana stały na skrzyżowaniu obwiedzionej kanałami Promenady Królewskiej (czyli alei prowadzącej od Pałacu na Wodzie do Białego Domu) z Aleją Chińską (czyli główną aleją Łazienek prowadzącą z północy na południe). Trochę trudno to sobie dziś wyobrazić.🙂
Z pomocą przyjdzie nam oficjalna strona Łazienek Królewskich. Podczas prac archeologicznych odkryto bowiem fundamenty owego mostu i na tej podstawie wykonana została wizualizacja tej części ogrodu. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na to, że jest to wizualizacja schematyczna i w detalach widok mógł się różnić.

Łazienki Królewskie most chiński kanały ogród
Wizualizacja mostu chińskiego i jego otoczenia. Ilustracja zaczerpnięta ze strony https://www.lazienki-krolewskie.pl/

Most, a właściwie raczej dwa równoległe wiadukty, przerzucone zostały w ciągu Promenady nad Aleją Chińską. Z resztą ogrodu miejsce to łączyły kładki nad kanałami, co widać na ilustracjach powyżej.
Na górze wiadukty połączone były platformą, na której stała altana chińska. Polecam zajrzeć na oficjalną stronę internetową Łazienek Królewskich i obejrzeć filmik z cyfrową rekonstrukcją Mostu Chińskiego
👉 https://youtu.be/dhIMVWHPg3A. 
Warto przy okazji zwrócić także uwagę na jego otoczenie. Na filmiku doskonale widać, jak bardzo zmieniła się ta okolica. 

Łazienki Królewskie most chiński rekonstrukcja cyfrowa
Rekonstrukcja cyfrowa mostu chińskiego w Łazienkach. Ilustracja zaczerpnięta ze strony https://www.lazienki-krolewskie.pl/

Konstrukcję rozebrano na rozkaz księcia Konstantego, ok. roku 1825. Patrząc z dzisiejszej perspektywy – chyba dobrze, bo niezbyt to byłoby wygodne. Aby dotrzeć od Białego Domu do Pałacu trzeba by było bowiem przejść przez most – wiadukt. Obecnie nie mamy tam żadnych przeszkód terenowych. Po moście chińskim nie pozostał nawet ślad. Kanały osuszono, a ich miejsce zajęły szerokie aleje parkowe. Jedynym wspomnieniem dawnego założenia wodnego w tej części ogrodu jest fontanna w basenie przed Białym Domkiem.

Łazienki Królewskie Promenada
Promenada Królewska w Łazienkach od strony fontanny przed Białym Domkiem. Foto: Liliana Kołłątaj

Możemy w tym miejscu zapytać: dlaczego zatem za czasów Stanisława Augusta tak utrudniano sobie życie? 😉
Otóż wówczas nie było to utrudnienie, a ułatwienie, gdyż dołem prowadziła trasa dla powozów, które jeździły tędy Drogą Wilanowską. Rozwiązanie z wiaduktem było  potraktowane bezpieczeństwem królewskich gości. Dosyć często bowiem zdarzało się w owych czasach, że na ulicach Warszawy przechodnie bywali poturbowani przez rozpędzone pojazdy konne. Jak widać już wówczas dawała się zauważyć dyskryminacja pieszych. 😉

***

A na deser inny Vogel. Też z Łazienek.  Zaś o obiekcie widocznym na ilustracji możecie poczytać tu 👉 TEATR NA WYSPIE

Zygmunt Vogel. Teatr antyczny w Łazienkach. 

 


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close