
Swój dzisiejszy wygląd i większość zabytków Siedlce zawdzięczają księżnej Aleksandrze z Czartoryskich Ogińskiej. To przede wszystkim dzięki niej powstał obecny układ miasta i budowle przy głównych ulicach Siedlec: piękny barokowo – klasycystyczny ratusz, kościoły, malowniczy rynek i oczywiście pałac Ogińskich (obecnie siedziba uczelni) z parkiem Aleksandria.


Naturalnie, gdy znajdziemy się już w Siedlcach, postaramy się poznać całe miasto, nie tylko jego najbardziej spektakularne obiekty.
Odwiedziny oczywiście rejony związane z księżną Ogińską (pałac, ratusz, zabytkowe ulice w centrum miasta). Poszukamy miejsc związanych z Tadeuszem Kościuszką i Stefanem Żeromskim.

Porównamy obecny wygląd miasta z archiwalnymi ilustracjami z różnych etapów historii Siedlec, a zwłaszcza z końca XIX wieku i I połowy wieku XX.

Sprawdzimy też jak obecnie wygląda świątynia, która niegdyś była cerkwią.
Zawędrujemy także na cmentarz żydowski, zupełnie inny od tych, które znamy z Warszawy. Poszukamy również innych miejsc związanych z tą liczną grupą mieszkańców przedwojennych Siedlec.


Będzie też czas wolny – na indywidualną eksplorację miasta, np. zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego.
Poza tymi efektownymi obiektami architektury Siedlce poszczycić mogą się jeszcze jedną osobliwością: obrazem „Ekstaza św. Franciszka”, eksponowanym właśnie w Muzeum Diecezjalnym.
To jedyne w Polsce dzieło sławnego XVI-wiecznego malarza: El Greco. W dodatku trafiło tam w niezwykłych okolicznościach.

W trakcie spaceru przewidziana jest także przerwa na obiad. Jeśli będziecie zainteresowani, możemy wybrać się wspólnie na degustację potraw litewskich.

Spacer „klasyczny” po Siedlcach zaczniemy i zakończymy na Placu Zdanowskiego, przy dworcu kolejowym, który jest obiektem zabytkowym (zbudowano go w 1898 r.).
Trasa do przejścia w tej wersji nie przekroczy 6 km.

***
Wersja rozszerzona dla zainteresowanych, szczególnie dla pasjonatów przyrody i fotografii: tych, którzy będą mieć ochotę na dłuższy pobyt w Siedlcach zapraszam na zachód Słońca nad Zalewem Siedleckim i rzeką Muchawką. Fotografującym podpowiem od razu, że może przydać się statyw.

***
Koszt: 60 zł
z Kartą Globtrotera: 50 zł
Płatność gotówką na starcie spaceru w Siedlcach.
***
Koszt obejmuje usługę przewodnicką w Siedlcach.
Koszt nie obejmuje wstępu do Muzeum Diecezjalnego (bilet normalny kosztuje 15 zł).
Dojazd do Siedlec: indywidualny.
Najprościej wybrać się pociągiem, podróż trwa ok. 70-90 minut (koszt biletu normalnego w jedną stronę: 16 zł – 22 zł, zależnie od wybranego pociągu).
***
Spotkanie grupy: 24. czerwca, sobota, godz. 10.15
Siedlce, przed wejściem Dworca PKP przy Placu Zdanowskiego
lub
godz. 8.30
Warszawa Wschodnia, na peronie IV (pociąg KM R2 nr 19859, odjazd 8.47)
Przewidywane zakończenie trasy „klasycznej” w Siedlcach: ok. godz. 16.00.
—
Zakończenie trasy rozszerzonej – do ustalenia na miejscu.
***
Zgłoszenia tradycyjnie na maila: klubglobtrotera@gmail.com
lub
poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy
👇👇👇

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


3 myśli w temacie “SIEDLCE W PIGUŁCE. Spacer z przewodnikiem”