OLYMPIASTADION. BERLIN

Tomasz Mroczek,dziennikarz, pilot wycieczek

—————————————————————

Igrzyska Olimpijskie w Rio należą już do przeszłości. Zapewne – ze względu na znaczną odległość od Polski – niewielu polskich kibiców obserwowało te wydarzenia sportowe na żywo.

IMG_20160822_122517
Niebieski to barwa klubu Bundesligi Hertha BSC Berlin, którego stadion jest siedzibą. Na co dzień, na obiekcie pozostającym własnością miasta nie może być reklam.

Na szczęście nie trzeba wyprawiać się w kosztowną podróż na drugi koniec świata, do Rio de Janeiro, aby poczuć olimpijski klimat. Zaawansowany globtroter znajdzie go znacznie bliżej – w Berlinie. Takim miejscem jest Stadion Olimpijski (Olympiastadion – http://www.olympiastadion-berlin.de/.

Zbudowany został na potrzeby Igrzysk Olimpijskich 1916r. które się nie odbyły z powodu I wojny światowej. W jej trakcie był używany jako szpital wojskowy.
W latach trzydziestych XX w. Hitler usilnie starał się pokazać światu wielkość Rzeszy, ale póki co jeszcze w pokojowy sposób. Na potrzeby igrzysk 1936r kazał rozebrać pozostałości starego obiektu i wznieść nowy. Projekt zrealizował Wermer March, syn twórcy pierwszego stadionu.

IMG_20160822_122330
Pamiątki po monumentalnej architekturze nazistowskiej. Za ogrodzeniem – boisko do rugby.

Inauguracja XI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie odbyła się na stadionie z wielką pompą 1 sierpnia 1936r na .

IMG_20160822_122452
Odbudowana wieża, a właściwie dzwonnica, symbol tamtych igrzysk.

Ogólnie znane są rasistowskie poglądy ówczesnych władz, które jeszcze przed igrzyskami zabroniły Żydom przynależności do organizacji sportowych. Niestety pierwszą konkurencją olimpijską był bieg na 100 m., który wygrał Amerykanin Jessie Owen z czasem 10,2 sek. Sęk w tym, że Jessie był czarny! A więc już pierwszego dnia zawodów złoty medal zdobył przedstawiciel niższej rasy! Hitler był wściekły!

W sumie jednak, po dwóch tygodniach rywalizacji to sportowcy Trzeciej Rzeszy zdobyli najwięcej medali, bo aż 89, w tym 33 złote. Na drugim miejscu znalazły się USA, a na trzecim Węgry. Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1936 w Berlinie reprezentowało 144 sportowców, którzy startowali w 55 konkurencjach w 15 dyscyplinach. Łącznie zdobyli 6 medali: 3 srebrne i 3 brązowe – w lekkiej atletyce, jeździectwie, strzelectwie i wioślarstwie. Sukcesy kobiet były większe niż mężczyzn – zdobyły 2 srebrne i 1 brązowy.

Nie tak dawno, 22.08.,  TVP wyemitowała w Jedynce film dokumentalny nakręcony w 2015 przez francuskiego reżysera, Jerome Prieur`a,  „Berlin 1936. Igrzyska propagandy”. Głównym bohaterem filmu był czarnoskóry Jessie Owen, zdobywca 4 złotych medali dla USA na Igrzyskach w Berlinie, stolicy nazistowskich Niemiec. Ponieważ powtórki w naszej Telewizji zdarzają się dość często jest nadzieja, że osobom zainteresowanym, które teraz ten film przeoczyły, uda się jeszcze kiedyś go obejrzeć.

Podczas II wojny światowej obiekt ucierpiał w niewielkim stopniu, zaś po wojnie służył jako główna kwatera brytyjskich wojsk okupacyjnych.
Po rozbudowie i renowacji w 2004r. służy przede wszystkim jako obiekt piłkarski, ale odbyły tu się też największe w Europie koncerty gwiazd muzyki pop (m.in. Madonny, Depech Mode i in.). Na widowni pomieścić się może ponad 74 tysiące widzów (dla porównania 58500 na Narodowym w Warszawie).

IMG_20160822_122527
Olympiastadion.Zdjęcie z niemieckiego Internetu.
IMG_20160822_122506
Z zewnątrz skromny, od środka gigantyczny! Współczesna rozbudowa polegała m.in. na wygrzebaniu kilku pięter poniżej poziomu ziemi.
IMG_20160822_122311
Na tablicy – wyryte imiona złotych medalistów igrzysk.
IMG_20160822_122434
Miejsce dopingu … duchowego. Kaplica w modnym europejskim stylu wielowyznaniowym.
IMG_20160822_122229
Na ogromnym terenie stadionu znajdują się również baseny.

***

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

 

Kategorie EUROPA, KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, NIEMCYTagi , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close