BUNDESTAG OD ŚRODKA

Tomasz Mroczek,dziennikarz, pilot wycieczek

——————————

reichstag_sommer
Gmach Bundestagu. Zdjęcie z oficjalnej strony http://www.bundestag.de

Obiekt ten, jako jeden z nielicznych w mieście przetrwał w jako takim stanie natarcie Armii Czerwonej.

IMG_20160817_182059
Fragment odsłoniętej ściany

Napisy po rosyjsku zostały zrobione ręką radzieckich żołnierzy w maju 1945r. w budynku parlamentu niemieckiej Rzeszy, czyli w berlińskim Reichstagu.

IMG_20160817_184243
Dla porównania wysokości – niemiecka, bardzo wysoka przewodniczka i napisy. Żołnierz radziecki wspiął się na stertę gruzu… i dał radę.

Pamiętamy wszyscy słynne zdjęcie „krasnoarmiejców” zatykających na dachu czerwoną flagę. Reichstag to było symboliczne miejsce, ale w tamtych dniach w ogóle niewiele było miejsc, które nadawały się do zatykania flag. Naokoło ruiny, gwałty i szaber. Samo to zdjęcie mogłoby być tego szabrowania świadectwem … ale przed retuszem. Na oryginalnym bowiem zdjęciu widać było trzy zegarki na ręku zdobywcy Berlina.

Po podziale Berlina na strefy okupacyjne obiekt został przedzielony granicą państwową. Co prawda większość budynku znalazła się w rękach Brytyjczyków, a zachodni alianci odbudowali go (z wyjątkiem kopuły) i wyremontowali, ale nieprzyjazna granica uniemożliwiała normalne użytkowanie. Obie strony umieściły tam tylko lipne firmy i instytucje, które były przykrywką dla instalacji szpiegujących. Brytyjczycy sporadycznie organizowali wystawy sztuki. A ściany wewnątrz – te z napisami i ze śladami po pociskach – zgodnie ze stylistyką lat sześćdziesiątych zasłonięte zostały białymi płytami.

IMG_20160817_230852
Sala obrad
IMG_20160817_230744
W dole – oficjalne wejście dla oficjeli.

Po upadku muru i wchłonięciu NRD przez RFN niemieckie władze przeniosły się z Bonn do Berlina. Budynek po solidnej przebudowie i przemianowaniu go na Bundestag stał się siedzibą władzy ustawodawczej. Płyty zostały usunięte, oryginalne ściany ze śladami historii wyeksponowane, przebudowano to i owo, aby obiekt nadawał się do celów nowoczesnego parlamentaryzmu.

IMG_20160817_231006
Niemiecki symbol – na drugim planie.
IMG_20160817_231112
Zabłąkany polski turysta na planie pierwszym

Na największą atrakcję Bundestagu (i w ogóle Berlina w ostatnich latach) wyrosła szklana kopuła, zaprojektowana przez Normana Fostera.

IMG_20160817_185023
Kopuła do zwiedzania – prawie już symbol.

Wnętrze kopuły można zwiedzać, wspinając się spiralnymi schodami na szczyt, skąd rozciąga się fantastyczna perspektywa. Na sam szczyt nie udało nam się wejść (sprzątanie i mycie), prezentuję tylko zdjęcia z tarasu, które pokazują centrum miasta.

IMG_20160817_183039
Symbol zjednoczonego Berlina – Brama Brandenburska
IMG_20160818_002903
Panorama Berlina z Bramą Brandenburską
IMG_20160817_231315
Rzut oka na Berlin Wschodni – ponad dachy wystaje wieża telewizyjna na Alexanderplatz.

Samo dostanie się do Bundestagu nie jest łatwe. Wejścia na kopułę, lub zwiedzanie budynku są ograniczone i wymagają wcześniejszego zgłoszenia. Dopiero otrzymane potwierdzenie jest zgodą na wejście w ściśle określonym dniu i godzinie (choć administrator i tak zastrzega, że może odwołać wizytę). Należy zarejestrować się online na: http://www.bundestag.de/. Radzę to robić z wielomiesięcznym wyprzedzeniem i odpowiednio dostosować termin swojego przyjazdu. My byliśmy w Berlinie 2 razy w ciągu ostatnich trzech lat, a na kopułę jeszcze nie udało nam się wejść.
Znak naszych czasów – strona do rejestracji, oprócz niemieckiego prowadzona jest po francusku, angielsku i … arabsku.

IMG_20160817_230509
Kaplica Multi Kulti, jak wszystko w Berlinie. Krzyż dla chrześcijanina, symbol Kaby z Mekki dla muzułmanina, próg skierowany na Jerozolimę dla Żyda. Jednym słowem – dla każdego coś miłego.
IMG_20160817_230532
Było też coś dla hinduistów i buddystów, ale zapomniałem co. Aha, w razie potrzeby krzyż chowany jest pod ladę.

***

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Kategorie EUROPA, KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, NIEMCYTagi , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close