ZAPOMNIANE PAŁACE I DWORY MAZOWSZA. Mazowsze z Klubem Globtrotera

IMG_20160823_183331

Wycieczka jednodniowa Klubu Globtrotera autokarem z Warszawy.
KLUB GLOBTROTERA ma formułę otwartą – każdy może do nas dołączyć.
***
Termin: 18. września 2016, niedziela
***
Od wieku XIV do XVIII na terenie Mazowsza i Podlasia wyrastały wspaniałe zamki i rezydencje najznakomitszych rodów rycerskich i arystokratycznych Polski. Rozmach i bogactwo z jakim były budowane stawiał je w jednym rzędzie z siedzibami monarchów europejskich. Ich losy w późniejszych czasach układały się podobnie – najpierw zaniedbanie, potem ruina, wreszcie na koniec – odbudowa i restauracja.
A jak dziś wygląda to w szczegółach? Zobaczmy.
Zaczniemy od południowo-wschodnich krańców Mazowsza, a ściślej – od południowego Podlasia.

WOLA OKRZEJSKA
Na początek zajrzyjmy do piewcy czasów chwały Rzeczypospolitej – Henryka Sienkiewicza. Muzeum w dworskiej oficynie stara się zachować nastrój epoki, w której przyszedł na świat w tym miejscu – w roku 1846 – jeden z największych polskich pisarzy – Henryk Sienkiewicz. Park z drewnianymi rzeźbami obrazującymi sienkiewiczowskich bohaterów uzupełnia ekspozycję muzealną. Wyjątkowym przeżyciem jest spotkanie nie tylko z tym miejscem, ale także z twórczynią muzeum – Anną Cybulską i jej synem, Cezarym, którzy o Sienkiewiczu opowiadają jak o swoim dobrym znajomym.

OTWOCK WIELKI
Barokowy pałac na wyspie Rokola, na jeziorze będącym wiślanym starorzeczem wzniesiono w końcu wieku XVII dla marszałka wielkiego koronnego Kazimierza Bielińskiego. Projektował go prawdopodobnie wybitny architekt polskiego baroku – Tylman z Gameren.
Po II wojnie światowej obiekt przez wiele lat był niedostępny dla turystów. Dopiero w 2004 r. pałac przejęło Muzeum Narodowe w Warszawie, tworząc Muzeum Wnętrz.

IMG_20160823_182907

WINIARY
Po 4 latach renowacji Pałacyk Pułaskich w kwietniu 2015 roku został ponownie oddany do użytku. Oprócz pamiątek po Kazimierzu Pułaskim znajdują się tam też eksponaty związane z wojną niepodległościową USA, której Pułaski był bohaterem.
Pierwszy pałac istniał tu już na początku XVII w. Na jego miejscu ok. 1689 r. Stanisław Antoni Szczuka, podkanclerzy litewski, współpracownik króla Jana III Sobieskiego, wystawił kolejny według projektu Augustyna Wincentego Locci.
W XVIII wieku Winiary należały do Józefa Pułaskiego (1704–1769), ojca znanego z historii Kazimierza Pułaskiego – starosty wareckiego, adwokata, polityka i pierwszego marszałka wojsk konfederacji barskiej.
Majątek często zmieniał właścicieli, a pałac kilkakrotnie przebudowywano. Ostatnim właścicielem Winiar, od roku 1921 do roku 1945 był hrabia Wacław Godziemba Dąmbski, rolnik, właściciel browaru, kawalerzysta, przyjaciel artystów, naukowców i polityków. Za jego czasów w pałacu gościło wiele znanych osób, m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, gen. Bolesław Wieniawa-Długoszewski, generał Stefan Rowecki-Grot, prof. Władysław Szafer, Józef Mehoffer, Antoni Uniechowski.

MICHAŁÓW GÓRNY
Pałac we wsi Michałów Górny został wzniesiony w połowie XIX wieku dla Antoniego Henryka Dal Trozzo. To jeden z najpiękniejszych zabytków gminy Warka, choć w dość kiepskim stanie. Nadal jednak widać ślady dawnej świetności. Rezydencję ozdabiają przepiękne gzymsy i ornamenty, okalające drzwi i okna. W 1860 roku w parku postawiona została kaplica w stylu neogotyckim. W czasie okupacji niemieckiej cały majątek zagarnęli Niemcy – jednak właścicielom pozwolono w nim nadal mieszkać. Po zakończeniu działań wojennych pałac przejął skarb państwa, przeznaczając gmach na szkołę podstawową, która istnieje do dzisiaj.

***
Koszt uczestnictwa: ok. 110 zł
***
UWAGA: kalkulacja kosztu dla grupy ok. 15 osób.
Niezbędne minimum: 12 osób (przy niewielkiej korekcie kosztów).
Miejsca w autokarze zajmujemy według kolejności wpłat.
***
Płatności możliwe gotówką na spacerach warszawskich, spotkaniach klubowych lub przelewem na konto Skarbnika Klubu.
Kalkulacja kosztu obejmuje:
* przejazd autokarem/busem turystycznym;
* realizację programu krajoznawczego; opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
* bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i ich zwiedzanie z przewodnikami:
-1. Wola Okrzejska – Muzeum Henryka Sienkiewicza;
-2. Otwock Wielki – pałac rodu Bielińskich, oddział Muzeum Narodowego;
-3. Winiary – pałacyk – muzeum Pułaskich
* ubezpieczenie wycieczkowe.
****

Spotkanie grupy: godz. 7.30
Powrót do Warszawy: ok. 20.00

Zgłoszenia: klubglobtrotera@gmail.com
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Szczegóły dotyczące wyjazdu podajemy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close