Hamburger de lux, czyli Turcy w Berlinie

Tomasz Mroczek,dziennikarz, pilot wycieczek

***

dsc01645

Hamburger? W Berlinie? Skoro tam żyje tylu Turków to powinno być raczej o kebabach, herbacie, hidżabach itp. Ależ wcale nie o fastfoodach będzie tu mowa. Hamburger Bahnhof (niem Museum für Gegenwart – Berlin) http://www.smb.museum/museen-und-einrichtungen/hamburger-bahnhof/home.html , czyli Dworzec Hamburski to galeria sztuki współczesnej usytuowana w murach dawnego największego berlińskiego dworca kolejowego.

dreamstime_s_49417674Budynek został wzniesiony w I poł. XIXw. W stylu klasycystycznym. W latach 90. XX w. został przebudowany na potrzeby galerii sztuki. M.in. dobudowano nowe skrzydło i wyeksponowano hale główną. Nie widać tego na zdjęciach, ale kompleks jest bardzo obszerny, w jego skład wchodzi cały ciąg postindustrialnych hal, maszynowni i magazynów. Wszytko to tworzy niezapomniany charakter tego miejsca idealnie nadającego się na potrzeby wystawiennicze. Galeria ma stałą ekspozycję sztuki współczesnej (m.in. z pracami Andy Warhola) oraz organizuje wiele wystaw sezonowych. Właśnie jedna z nich wzbudziła moje szczególne zainteresowanie…
W tym momencie powinienem natychmiast przerwać wywody i przeprosić czytelników, ponieważ zanosi się na rezenzję artystyczną, a do tego nie mam żadnych kwalifikacji. Mało tego – nie znoszę współczesnej awangardy i nawet zgadzam się z opinią, że takie wystawy są urządzane po to aby ich organizatorzy mogli z ukrycia nabijać się ze zwiedzających. Za dowód mogłyby służyć inne, równolegle obecne w Hamburger Bahnhof wystawy, m.in Carla Andre. Ten amerykański (bardzo sławny) rzeźbiarz i performer w swoim manifeście artystycznym sam deklaruje: “moje prace nic nie znaczą, w sposób najprostszy z możliwych staram się tylko przedstawić surowiec, strukturę materiału” (cytuję z pamięci). I wszystko się zgadza! Proszę zwrócić uwagę na zdjęcia z przeszklonej hali głównej. Te drewniane belki i terrakotowe kafelki na podłodze to nie pozostałości po niedokończonym remoncie. To dzieła sztuki!

dsc01644
Ale wracając do tematu tej interesującej wystawy…. W tej chwili ( czyli od 10.06.2016 do 23.10.2016r.) galeria prezentuje wystawę tureckiej artystki Gülsün Karamustafa (ur. 1946r.) pt. “Chronographia” (to są ci tytułowi Turcy w Berlinie). Gülsün uważana jest w Turcji jest za jedną z największych sław 2 poł. XX w., a jej prace wywarły decydujący wpływ na całe pokolenia artystów. Z opisów na poszczególnych salach wystawowych można było dowiedzieć się w jakich stylach tworzy ta artystka, ale jak już mapisałem nie umiem ich zrecenzować. Po prostu prace tej starszej pani urzekły mnie swoją prototą. Wstyd się przyznać, ale takie połączenie socrealizmu i orientu zachwyciło mnie.

***
Zdjęcia:

Budynek dworca-muzeum: źródło Dreamstime.com, LLC

Pozostałe zdjęcia: Tomasz Mroczek

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Kategorie EUROPA, KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, NIEMCYTagi , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close