Lwy i nosorożce w … Łazienkach

10941216_765381086881533_4797453873529683375_n

Nie tak dawno na wycieczce Klubu Globtrotera po Podlasiu, oglądaliśmy Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży. I wtedy przypomniało mi się, że mamy podobny obiekt w Warszawie. Może nie na taką skalę, ale także ciekawy i wart wizyty.

Lokalizacja ekspozycji zoologicznych w Warszawie kojarzy się przede wszystkim z Ogrodem Zoologicznym. I bez wątpienia jest to największa „wystawa” zwierząt nie tylko w Warszawie, ale też na Mazowszu. Tematyce zoologicznej poświęcone są też ekspozycje w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN przy ul. Wilczej oraz Muzeum Ewolucji PAN, mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki. Tam obejrzeć możemy fotografie i makiety.

Natomiast najbardziej popularny warszawski park – Łazienki – mało kto łączy z wystawą zoologiczną. A tymczasem na skraju parku – w dwóch niezbyt reprezentacyjnych, ale jednak zabytkowych budynkach – Koszarach Kantonistów i Stajni Kubickiego – mieści się Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

IMG_20151227_141411

Zajmuje się ono gromadzeniem zabytków oraz popularyzacją wiedzy z zakresu tematyki przyrodniczej, łowieckiej i hipologicznej. Muzeum organizuje wystawy stałe i ekspozycje czasowe oraz inne imprezy i zajęcia w oparciu o posiadane zbiory.

Pomysł utworzenia muzeum powstał w 1982 r., gdy połączono dwie inicjatywy: powołania muzeum łowiectwa i muzeum jeździectwa (pierwotny pomysł: Muzeum Konia). Połączone muzeum zostało powołane 1 lipca 1983. Pierwsze małe wystawy – w czasie adaptacji budynków w Łazienkach – urządzono w siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego przy Nowym Świecie. Pierwszą stałą ekspozycję w Koszarach Kantonistów otwarto w 1985 r.

Obecnie w budynku Koszarów Kantonistów ekspozycja licząca ponad 10 tysięcy eksponatów zajmuje kilka sal na parterze i na pierwszym piętrze. W trzech prezentowane są wystawy stałe: sala „Polski salon myśliwski XIX/XX w.”; sala „Las” (z wystawą „W polu i w kniei” prezentującą polskie ssaki) i sala „Ptaki”.

Czwartą salę zajmuje ekspozycja egzotycznych zwierząt i trofeów łowieckich zatytułowana „Oko w oko” prezentuje przeszło 70 spreparowanych zwierząt. Ma ogromne wartości poznawcze i edukacyjne. Jest jedną z większych w naszej części Europy. Składają się na nią nie tylko rekordowe trofea myśliwskie, ale też makiety gatunków ginących.

IMG_20151227_140944

Unikalne okazy zostały zdobyte na pięciu kontynentach. Wiele z gatunków zwierząt odnotowanych jest w Czerwonej księdze Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

IMG_20151227_142729

Piąte pomieszczenie – jedna z sal na parterze – przewidziana jest na wystawy czasowe. Na przykład od listopada 2014 do 15 lutego 2015 można tu było oglądać akwarele nieżyjącego już współczesnego malarza ze słynnej artystycznej rodziny Kossaków – Karola Kossaka. Tematyka obrazów – jak to u Kossaków: konie, idealnie łączy się z zakresem przedmiotowym Muzeum.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W Stajni Kubickiego, której część Muzeum uzyskało do dyspozycji w roku 1995, mieści się Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego. Prezentowane są tu rozmaite pojazdy konne i akcesoria jeździeckie używane w XIX i XX wieku. Ekspozycja nawiązuje do historycznych powozowni, jakich wiele było elementem majątków magnackich i szlacheckich.

IMG_20151227_142832

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

***

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close