UNIEJÓW

Rynek w Uniejowie. Foto: archiwum internetowe

UNIEJÓW
Uniejów jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości Uneievo pochodzi z 1136 r. z bulli papieża Innocentego II. Uniejów otrzymał prawa miejskie około 1285-1290 r. od abp. Jakuba Świnki.
Centralnym punktem tego miasta jest czworoboczny Rynek, zamknięty z trzech stron XIX wiecznymi kamieniczkami, a z czwartej strony parkiem. Nad całością góruje wolnostojąca, neobarokowa wieża z zegarem z 1901 r., usytuowana obok gotyckiej kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1349 roku.

Zamek w Uniejowie. Foto: archiwum internetowe

Głównym zabytkiem Uniejowa jest okazały zamek, dawna własność arcybiskupów gnieźnieńskich. Wzniesiono go w drugiej połowie XIV w. W średniowieczu w solidnie ufortyfikowanym zamczysku chroniono arcybiskupie archiwa, księgozbiory i kosztowności. Przez stulecia zamek zmieniał właścicieli i był kilkakrotnie przebudowywany.
Obecnie w dawnym zamku arcybiskupim działa obecnie hotel ze stylową restauracją. Obiekt jest częściowo udostępniony do zwiedzania, m.in. kaplica zamkowa oraz taras widokowy na szczycie wieży. Zamek otoczony jest rozległym parkiem, którego ciekawostką są m.in. zabytkowa aleja grabowa licząca około 500 drzew i legenda o złotych monetach Uniejki. Zaś na wprost zamku stoją dwie armaty, które zamiast kulami strzelają… wodą termalną, bo jak wiadomo Uniejów to jedno z bardziej znanych uzdrowisk termalnych.

Uniejów. Armaty strzelające wodą termalną. Foto: archiwum internetowe


Do Uniejowa Klub Globtrotera wybiera się 15 czerwca, przy okazji wizyty w Spycimierzu i Turku – szczegóły pod poniższym linkiem.

KWIATOWE KOBIERCE I MEHOFFEROWE WITRAŻE. Polska z Klubem Globtrotera

Rynek w Uniejowie. Foto: archiwum internetowe

 

 

 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Kategorie KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, MAZOWSZETagi , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close