KWIATOWE KOBIERCE I MEHOFFEROWE WITRAŻE. Polska z Klubem Globtrotera

Tym razem na naszej trasie pojawią się: Spycimierz, Skęczniew Turek i Uniejów.
W Spycimierzu i Skęczniewie obejrzymy dywany kwiatowe, w Turku zachwycimy się dziełami Mehoffera, w Uniejowie zerkniemy na malowniczy rynek, dawny zamek i zrelaksujemy się w parku termalnym. Tam też zaplanowaliśmy obiad i trochę czasu wolnego.
Wyjazd ma charakter krajoznawczy. Ze względu na dużą odległość od Warszawy nie gwarantujemy udziału w mszy i procesji, które odbywają się w Spycimierzu w późnych godzinach popołudniowych.
Bardziej szczegółowe opisy miejsce, które zamierzamy odwiedzić, znajdziecie w dalszej części informacji.


***
Termin: 15 czerwca, czwartek
Zgłoszenia i wpłaty: do 10 czerwca.
***
Zgłoszenia, informacje, rezerwacje –
na spotkaniach, spacerach warszawskich oraz mailowo.
Adres e-mail do zgłoszeń:
klubglobtrotera@gmail.com
*
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz dane do ubezpieczenia wycieczkowego (adres meldunkowy i data urodzenia).
***
Koszt uczestnictwa: 120 zł
Z Kartą Globtrotera: 110 zł

Kalkulacja obejmuje:
przygotowanie i realizację programu krajoznawczego,
obiad w Uniejowie,
przejazd autokarem (lub minibusem),
ubezpieczenie wycieczkowe.
***
Kalkulacja przeliczona na min. 15 osób.
Wyjazd następuje przy min.10 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 35 zł).
***
Spotkanie grupy: godz. 7.00
ul. Hozjusza 1, uliczka – placyk przy „Amicusie”
(Żoliborz, 100 m od Placu Wilsona, obok kościoła)
Towarowa, przy Muzeum Kolejnictwa: 7.15
Powrót: ok. 20.00
***
SPYCIMIERZ
Spycimierz to wieś położona na południe od Uniejowa. Istniał tu gród, wspomniany w kronice Galla Anonima pod r. 1107, zbudowany na miejscu, w którym krzyżowały się szlaki piesze: z Pomorza na Ruś oraz z Łęczycy do Kalisza.
W XIV w. Spicymierz utracił znaczenie na rzecz sąsiedniego Uniejowa. Ze średniowiecznego grodu zachowały się do dziś jedynie pozostałości wałów obronnych grodziska.
Współcześnie wieś słynna jest z dywanów kwiatowych układanych w dniu procesji Bożego Ciała.
Tradycja ta sięga początku XIX wieku. Według tradycji zwyczaj zdobienia trasy procesji przywędrował z wojskami Napoleona na początku XIX w., a pierwszy dywan kwiatowy został ponoć ułożony właśnie na powitanie oddziałów napoleońskich.
Od 200 lat w dzień Bożego Ciała mieszkańcy wsi od rana gromadzą się, by układać misterny dywan kwiatowy o długości prawie 2 km. Tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W usypywaniu kompozycji kwiatowych uczestniczą zarówno dzieci, jak dorośli. Początkowo do dekoracji używano wyłącznie żółtego piasku i gałęzi drzew. Kwiaty jako element dekoracyjny zostały wprowadzone w latach 20. XX wieku. Wśród układanych motywów na dywanach z kwiatów dominują symbole i obrazy religijne, rozety i inne kompozycje kwiatowe. Tworzywem artystycznym – oprócz różnobarwnych kwiatów – są liście, gałązki krzewów, kłosy zbóż i kora drzew. Na zakończenie dnia, po mszy świętej po dywanie kwiatowym przechodzi procesja.
Cały tydzień poprzedzający dzień Bożego Ciała trwa zbieranie materiałów do dywanów, a więc kwiatów, płatków, liści, kory, mchów, kolorowych owoców itp. Tak zebrany materiał przechowywany jest w ciemnych, chłodnych i wilgotnych pomieszczeniach – najlepiej w piwnicach, żeby zachował świeżość do dnia święta.
SKĘCZNIEW
To niewielka wieś sąsiadująca ze Spycimierzem, w której także rozpowszechnił się zwyczaj układania kwiatowych kobierców. Zajrzymy tam, by porównać efekty pracy lokalnych twórców.


TUREK
Kościół N.S.P.J. w Turku jest wizytówką miasta i on właśnie będzie głównym celem naszej wizyty w tym mieście. Kościół został wzniesiony w latach 1904 – 1913 wg. projektu warszawskich architektów Konstantego i Jarosława Wojciechowskich. Jednak prawdziwego blasku kościołowi miały przynieść lata trzydzieste XX w. kiedy to znany artysta krakowski – Józef Mehoffer, w roku 1932 r. wykonał w kościele polichromie i witraże.


UNIEJÓW
Uniejów jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości Uneievo pochodzi z 1136 r. z bulli papieża Innocentego II. Uniejów otrzymał prawa miejskie około 1285-1290 r. od abp. Jakuba Świnki.
Centralnym punktem tego miasta jest czworoboczny Rynek, zamknięty z trzech stron XIX wiecznymi kamieniczkami, a z czwartej strony parkiem. Nad całością góruje wolnostojąca, neobarokowa wieża z zegarem z 1901 r., usytuowana obok gotyckiej kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1349 roku.
Głównym zabytkiem Uniejowa jest okazały zamek, dawna własność arcybiskupów gnieźnieńskich. Wzniesiono go w drugiej połowie XIV w. W średniowieczu w solidnie ufortyfikowanym zamczysku chroniono arcybiskupie archiwa, księgozbiory i kosztowności. Przez stulecia zamek zmieniał właścicieli i był kilkakrotnie przebudowywany.
Obecnie w dawnym zamku arcybiskupim działa obecnie hotel ze stylową restauracją. Obiekt jest częściowo udostępniony do zwiedzania, m.in. kaplica zamkowa oraz taras widokowy na szczycie wieży. Zamek otoczony jest rozległym parkiem, którego ciekawostką są m.in. zabytkowa aleja grabowa licząca około 500 drzew i legenda o złotych monetach Uniejki. Zaś na wprost zamku stoją dwie armaty, które zamiast kulami strzelają… wodą termalną, bo jak wiadomo Uniejów to jedno z bardziej znanych uzdrowisk termalnych.

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close