KSIĘSTWO ŁOWICKIE. Mazowsze z Klubem Globtrotera

Skansen w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj

Oto, co planujemy zobaczyć.
ARKADIA
Park romantycznej księżnej Heleny Radziwiłłowej utrzymany w stylu angielskim, z licznymi dekoracjami architektonicznym i plenerowymi, jest jednym z najpiękniejszych tego typu ogrodów nie tylko w Polsce, ale w Europie. A na Jego terenie m.in.: Zakątek Melancholii, Brama Czasu, Wyspa Ofiar, Domek Gotycki, Grota Sybilli, Gabinet Etruski, Rzymski Akwedukt, Grobowiec Złudzeń.

Park romantyczny w Arkadii. Foto: Liliana Kołłątaj

NIEBORÓW
Barokowy Pałac Radziejowskich i Radziwiłłów otoczony parkiem francuskim, to jedna z najciekawszych i najpiękniejszych rezydencji magnackich na terenie Polski. Od 1774 Michał Hieronim Radziwiłł zgromadził tam kolekcję obrazów mistrzów europejskich, tysiące rycin, księgozbiór starodruków (od XVI wieku), meble polskie, angielskie i francuskie, zbiory sztuki zdobniczej. We wnętrzach pałacowych zobaczymy też słynną Głowę Niobe. W 1881 Michał Piotr Radziwiłł założył manufakturę majoliki artystycznej, prezentowanej tam do dziś. Ostatnim właścicielem był książę Janusz Radziwiłł, senator Rzeczypospolitej.
DODATKOWO w Nieborowie – dla zainteresowanych:
Muzeum Motoryzacji w Nieborowie – muzeum dawnych samochodów, to efekt sentymentu właściciela do motoryzacji z minionej epoki. W muzeum znajduje się kilkadziesiąt samochodów, około stu motocykli, traktory, samoloty, przedmioty gospodarstwa domowego oraz zabawki z lat minionych, książki, czasopisma, zdjęcia, plakaty.

Pałac w Nieborowie. Foto: Liliana Kołłątaj

MAURZYCE
MOST SPAWANY W MAURZYCACH
Zabytkowy most na rzece Słudwi, nieopodal skansenu w Maurzycach; pierwszy na świecie drogowy most spawany.
Oddany powstał w 1929 roku, według projektu prof. Stefana Bryły. Spawanie elektryczne zastąpiło stosowane do tej pory nity łączące, co było sporym ułatwieniem przy budowie mostów i zmniejszyło masę w konstrukcji o 14 ton. Most był także tańszy.
Most znajdował się na dawnej trasie europejskiej E8 (aktualnie droga krajowa 92). W 1977 r. został przesunięty o ok. 20 m na północ, a na jego miejscu wybudowano nowy, większy most. W roku 1968 uzyskał status zabytku i po generalnym remoncie w 2009 r. jest udostępniony do zwiedzania.

Zabytkowy most spawany w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj

SKANSEN WSI ŁOWICKIEJ
Skansen gromadzi ponad zabytków budownictwa wiejskiego z terenu Księstwa Łowickiego, głównie architekturę drewnianą: wyposażone gospodarstwa z budynkami mieszkalnymi o konstrukcji zrębowej i sumikowo – łątkowej, drewniany kościół, szkołę wiejską, a także kapliczki, brogi i lamusy i … współczesne koronczarki. Ponad 40 obiektów ustawionych jest według charakterystycznych układów wsi łowickiej z XIX w i I poł. XX w. – owalnicy, okólnika i ulicówki.

Skansen w Maurzycach. Foto: Liliana Kołłątaj

ŁOWICZ
Do Łowicza i w jego okolice zamierzamy wybrać się raz jeszcze i wtedy obejrzymy miasto bardziej dokładnie. Toteż tym razem skoncentrujemy się na Rynku i jego najbliższym otoczeniu.
Oto co tam między innymi obejrzymy.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja jest jednym z najstarszych kościołów w mieście. Przy jej przebudowie oraz wystroju wnętrz pracowało wielu znanych artystów i architektów, m.in. Jan Michałowicz z Urzędowa, Efraim Szreger, Szymona Bogumiła Zuga, Jan Jerzy Plersch, Bogumił Plersch, Jakub Fontana, Willem van den Block. Z uwagi na liczne pochówki najważniejszych dostojników Kościoła w Polsce nazywana jest „Wawelem Mazowsza”.
Klasycystyczną dzwonnicę-bramę zbudowano w 1786 r. podczas przebudowy kolegiaty. Autorem projektu był znany architekt Szymon Bogumił Zug.
Budynek ratusza uchodzi za jeden z najciekawszych obiektów architektury klasycystycznej w Polsce. Ratusz wzniesiono w 1828 r. wg projektu Bonifacego Witkowskiego. Ozdobiony jest charakterystyczną wieżą z zegarem wybijającym miejskie kuranty.
W Kamienicy Napoleońskiej na początku XIX stulecia mieścił się Hotel Imperial , w którym 18.12.1806 r. zatrzymał się Napoleon Bonaparte, podążający do Warszawy po zwycięstwie pod Jeną.

Łowicki mural w Łowiczu. Foto: Liliana Kołłątaj

***
Terminy:
21 maja, niedziela
Zgłoszenia i wpłaty: do 15 maja.
25 czerwca, niedziela
Zgłoszenia i wpłaty: do 22 czerwca.

***
Zgłoszenia, informacje, rezerwacje –
na spotkaniach, spacerach warszawskich oraz mailowo.
Adres e-mail do zgłoszeń:
klubglobtrotera@gmail.com
*
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz dane do ubezpieczenia wycieczkowego (adres meldunkowy i data urodzenia).
***
Koszt uczestnictwa: 110 zł
Z Kartą Globtrotera: 100 zł
Kalkulacja obejmuje:
przygotowanie i realizację programu krajoznawczego,
przejazd autokarem (lub minibusem),
ubezpieczenie wycieczkowe oraz
bilety wstępu:
– pałac w Nieborowie,
– park pałacowy w Nieborowie,
– manufaktura majoliki w Nieborowie,
– park romantyczny w Arkadii, w tym świątynia Diany w Arkadii,
– skansen w Maurzycach.
***
Kalkulacja przeliczona na min. 15 osób.
Wyjazd następuje przy min.10 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 30 zł).
***
Dodatkowo – dla zainteresowanych:
obiad w Nieborowie: 25 zł
Muzeum Motoryzacji w Nieborowie: 10 zł
***
Spotkanie grupy: godz. 8.30
Powrót: ok. 19.30
***

UWAGA

Dla grupy min. 15-osobowej realizacja takiego wyjazdu możliwa jest w terminie do uzgodnienia.

 


 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

 

2 myśli w temacie “KSIĘSTWO ŁOWICKIE. Mazowsze z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close