Z MUZAMI PRZEZ MAZOWSZE PÓŁNOCNE. Mazowsze z Klubem Globtrotera

Zamek w Pułtusku. Foto: archiwum internetowe

Mnóstwo wakacyjnego relaksu okraszone porcją zwiedzania.
Tym razem na naszej trasie ciekawostki Mazowsza północnego: Opinogóra z pałacykiem Krasińskich i Muzeum Romantyzmu, Ciechanów z zamkiem książąt mazowieckich, Pułtusk – mazowiecka Wenecja z najdłuższym rynkiem Europy.

Neogotycki ratusz w Ciechanowie. Foto: archiwum internetowe

OPINOGÓRA
Miejscowość słynie z parku i pałacu dawnej rezydencji rodu Krasińskich, w której obecnie mieści się Muzeum Romantyzmu, będące w znacznej mierze ekspozycją biograficzną, poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu.
Książę mazowiecki Bolesław IV zbudował tutaj zameczek myśliwski. Dobra opinogórskie zostały nadane przez króla Jana Kazimierza podskarbiemu wielkiemu koronnemu Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu w roku 1659. W rękach Krasińskich posiadłość znajdowała się aż do 1945 roku.
Park w Opinogórze jest romantyczny nie tylko z powodu nazwy muzeum. To także Park Zakochanych, ze swą legendą i miejscem szczególnym. Jakim? Zobaczycie na miejscu.

Pomnik Zygmunta Krasińskiego w parku w Opinogórze. Foto: archiwum internetowe

CIECHANÓW
Miasto nad Łydynią to jedna z najstarszych miejscowości na Mazowszu, dawne miasto królewskie. Wspomnieniem tamtych czasów są zamek królewski z XIV wieku i późnogotycki kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XVI w. Od zamku w kierunku kościoła prowadzi Trakt Książęcy, a przy nim wiele kamienic pamiętających wiek XVII i XVIII. Inne piękne zabytki to neogotycki ratusz z XIX w. i budynek banku mieszczańsko – rolniczego z 1924 r., w którym mieści się obecnie ciekawe Muzeum Szlachty Mazowieckiej.
Ale jest i inny Ciechanów. Mniej reprezentacyjny, a także historyczny. To na przykład Krzywa Hala – dzielnica niemiecka, powstałe w czasie II wojny światowej. To oryginalna wieża ciśnień z 1972 r. To także budynki zamkniętej cukrowni ciechanowskiej. Do tych miejsc także postaramy się dotrzeć.

Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie. Foto: archiwum internetowe

PUŁTUSK
W „mazowieckiej Wenecji” najbardziej znanym obiektem jest dawny zamek biskupów płockich nad Narwią, dziś – Dom Polonii, który sobie obejrzymy, na tyle na ile pozwala jego obecna hotelowa funkcja. Ciekawe są też obiekty przy rynku – a przy tym ów rynek to najdłuższy rynek Europy: 400 metrowy plac otaczają XVIII i XIX-wieczne kamieniczki (pod nr 29 mieszkał Napoleon), w centrum stoi ratusz z gotycką wieżą, a zamykają plac – z jednej strony dawny zamek biskupów, z drugiej – XV-wieczna bazylika.
A skoro już mowa o muzach – pożar Pułtuska trafił na karty powieści Sienkiewicza jako pożar Rzymu, przy Rynku pod numerem 27 mieszkał Wiktor Gomulicki, który sportretował Pułtusk we „Wspomnieniach Niebieskiego Mundurka”.
Pułtusk trafił też do filmu. Miasto „grało” m.in.: w pierwszym odcinku serialu „Alternatywy 4” i w kilku ostatnich odcinkach serialu „ Dom”.
Mówiąc o Pułtusku trzeba też wspomnieć o meteorycie pułtuskim. 30 stycznia 1868 roku ludność miasta i okolic była świadkiem niecodziennego zjawiska przyrodniczego: kamiennego deszczu – upadku meteorytu, zwanego później „pułtuskim”. Na ziemię spadło wówczas około 9 ton odłamków, które znajdowano później na przestrzeni 130 km². Kawałki skał pochodzące z meteorytu można obejrzeć w pułtuskim Muzeum Regionalnym, mieszczącym się w wieży ratusza.

Zamek w Pułtusku. Foto: archiwum internetowe

Termin: 9 lipca 2017, niedziela
***
Wycieczka na tej trasie była realizowana już kilkakrotnie dla Klubowiczów. Toteż w najbliższym czasie nie przewidujemy  powtórek.
Dla zainteresowanych tą trasą możliwa jest realizacja jej na zamówienie. 
Termin do uzgodnienia, dla grup minimum 15-osobowych.
***
Zgłoszenia, informacje, rezerwacje –
na spotkaniach, spacerach warszawskich oraz mailowo.
Adres e-mail do zgłoszeń:
klubglobtrotera@gmail.com
*
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz dane do ubezpieczenia wycieczkowego (adres meldunkowy i data urodzenia).
***
Koszt uczestnictwa: 135 zł
Z Kartą Globtrotera: 115 zł
Kalkulacja obejmuje:
przygotowanie i realizację programu krajoznawczego,
przejazd autokarem (lub minibusem),
ubezpieczenie wycieczkowe oraz
bilety wstępu i zwiedzanie z przewodnikami lokalnymi:
– Muzeum Romantyzmu w Opinogórze,
– Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie.
***
Kalkulacja przeliczona na min. 15 osób.
Wyjazd następuje przy min.10 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 20 zł).
***
Dodatkowo – dla zainteresowanych:
obiad w Ciechanowie: 25 zł

***
Spotkanie grupy: godz. 8.00
ul. Hozjusza 1, uliczka – placyk przy „Amicusie”
(Żoliborz, 100 m od Placu Wilsona, obok kościoła)
Powrót: ok. 19.00
***

Mazowiecka Wenecja. Narew w Pułtusku. Foto: archiwum internetowe

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close