Z NOBLEM I JODŁAMI W TLE. Polska z Klubem Globtrotera

Muzeum Henryk Sienkiewicza w Oblęgorku

Odwiedziliśmy już z Klubem Globtrotera (i to nawet kilkakrotnie) Wolę Okrzejską. Ale do tej pory nie zawędrowaliśmy do tego najbardziej znanego Sienkiewiczowskiego dworku – w Oblęgorku.
Czas to nadrobić.
W dodatku Kielecczyzna to rejon związany także z drugim pisarzem – prawie noblistą. A w ogóle – Ziemia Świętokrzyska to tereny pełne ciekawostek, sekretów, legend i tajemnic. Bez wątpienia jeden z najciekawszych regionów Polski.
A zatem – co zobaczymy?
ZAGNAŃSK
To miejsce, w którym uchował się do naszych czasów Bartek – najstarszy i największy dąb Polski. Czy robi wrażenie? Sami ocenicie.

OBLĘGOREK
Dworek Sienkiewicza
Dworek ten, a można powiedzieć, że nawet pałacyk, otrzymał Pisarz od Narodu Polskiego w podziękowaniu za Nobla i całokształt twórczości. Obecnie mieści się w nim obfite w zbiory sienkiewiczowskie muzeum biograficzne, którego tłem jest ekspozycja z epoki. Ekspozycja ukazuje dworek prawie takim, jaki istniał i funkcjonował, gdy mieszkała w nim rodzina Sienkiewiczów. Wśród mebli zobaczymy zatem np. solidne dębowe biurko, przy którym powstawała powieść „W pustyni i w puszczy”, a także biureczko mahoniowe, przy pisarz którym stworzył wiele rozdziałów „Trylogii”, zegar w stylu kapliczki zakopiańskiej, zaprojektowany przez Stanu Witkiewicza i wiele innych ciekawych mebli i przedmiotów, z których każdy ma swoją historię i z których Sienkiewiczowie codziennie korzystali. Posłuchamy także przemówienia, które autor „Trylogii” wygłosił, dziękując za dar.

Dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

NOWA SŁUPIA
Być w Górach Świętokrzyskich i nie zobaczyć Pielgrzyma, to jak być w Watykanie i nie widzieć Papieża. Zatem Emeryka odwiedzimy obowiązkowo.

Pielgrzym Świętokrzyski u stóp Łysej Góry na pocztówce wydanej w Warszawie przez
Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, po roku 1906Fototypia. A.Trybalski.

ŚWIĘTY KRZYŻ
Tu czeka nas 2-kilometrowy spacer przez Puszczę Jodłową z parkingu w Hucie Szklanej do dawnego klasztoru benedyktynów, obecnie oblatów, na Świętym Krzyżu (lub jak kto woli – Łysej Górze).
Ten rozbudowany kompleks sakralny to przede wszystkim kościół z XII w. oraz klasztor z XV w., które mieszczą kaplicę – sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. To najstarsze polskie sanktuarium, miejsce szczególnego kultu od wieku XV.

Święty Krzyż na początku XIX wieku.
Rysunek z natury – Napoleon Orda, litografia -Maksymilian Fajans

Ponadto obejrzeć można:
furtę klasztorną, krużganki, Kaplicę Oleśnickich, kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego z zachowaną oryginalną mumią oraz muzeum misyjne. Amatorzy widoków i panoram będą też mogli spojrzeć na Puszczę Jodłową z tarasu widokowego odbudowanej niedawno wieży klasztoru.

Święty Krzyż w zimowej scenerii. Brama klasztoru od strony Nowej Słupi

CIEKOTY
Dworek Stefana Żeromskiego
Dokładnie rzecz biorąc jest to budynek stylizowany na dwór Żeromskiego, gdyż oryginalny spłonął niestety w 1900 r.
W 2010 roku, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej utworzono w tym miejscu Centrum Edukacyjne, w skład którego wchodzą dwa obiekty: dworek szlachecki oraz tzw. Szklany Dom. Odbudowany obiekt mieści wystawę stałą, poświęconą życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, w ramach której prezentowane są m.in. portrety i zdjęcia pisarza oraz pamiątki po rodzinie, a także dawne meble i sprzęty.

Ciekoty. Replika dworku Żeromskiego

***

A może uda się nam także spotkać z wiedźmami z Łysej Góry, posłuchać świętokrzyskich szeptuch i skosztować starodawnej nalewki z lubczyku? Kto wie…? Pod Łysą Górą nie takie dziwy się zdarzają…😉
Wcale niewykluczone, że spotkamy się z nimi przy wspólnym ognisku…(z kiełbaskami).😉

Świętokrzyskie bajanie


Ponieważ Oblęgorek i Góry Świętokrzyskie są piękne o każdej porze roku, nie będziemy czekać do wiosny. Wyruszamy zatem w styczniu. I nawet mocno liczymy na śnieg, podobnie jak w zeszłym roku w Radziejowicach.


Termin: 20 stycznia (sobota)
Zgłoszenia i wpłaty: do 10 stycznia.
* * *
Koszt:
Z Kartą Globtrotera:
Standard i Srebra: 135 zł
Złota: 125 zł
dla pozostałych Klubowiczów: 145 zł
Bilety wstępu i przewodnicy wliczone w koszty.
Obiad – dla zainteresowanych – płatny dodatkowo: 25 zł
*
UWAGA:
Kalkulacja kosztów dla grupy ok. 20 osób.
Wycieczka odbywa się przy minimum 15 uczestnikach, z dopłatą do kosztów trasportu – ok.10 zł
*
Spotkanie grupy: godz. 7.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.00
*
Zgłoszenia, informacje, rezerwacje –
na spotkaniach, spacerach warszawskich Klubu Globtrotera oraz mailowo
*
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz datę urodzenia (niezbędna do ubezpieczenia wycieczkowego).
e-mail: klubglobtrotera@gmail.com

Oblęgorek. Salon w dworku Henryka Sienkiewicza

 

 


 

 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

1 myśl w temacie “Z NOBLEM I JODŁAMI W TLE. Polska z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close