HELLBRUNN. Ogród wodnych niespodzianek

800px-Hellbrunn_1

Austrię kojarzymy zwykle z Wiedniem i sportami zimowymi. Ten kraj może jednak zachwycić o każdej porze roku i w prawie każdym swoim regionie. Ciekawostek i miejsc pełnych historii i skarbów architektury tu nie brakuje.
Równie ciekawy jak Wiedeń, a może nawet ciekawszy, jest Salzburg. I cała jego okolica.

800px-HellbrunnJune2003
Miejscem, które na pewno warto odwiedzić jest Hellbrunn, położony na obrzeżu Salzburga, a tam park zwany ogrodem wodnych niespodzianek.
Otoczony rozległym parkiem i ogrodami pałac Hellbrunn zaliczany jest do najpiękniejszych przykładów architektury manierystycznej. Galeria wodnych niespodzianek jest europejskim unikatem. Sam pałac zbudowany był jako dzienna rezydencja, co skutkuje na przykład tym, że w budynku nie ma ani jednej sypialni. Jest natomiast bogato dekorowana sala reprezentacyjna.Hellbrunn. Pałac arcybiskupa. Foto Liliana Kołłątaj

Hellbrunn. Pałac arcybiskupa. Sala reprezentacyjna na pierwszym piętrze. Foto Liliana Kołłątaj

Rezydencję i ogrody założył ok. 1618 roku arcybiskup Marcus Sitticus, by zaskakiwać i bawić swoich dostojnych gości. Dziś wodne triki uruchamiane są ku uciesze przybywających tu tłumnie turystów. Efekty są czasem dość zaskakujące. Nawet przy pięknej bezchmurnej pogodzie można nieźle zmoknąć. 😃 Toteż na zwiedzanie Ogrodu Wodnych Niespodzianek warto zabrać ze sobą parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy.

HELLBRUNN Ogród Wodnych Niespodzianek. Foto Liliana Kołłątaj

HELLBRUNN. Ogród Wodnych Niespodzianek. Foto:Liliana Kołłątaj

Hellbrunn i Ogród Wodnych Niespodzianek odwiedziliśmy z Klubem Globtrotera w czerwcu 2018 r. Ponownie wybierzemy się tam we wrześniu 2020 r.  Szczegóły pod poniższym linkiem.

SALZKAMMERGUT. KRAINA ZAMKÓW, PAŁACÓW I GÓR

***

800px-Hellbrunn_2

 


 

 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close