
Łódź to jak wiadomo miasto trzech kultur i trzech wyznań. Co najmniej trzech.
Kultura, religia i przedsiębiorczość żydowska odegrały w tym mieście ogromną rolę.
Izrael Poznański był jednym z największych potentatów przemysłowych, nie tylko Łodzi.
Ogrom jego fortuny i znaczenia dla miasta odzwierciedla także grobowiec, jaki wystawiono mu na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi. Pochowana jest tam także jego żona, Leonia. Zgodnie z żydowską tradycją mężczyzna i kobieta spoczęli w oddzielnych sarkofagach.

Co ciekawe projekt tego mauzoleum, autorstwa Adolfa Zeligsona, był gotowy jeszcze za życia Poznańskiego i został przez łódzkiego potentata osobiście zatwierdzony. Budowla powstała dopiero trzy lata po jego śmierci, w latach 1903-1905. Podstawę stanowi krąg o średnicy 9,5 m. Kopuła została udekorowana od wewnątrz szklaną mozaiką, składającą się z dwóch milionów różnokolorowych kawałków. Ta fantastyczna dekoracja wykonana została przez znaną włoską firmę sztukatorską z Wenecji „Compania Venezia Murano”, założoną w połowie XIX w. przez Antonio Salvatiego.

Mauzoleum to oczywiście największy i najbardziej rzucający się w oczy grobowiec na tym cmentarzu. W jego otoczeniu znajduje się także kilka innych pokaźnych rozmiarów grobowców, w których pochowano kolejnych zasłużonych dla Łodzi. Na zdjęciu poniżej po prawej stronie widoczny jest grobowiec Zygmunta i Berty Jarocińskich, nawiązujący w formie do budowli antycznych.

Ale to także największy grobowiec żydowski w Polsce, w Europie, a nawet…na świecie. I prawdopodobnie nie tylko żydowski.
Naturalnie, z pominięciem piramid, jako że to także grobowce. Ale to już całkiem inna bajka.

***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.