ZILLERTAL. Raj dla narciarzy i turystów

IMG_20160116_194509

Widok pierwszego  śniegu za oknami to dla wielu osób sygnał, że trzeba zacząć przygotowywać sprzęt i pomyśleć o wyjeździe w góry.

Tradycyjnie część amatorów narciarstwa wybierze kraje alpejskie. Najbliższym i najpopularniejszym jest oczywiście Austria. Ośrodków narciarskich tam nie brakuje, ale – podobnie jak w Polsce – zróżnicowanie jest bardzo duże. Są tereny, które preferują na wyjazd zimowy rodziny z małymi dziećmi. Są stoki zjazdowe dla wytrawnych narciarzy. Amatorzy skialpinizmu też znajdą coś dla siebie.

Rejon, którzy zadowoli każdy gust i w którym każdy narciarz znajdzie coś dla siebie  jest Zillertal.

Zillertal Arena lub Ski Resort Zillertal. Tak od kilkunastu lat mówi się o tym rejonie narciarskim. Szerzej – po prostu: Zillertal, czyli tłumacząc dosłownie – Dolina rzeki Zillertal. Oczywiście nie o samej dolinie tu mowa, ale o całym regionie. Narciarze znają go i cenią. Także wśród turystów cieszy się bardzo dobrą opinią.

IMG_20160116_193739

W moim odczuciu jest to jeden z najciekawszych regionów  nie tylko w Austrii, ale także w całych Alpach. Dolinę rzeki Ziller poznałam latem, a potem odwiedzałam ją jeszcze wiosną, zimą i jesienią. Wizyta w tej okolicy o każdej porze roku pozostawia niezapomniane wrażenia. Nie sposób się tam nudzić. Każdy znajdzie coś dla siebie. W Zillertalu uprawiać można chyba każdy rodzaj sportu: narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe, snowboard, biathlon, łyżwiarstwo, saneczkarstwo, turystykę górską, alpinizm i skialpinizm, sporty ekstremalne, rowerowe, wodne (rafting, canyoning), lotniarstwo, baloniarstwo …  i wszystko, czego tylko jeszcze dusza zapragnie. Albo po prostu odpoczywać.

IMG_20160116_200745

Ponieważ jednak zima stoi u drzwi i wielu z nas szykuje już sprzęt narciarski – zatem zajmijmy się zimowymi walorami Zillertalu.

Charakterystyka regionu pod względem narciarskim

Wysokość: 550 – 3.250 m npm, sezon narciarski: cały rok

Trasy narciarskie : łącznie: 650 km, latwe: 164 km, średnie: 411 km, trudne: 75 km

Wyciągi narciarskie: łącznie:170, orczykowe: 75, krzesełkowe: 67, kabinowe: 28.

Ocena regionu w rankingach narciarskich i turystycznych w skali 1- 5

– Narciarstwo klasyczne : 5

– Snowboard / Freestyle: 5

– Atrakcyjność i oferty dla rodzin / dla dzieci (4 )

– Atrakcje i czas wolny po nartach: 4

– CrossCountry: 3

– Turystyka: 4

– Atrakcyjność cenowa: 4

panorama_Zima

70-kilometrowa dolina rzeki Ziller otoczona jest aż 8 szczytami sięgającymi powyżej 3000 m. n.p.m. Jeden ze szczytów dominujących nad regionem okryty jest słynnym lodowcem Tux, z 45 wyciągami narciarskimi w jego rejonie do wysokości 3286 m. npm. Na lodowcu Tux uprawia się również narciarstwo letnie, z tym że latem funkcjonuje tylko kilkanaście wyciągów.

Region ZILLERTAL, włączając okolice Hintertux z lodowcem, dysponuje łącznie prawie 200 wyciągami (kolejki linowe, gondole, wyciągi krzesełkowe, orczykowe i talerzykowe) i ponad 600 km nartostrad, w kilkunastu stacjach narciarskich. Każda z tych miejscowości (z wyłączeniem Hintertux – tylko hotele trzy i czterogwiazdkowe) dysponuje pokaźną liczbą miejsc noclegowych o różnych standardach. Dojazdy zapewniają skibusy (od Fugen do Hintertux) i kolejka – Zillertalerbahn, kursująca kilka razy dziennie (od Jenbach do Mayrhofen) – dla narciarzy ze skipassami – gratis.

IMG_20160116_194316

Najlepsze stacje narciarskie w regionie:

Kaltenbach jest zupełnie niezłym miejscem (i stosunkowo niedrogim) na pobyt narciarski – osada w centralnej części doliny.  Ponad miasteczkiem zorganizowano bardzo dobry ośrodek narciarski Skizentrum Hochzillertal, z własnym karnetem: 66 km tras zjazdowych, 16 wyciągów, w tym 2 kolejki linowe (gondolki), 3 wyciągi krzesełkowe, 11 orczykowych, trasa slalomowa, w razie potrzeby trasy dośnieżane armatkami śnieżnymi, jazda do wysokości 2217 m. Korzystna jest nieduża odległość od pensjonatów do dolnej stacji kolejki linowej (średnio ok. 400 – 600 m.)

Zell am Ziller – kolejne miasto, dosyć rozległe, kilkanaście kilometrów dalej i nieco wyżej w dolinie, uznawane za centrum regionu.  Położenie w stosunku do stacji narciarskiej Ski-Zell jest nieco mniej korzystne, wymaga korzystania ze skibusów lub własnego samochodu. Do dyspozycji narciarzy: 50 km tras,  1 kolejka linowa, 2 gondolki, 3 wyciągi  krzesełkowe, 12 orczykowych, 2 trasy slalomowe, 7-kilometrowy tor saneczkowy, trasy dośnieżane armatkami śnieżnymi. Jazda na nartach do wysokości 2496 m.

Mayrhofen – stacja narciarska położona  połowie długości i wysokości doliny, pomiędzy dwoma potężnymi szczytami uprzystępnionymi wyciągami. W połączeniu z pobliskimi mniejszymi stacjami Finkenberg i Schwendau (odległe o kilka kilometrów, obsługują te same stoki) oferuje ponad  110 km tras . Łącznie: 32 wyciągi, w tym kolejka linowa na szczyt Ahorn (1965 m), 3 gondolki na grzbiet Penken Horberg (2095 m), 11 wyciągów krzesełkowych, w tym 3 czteroosobowe, 17 wyciągów orczykowych, 2 trasy slalomowe, armatki śnieżne. 

Lanersbach – to przedostatnia stacja poniżej lodowca (ok. 12 km do Hintertux), położona w najwyższej części doliny. Łącznie z Vorderlanersbach (1 km wcześniej, osady właściwie przechodzą jedna w drugą) zapewnia ponad 30 km tras, 14 wyciągów, w tym 2 gondolki, 4 wyciągi krzesełkowe, 8 orczykowych, armatki śnieżne. Jazda na nartach do wysokości 2760 m

Hintertux – najwyżej położona stacja narciarska w regionie Zillertal, usytuowana bezpośrednio u czoła lodowca. Jazda na nartach do wysokości 3286 m. Do dyspozycji 86 km tras, 21 wyciągów na samym lodowcu, w tym 1 kolejka linowa, 2 gondolki, wyciągi krzesełkowe: 1 sześcioosobowy, 1 czteroosobowy, 1 trzyosobowy, 4 dwuosobowe, 1 jednoosobowy, 10 orczykowych. Ze względu na możliwość oblodzenia, trasy są również, w razie potrzeby, dośnieżane armatkami śnieżnymi.

***

Jeśli macie pytania lub chcielibyście skorzystać z naszej pomocy przy organizowaniu wyjazdu i pobytu  napiszcie w komentarzu lub wyślijcie maila na adres: klubglobtrotera@gmail.com

***

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Glotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

**

***

***#

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close