
Podlasie. Spory obszar północno-wschodniej Polski, obejmujący tereny wokół Białegostoku i ciągnący się wzdłuż granicy z Litwą i Białorusią aż po Siedlce i Radzyń Podlaski. Ze względu na dużą rozpiętość terytorialną często dzieli się na Podlasie północne: okolice od Białegostoku do Siedlec. I południowe: na południe od Siedlec.
Podlasie już od dłuższego czasu jest tematem eksploracji Klubu Globtrotera. Byliśmy już wielokrotnie w wielu jego rejonach, a najczęściej chyba w północnej części Podlasia. Dlaczego akurat tam nas tak ciągnie? Bo to chyba najciekawszy fragment Podlasia, choć oczywiście cały ten region godzien jest uwagi.
A co ciekawego zobaczyć można na Podlasiu Północnym?
* Grabarka – „Jasna Góra Prawosławia”, Góra Krzyży, drewniana cerkiew, klasztor, kapliczka z cudownym źródłem.
* Siemiatycze – zabytkowy kościół, ogromna piękna cerkiew, cmentarz wielowyznaniowy, zabudowania dawnego kolegium jezuitów.
* Kleszczele, Dubicze Cerkiewne – tradycyjne wioski podlaskie z cerkwiami i drewnianym budownictwem, często z malowanymi obramowaniami okien i okiennicach, podobnie jak w Krainie Otwartych Okiennic. Kleszczele, to miejscowość o wyjątkowej historii >>> JAK FENIKS Z POPIOŁÓW

* Hajnówka – Sobór Św. Trójcy. Współczesna dwupoziomowa cerkiew, o niezwykle ciekawej, awangardowej architekturze, obecnie jedna z największych w Polsce. Ze względu na doskonałą akustykę odbywają się tam festiwale muzyki cerkiewnej.
* Białowieża – Rezerwat Pokazowy Żubrów, Park Pałacowy i nieco pozostałości po dawnym pałacu carskim oraz Muzeum Przyrodniczo-Leśne. I oczywiście – Puszcza Białowieska.
* Soce, Puchły, Narew, Wojszki – kolejne typowe wioski Krainy Otwartych Okiennic i zabytkowych cerkwi. O tych terenach informacje na blogu znajdziecie w artykułach: Kraina otwartych okiennic oraz Błękitne Podlasie .

* Supraśl: cerkiew obronna bazylianów, a w zasadzie kompleks cerkiewny. Natomiast z drugiej strony obiektu mieści się wspaniałe Muzeum Ikon. O Muzeum Ikon więcej w osobnym artykule: SUPRAŚL. MUZEUM IKON. Miasto Supraśl położone nad rzeką Supraślą, nad którą zorganizowano kilka lat temu ze środków unijnych piękny park krajobrazowy. Na spacer nad Supraślą warto zarezerwować sobie przynajmniej pół godziny. Kolejnym ciekawym obiektem jest dawny pałac Buchholtzów, o którym piszemy tu: PEREŁKA ZNAD SUPRAŚLI
* Tykocin – niewielkie miasto, które ma wiele do zaoferowania turystom: barokowa bazylika, synagoga, rynek z zabytkowym pomnikiem Stefana Czarnieckiego i zachowany XVII-wieczny układ miasta, prywatny zamek odbudowany według wzorów historycznych, malownicze krajobrazy Narwi.
* Pentowo – Europejska Wioska Bociania. Na terenie posiadłości Państwa Toczyłowskich, wokół zabytkowego drewnianego dworku z ponad stuletnią historią, swoje gniazda założyło ponad 30 bocianich rodzin. Można je podpatrywać z poziomu ziemi, a także z wież obserwacyjnych. Istnieje tu także stadnina koni, również z długą tradycją. O Pentowie i bocianach poczytajcie jeszcze w innym artykule na blogu: PENTOWO. Z bocianami w tle.
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Grobtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.