
Basteibrücke to formacja skalna stanowiąca jedną z największych atrakcji turystycznych Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii, w Górach Połabskich. Ekipa Klubu Globtrotera odwiedziła to miejsce na początku kwietnia 2018 roku i możemy Wam przekazać najbardziej aktualne wrażenia.
Nazwa pochodzi od skały najdalej wysuniętej nad Łabę – „baszty”, która wznosi się na wysokości 190 m nad brzegiem rzeki.
W XII wieku w pobliżu dzisiejszego mostu powstał Zamek Neurathen.
Na początku XIX w. w rejon skał dotarła pierwsza wycieczka zorganizowana, a temat stał się inspiracją dla wielu malarzy.
W 1812 roku powstała tu pierwsza „mała gastronomia” i pierwsza kwatera noclegowa dla turystów.
W 1826 roku zbudowano pierwszy, drewniany most nad wąwozem Mardertelle, który połączył półkę skalną z zamkiem Neurathen.
W połowie XIX w., ze względu na wciąż zwiększającą się liczbę turystów, konstrukcja została przebudowana na kamienną, wykonaną z piaskowca.
Most ten osiągnął długość 76,5 m długości i wzniósł się na wysokość 40 m ponad dno wąwozu.
Tekst: Liliana Kołłątaj
Zdjęcia: Teresa Radecka
—
Do Basteibrücke najłatwiej dostać się samochodem, na szczyt płaskowyżu. Przed wejściem na teren rezerwatu znajduje się duży parking. Stamtąd prosta, wygodna alejka prowadzi na most i do skał na tarasy widokowe oraz do restauracji i hotelu. Można też dopłynąć statkiem wycieczkowym z Drezna lub z Bad Schandau i wysiąść u podnóża skał. Znad brzegu Łaby do Basteibrücke prowadzi szlak turystyczny, ale turystę czeka ok. godziny dość mozolnej wspinaczki.
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress.
Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.