O!-BŁĘDNE SKAŁY

 

Labirynt skalny Błędne Skały

O-błędne! skały.

Kto był, wie dlaczego tak to napisałam. My – czyli Klubowicze KLUBU GLOBTROTERA – byliśmy tam w październiku 2013 roku.

Błędne Skały to bez wątpienia polski bestseller, lokujący się w czołówce największych atrakcji naszego kraju, może nawet w pierwszej dziesiątce. Uroku tego miejsca nie oddają w pełni zdjęcia ani nawet film. To jedno z takich miejsc, które trzeba zobaczyć na własne oczy.
Wybraliśmy się tam ekipą klubową w październiku, licząc że będzie trochę luźniej. I było. W lecie jest tam spory tłok. 
A poniżej trochę konkretów.

W miarę najdokładniejszych informacji przydatnych turyście udziela nam na temat tego miejsca artykuł na stronie internetowe http://www.ziemiaklodzka.pl.
Cytujemy go poniżej, z drobnymi skrótami i kilkoma uściśleniami oraz uaktualnieniami od  Redakcji portalu. Na stronie tej znajdziecie również inne ciekawe materiały na temat Ziemi Kłodzkiej. Informacji na temat Błędnych Skał można szukać również na portalu http://www.pngs.com.pl,  a także kudowa.pl, Wikipedia, Polska Niezwykła.

Informacje ogólne
> Obszar ochrony ścisłej Błędne Skały ma powierzchnię ok. 22 ha, znajduje się na wysokości 915 m n.p.m. i położony jest na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości 6 – 11 m, wytworzonymi wskutek wietrzenia piaskowca. 
> Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel”, „Wielka Sala”. W pobliżu Błędnych Skał znajduje się „Głaz Trzech Krzyży”. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się od 6 do 8. m, szerokość jest różna – miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów.
> Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie „Skalne Czasze”. Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!
> W Błędnych Skałach kręcono film „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.
> Przejście labiryntu bez zatrzymywania zajmuje ok. 35 minut, na dokładniejsze zwiedzanie należy przeznaczyć ok. 1 godziny, a jeśli ma być ono połączone z fotografowaniem – to min. 1,5 godziny.

Latem jest tam dosyć tłoczno. Dobrym terminem na wycieczkę w Błędne Skały jest przełom września i października. Dolny parking jest obszerny i bezpłatny, górny – nieduży i płatny (20 zł – rok 2014). Wiele osób narzeka na te utrudnienia dla turystów zmotoryzowanych.

Historia powstania

Na dnie górnokredowego morza osadziły się grube pokłady piaskowców. W trzeciorzędzie, w czasie orogenezy alpejskiej zostały one wydźwignięte wraz z całymi Sudetami. Następnie rozpoczął się długotrwały okres erozji i odprowadzania zwietrzeliny. Na skutek nierównej odporności poszczególnych warstw skalnych na wietrzenie i poszerzania szczelin, przecinających masyw w trzech kierunkach, powstały głębokie na kilka metrów korytarze o zmiennej szerokości.

Był to pilnie strzeżony punkt celny między hrabstwem kłodzkim a Królestwem Czech. Na głazie tym znajduje się szereg dat, które, jak mówi legenda, ryto dla upamiętnienia przyłapania przemytników (najstarsza – 1616 r.).

Miejsce to było znane już dość dawno i często odwiedzane przez kuracjuszy i turystów. Otaczano je aurą tajemniczości, opowadano o zmarłych z głodu wędrowcach, którzy nie mogli wydostać się ze skalnych labiryntów i zaklętym w kamień mieście.

Rezerwat przyrody utworzono tu w 1957 roku.

Nazwa

Przez kilka lat po drugiej wojnie światowej Błędne Skały najczęściej nazywane były Wilczymi Dołami. Takiego terminu używali m.in. żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza w meldunkach sytuacyjnych, dziennikarze w relacjach prasowych, czy niektórzy autorzy przewodników, jak np. Anna i Ignacy Potoccy. Niekiedy porównywano Błędne Skały do ruin zamczyska. Według legendy Błędne Skały stworzył Liczyrzepa, zwany też Karkonoszem (postać fantastyczna, bohater licznych legend związany z obszarem Karkonoszy).

Lokalizacja:  
powiat Kłodzko, gmina Radków
> Adres: leży na drodze pomiędzy Karłowem i Kudową-Zdrój
> Adres GPS:  50.479193 x 16.286974

Dojazd samochodem:
> Dojazd drogą „Stu Zakrętów” (Nr 387) od strony Kudowy albo Karłowa. Potem w połowie drogi (ok. 6km od Kudowy i 5km od Karłowa) dojeżdża się do skrzyżowania, gdzie znajduje się dolny parking. W tym miejscu skręcamy w „Drogę Puszczańską” gdzie jedziemy jeszcze 3,5km do górnego parkingu. Na tym ostatnim odcinku drogi wjazd i zjazd odbywa się wahadłowo ze względu na wąską drogę prowadzącą do rezerwatu. Godziny wjazdu na parking: pierwszy – 8.00-8.15, następne co godzina. Ostatni – 19.00-19.15. Zjazd o półgodzinach. Parking „górny” jest płatny.

Dojście pieszo:
> 1.  Z Kudowy Zdroju przez Jakubowice – 2 godz. 20 min. – czerwonym szlakiem.
> 2.  Z Karłowa – 1 godz. 30 min. – szlakiem czerwonym. 
> 3.  Z Kudowy Zdroju – 2 godz. 40 min. – szlakiem zielonym. Droga prowadzi przez osiedle Czermne (gdzie zobaczyć można Kaplicę Czaszek), Pstrążnę (ruchoma szopka i skansen) oraz przez Bukowinę Kłodzką. 
> 4.  Z Pasterki – 2 godz. – zielonym szlakiem. Szlak prowadzi wzdłuż granicy państwowej, poprzez Pasterską Górę, Ostrą Górę, na końcu dochodzimy kamiennymi schodami do Skalnej Bramy.
> 5.  Z parkingu dolnego i przystanku PKS przy dolnym parkingu – ok. 1 godz. zielonym szlakiem. Szlak prowadzi do góry po lesistym zboczu góry, równolegle do drogi asfaltowanej, z dolnego parkingu do polany z kasami przy górnym parkingu.

Godziny otwarcia: w zasadzie codziennie 9.00 -18.00, ale spójrzcie niżej do UWAG; zimą mogą być ograniczenia.

Wstęp płatny. Bilet normalny: 10 zł;  bilet ulgowy: 5 zł.

UWAGI

Podłoże jest w wielu miejscach bagniste, miejscami stoi woda, są nawet niewielkie głębsze zastoiny wodne, trzeba zatem pamiętać, by na spacer tam ubrać porządne buty turystyczne. Jest nawet takie miejsce, o zgrozo! – nieoznakowane i niezabezpieczone, gdzie bagienko wciąga, jak prawdziwe, klasyczne bagno. Jedna z naszych Klubowiczek doświadczyła tego na własnej skórze, a raczej butach i spodniach.

Do uzyskania biletu ulgowego niezbędne jest okazanie dokumentu uprawniającego do ulgi. Na wiarę i na oko biletów nie wydają. Uczestnicy wycieczki KLUBU GLOBTROTERA byli świadkami bardzo niemiłej sceny i dyskusji. Młody, ok. 20-letni kasjer, odmówił wydania biletu ulgowego starszej pani, gdyż nie miała przy sobie legitymacji emeryckiej, uprawniającej do zniżki.

Przewodnikom, pilotom oraz opiekunom grup zwiedzających park narodowy nie przysługuje prawo do bezpłatnego wstępu na jego teren. Ww. osoby zobowiązane są do wnoszenia opłat wg. obowiązującego cennika.

Park Narodowy Gór Stołowych nie prowadzi rezerwacji biletów wstępu.

Obiekty turystyczne na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych udostępniane są w sezonie letnim tj. od 1 maja do 31 października.

ZE WZGLĘDU NA WSTĘPUJĄCE OKRESOWO SILNE OBLODZENIE CZĘŚĆ SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH W GÓRACH STOŁOWYCH W OKRESIE ZIMOWYM JEST ZAMKNIĘTA .


———–
Opracowanie i zdjęcia:

Liliana Kołłątaj

KLUB GLOBTROTERA

 


 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close