
Współcześnie Palmiry wielu osobom kojarzą się głównie z cmentarzem z czasów II wojny światowej oraz z utworzonym tam niedawno muzeum, poświęconym zbrodni dokonanej tam przez Niemców w 1940 r.
Ale tak jak Muzeum nie traktuje wyłącznie o II wojnie, tak również Palmiry to nie tylko cmentarz.
To także serce Puszczy Kampinoskiej.
Chcemy Wam pokazać tę okolicę z różnych stron i opowiedzieć zarówno o jej historii, sięgając nawet kilka wieków wstecz, jak o jej walorach przyrodniczych i krajobrazowych.
W trakcie spaceru w kręgu Palmir odwiedzimy oczywiście Muzeum oraz Cmentarz Wojenny. Przypomnimy jednak nie tylko historię wydarzeń z roku 1940 oraz historię ekshumacji i utworzenia miejsca pamięci, ale także powstań: kościuszkowskiego listopadowego i styczniowego, I wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego. Sięgniemy nawet dalej w dzieje Puszczy – do czasów Jagiełły i potopu szwedzkiego.

Główną część Muzeum zajmuje ekspozycja poświęcona egzekucjom w roku 1940 oraz działaniom mającym na celu utworzenie cmentarza i miejsca pamięci, którą obejrzymy, wraz z komentarzem przewodnickim.

Poprzez cmentarz wojenny, przejdziemy poznając jego historię, przejdziemy na tereny Puszczy, w miejsca związane z historią egzekucji (tzw. polany śmierci), a także z walkami z czasów II wojny światowej, m.in. do Kamienia Orlika.



Dużą część spaceru poświęcimy Puszczy i jej ciekawostkom botanicznym i krajobrazowym. Zajrzymy w rejon wiatrołomów, przyjrzymy się niezwykle malowniczemu Długiemu Bagnu, poobserwujemy roślinność bagienną i torfowiskową, poszukamy przekwitających, puchatych i rozsiewających nasiona pałek szerokolistnych i wełnianek. W wielu miejscach trafimy na łany konwalii leśnej, rozpoczynającej kwitnienie oraz na wiele roślin poszycia leśnego: rozległe polany krzewinek jagód, rozmaite mchy i porosty.




***
Termin: 5. maja 2019.
Spotkanie: godz.11.15, Metro Młociny, przystanek linii 800, z biletami na I i II strefę (2 bilety normalne: 2 x7 zł).
Wskazana punktualność, bo linia jeździ bardzo rzadko. Odjazd autobusu: 11.26.
Zakończenie: ok. 16.15, Palmiry.
***
Spacer prowadzą: Liliana Kołłątaj i Piotr Abramczyk, przewodnicy warszawscy.
***
Trasa: Palmiry: Długie Bagno (torfowisko) – Muzeum i cmentarz wojenny – polany śmierci – wiatrołomy – Kamień Orlika – Długie Bagno (tereny bagienne) – powrót w rejon Muzeum.
***
Czas trwania: ok. 4,5 – 5 godz., długość trasy: ok. 6 km.
***
UWAGA: zalecamy ubranie wygodnych butów, krytych butów sportowych, gdyż chodzić będziemy po terenie łąkowym i leśnym oraz po piaszczystych drogach.
—
Sugerujemy zabranie prowiantu, gdyż na trasie nie ma sklepów ani jadłodajni.
***
Spacer w formie free tour.
Ale jeśli spacer i opowieści przewodników spodobają się Wam nie obrazimy się za okazanie tego w formie ekonomicznie wymiennej. 🙂 Gratyfikacje przeznaczamy na przygotowanie dla Was kolejnych ciekawych propozycji.
***
UWAGA
Dla grup zorganizowanych (min. 10 osób, maksimum 30) termin spaceru jest możliwy do uzgodnienia, również w inne dni tygodnia, nie tylko w weekendy.


***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.
1 myśl w temacie “W KRĘGU PALMIR. Spacer z przewodnikiem”