PŁOCK I KRZYWOUSTY

Pomnik Bolesława Krzywoustego na Placu Książęcym w Płocku. Foto: Liliana Kołłątaj

28 września 2012 na Placu Książęcym, przy bulwarze nadwiślańskim w Płocku,  został odsłonięty Pomnik Bolesława III Krzywoustego. Związki tego potomka Piastów z miastem na Wzgórzu Tumskim są długie i mocne, toteż pomnik bezwzględnie mu się tu należał. Aż dziwne, że pomysł pojawił się tak późno.

POMNIK BOLESŁAWA KRZYWOUSTEGO W PŁOCKU. Foto: Liliana Kołłątaj

Krzywousty urodził się ur. 20 sierpnia 1086 r. Płocku i tu także został pochowany – w kaplicy królewskiej w katedrze płockiej, wraz z ojcem, Władysławem Hermanem. Być może istnienie pięknej kaplicy powodowało,  że nie pomyślano wcześniej o innym upamiętnieniu.

Kaplica Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego w Płocku. Foto: Liliana Kołłątaj

Należy tu przypomnieć, że bazylika katedralna jest miejscem wiecznego spoczynku nie tylko Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustego, ale także kilkunastu książąt mazowieckich. Pochowano tu także: Bolesława IV Kędzierzawego, Leszka Bolesławowica, Konrada I Mazowieckiego, Bolesława II Płockiego, Kazimierza I Warszawskiego, Siemowita III Starszego, Henryka Płockiego, Siemowita IV Młodszego, Kazimierza II Mazowieckiego, Władysława I Mazowieckiego, Władysława II Mazowieckiego, Siemowita IV Mazowieckiego oraz Janusza II Mazowieckiego.

W średniowieczu ich szczątki były dewastowane przez różnych najeźdźców i zostały odnalezione dopiero w 1825 r. Wówczas staraniem biskupa Adama Prażmowskiego złożone w obecnym miejscu w sarkofagu z czarnego marmuru, wykonanym według projektu Zygmunta Vogla. Kaplica oddzielona jest od nawy bocznej neorenesansową kratą kutą w żelazie, wykonaną w 1913 r. wg projektu Stefana Szyllera. Po renowacji w latach 2016-2017 kaplica jest udostępniana zwiedzającym przez kilka godzin dziennie w dni powszednie oraz w soboty i niedziele, poza godzinami nabożeństw. Szczegółowe informacje na temat jej zwiedzania i dokładniejszy opis znajdziecie tutaj: https://www.katedraplock.pl/idcat.php?f_id=93&f_id_cat=92

Kaplica królewska w katedrze płockiej. Foto: Liliana Kołłątaj

Jako spadkobierca Władysława Hermana był Krzywousty był zwierzchnim księciem Polski w latach 1107–1138.
Za czasów Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, w latach 1079–1138, Płock – jako siedziba władców, był nie tylko stolicą Mazowsza, ale także stolicą ówczesnego państwa polskiego.

Tablica informacyjna na Placu Książęcym w Płocku
Tablica informacyjna na Placu Książęcym w Płocku

Pomnik autorstwa Zbigniewa Mikielewicza wykonany został z hiszpańskiego piaskowca luna.

Pomnik Bolesława Krzywoustego na Placu Książęcym w Płocku. Foto: Liliana Kołłątaj

Monument sąsiaduje z kościołem farnym pw. św. Bartłomieja, jedną z najstarszych świątyń Płocka, istniejącą w tym miejscu od 1336 r.

Kościół Farny św. Bartłomieja w Płocku. Foto: Liliana Kołłątaj
Pomnik Bolesława Krzywoustego w Płocku. Foto: Liliana Kołłątaj

 


Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj


Podobał Ci się artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Zapraszam także na moje strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close