LEGENDA FSO

Fabryka Samochodów Osobowych na Żeraniu. Początki produkcji samochodu Warszawa M20. Foto: archiwum NAC

Tego samochodu już raczej obecnie na polskich drogach nie zobaczymy. Chyba że na rajdach aut zabytkowych.
Warszawa produkowana była w warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu.
Pierwszy samochód tej marki powstał 6 listopada 1951 roku.
Dla stworzenia prototypu Stalin udzielił nam bezpłatnej licencji radzieckiej Pobiedy M20, naciskając na zerwanie umowy z włoskim Fiatem.

Warszawa M20 w roku 1957. Foto: archiwum internetowe

Swój cel osiągnął, doprowadzając tym samym do spadku eksportu z fabryki, gdyż kraje zachodnie takim typem samochodu nie były zainteresowane. Warszawa, która już w momencie startu produkcji była modelem przestarzałym, przez ponad dwadzieścia lat wciąż ulegała rozmaitym modyfikacjom, podczas których przekształciła się między innymi w popularnego garbusa, tzw. model 57.

Warszawa M20 model 57. Foto: archiwum internetowe.

Ostatnia warszawy zjechały z taśmy produkcyjnej 30 marca 1973. Obecnie to już samochody zabytkowe i znalezienie egzemplarza w dobrej kondycji to gratka dla fanów dawnej motoryzacji.  Jeszcze kilkanaście lat temu warte były grosze, a dzisiaj zauważalnie zyskują na wartości.

Warszawa M20 współcześnie to obiekt kolekcjonerski. Obecnie można kupić ja tylko na aukcjach. Foto: archiwum internetowe

Są nawet szczególne egzemplarze, które kosztują naprawdę majątek. Właśnie taka jest FSO Warszawa M-20, wyprodukowana w 1958 roku, która należała do Karola Wojtyły. Przyszły papież użytkował ten samochód aż do 17 marca 1977 roku. Półtora roku później zasiadł na stolicy watykańskiej, a auto trafiło do innego właściciela. 
W lutym 2006 roku w Domu Aukcyjnym Christie’s w Paryżu tę Warszawę wystawił na sprzedaż mieszkający w Niemczech Alexander Gawron. Jednak pomimo osiągnięcia ceny prawie 100 tys. dolarów za wóz, ostatecznie go nie sprzedał, bo oferty nie złożył Polak. Na jednym z niemieckich portali aukcyjnych papieska Warszawa osiągnęła kwotę 250000 euro, czyli nieco ponad milion złotych. Samochód z czasem znalazł jednak nabywcę, choć nie wiadomo, za jaką kwotę został sprzedany. Dziś słynna Warszawa należy do Marka Schramma, kolekcjonera z Niemiec, z polskim rodowodem, który doprowadził ją do stanu niemal idealnego i dumnie jeździ nią po Niemczech.

Warszawa Karola Wojtyły na aukcji w Niemczech. Foto: archiwum internetowe

 


Podobał Ci się artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Zapraszam także na moje strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


 

 
Kategorie KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, PRAGATagi , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close