STULATEK Z ULICY OLSZOWEJ

Ulica Olszowa obecnie
Olszowa. Lokalizacja ulicy i opisywanego domu na aktualnym planie Warszawy. Google maps

Gdy zapytać o ulicę Olszową niejeden praski tubylec będzie miał problem z jej wskazaniem. Nic dziwnego. Leży bowiem na uboczu, schowana za wałem wyprowadzającym na Most Śląsko-Dąbrowski, dawniej Most Kierbedzia, zwany tak od nazwiska polskiego konstruktora (za czasów carskich oficjalnie Most Aleksandrowski). Obecnie Olszowa łączy Plac Weteranów 1863 roku z Wybrzeżem Szczecińskim. Początkowo ulica ta miała inny przebieg, była równoległa do Wisły, a miejsce współczesnej Olszowej zajmowała ulica Dębowa.

Ulica Olszowa na planie z końca XIX wieku. Źródło: polona.pl

I w zasadzie nic ciekawego dziś przy Olszowej nie znajdziemy. U samego jej końca zachował się jeszcze fragment brukowanej nawierzchni, używany obecnie jako parking.
Właśnie w tym miejscu, kilkadziesiąt metrów od brzegu Wisły, stoi niepozorny dwupiętrowy budynek przy ul. Olszowej 12, swoim wyglądem zdradzający przedwojenny rodowód. I jest to jednocześnie największa ciekawostka okolicy. Mało kto dałby tej budowli ponad 100 lat. A tymczasem dom liczy sobie ponad 140 lat i jest nawet wpisany do rejestru zabytków. To jeden z warszawskich ostańców,  jedyny budynek, jaki w tym miejscu trwa nieprzerwanie od drugiej połowy XIX wieku. Jego wizerunki z pierwszych lat istnienia zachowały się na dawnych fotografiach Pragi. Między innymi na pięknej panoramie Warszawy z 1898 r. wykonanej z wieży kościoła św. Floriana przez Konrada Brandla, jednego z prekursorów polskiej fotografii, choć widać tu tylko połowę budynku i jego dach.

Widok Warszawy z Pragi. Konrad Brandel, 1898. Zdjęcie z budowanej wieży kościoła św.Floriana. Fotografia w wersji koloryzowanej
Ta sama panorama w oryginalnej wersji czarno-białej.

Budynek powstał ok. 1876 roku dla rodziny Wendów. Znacznie dokładniej został zarejestrowany na fotografii z 1915 r., na której widzimy także fragment linii kolejki jabłonowskiej wraz ze stacją Most i zamykającym drugi plan budynkiem dawnej szkoły podoficerskiej z koszarami.

Stacja Most i dom Wendów w 1915 roku. Foto: archiwum internetowe

Jak widać nie był specjalnie dekoracyjny, współczesny wygląd niewiele odbiega od pierwotnego. Nie odtworzono tylko boniowania na parterze.
To tu swoje dzieciństwo spędził Tadeusz Apolinary Wenda, przyszły znany inżynier i budowniczy Gdyni.

IMG_20160206_223716


Podobał Ci się artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Zapraszam także na moje strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. 

Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close