STATKIEM PO TRAWIE. Polska z Klubem Globtrotera

Na trasie rejsu Kanałem Elbląskim

Rejs Kanałem Elbląskim planujemy w Klubie Globtrotera już od dłuższego czasu. W tym roku wreszcie przyszedł czas na realizację planów.

Ponieważ pełny rejs trwa prawie 5 godzin (a w dodatku jest dość kosztowny) wybraliśmy wersję krótszą, dwugodzinną, gwarantującą jednak możliwość poznania ciekawostek tego szczególnego obiektu.

Ponieważ przed rejsem będziemy mieć kilka godzin do dyspozycji, postanowiliśmy zajrzec w tym czasie do Elbląga.

Termin: 20 lipca 2019, sobota
Zgłoszenia i wpłaty: do 5. lipca
***
Koszt uczestnictwa: 170 zł
Z Kartą Globtrotera: 160 zł

ELBLĄG

Bogate, wspaniałe kamienice, masa statków na nabrzeżu, reprezentacyjne budowle niemal pałacowe. Tak przed II wojną światową prezentował się Elbląg. Pod względem bogactwa można było to porównywać do Gdańska. Gdy przyszedł tragiczny 1945 rok, po długich walkach Armia Czerwona pokonała wojska niemieckie i niestety doszczętnie zniszczyła 98 proc. Starego Miasta. Z ponad 600 kamienic pozostało zaledwie 6 w stanie nadającym się do odbudowy. W Muzeum Archeologiczno-Historycznym warto obejrzeć wygląd zabytkowej części miasta sprzed 1945 r., by następnie porównać ze stanem obecnym. Przez wiele trwały dyskusje nad kwestią odtworzenia lub innego zagospodarowania rejonu Starego Miasta. Dopiero w 1975 roku, gdy Elbląg został miastem wojewódzkim, podjęto decyzję, że staromiejskie kamienice nie będą wiernie odbudowywane. W efekcie, podobnie jak w Olsztynie, powstał twór staro-nowy, jedyny w swoim rodzaju, rzec można nawet, że w pewien sposób unikatowy.  Na fundamentach zburzonych domów wzniesiono od nowa ponad 200 kamienic, czyli zdecydowaną większość dawnej zabudowy. Wśród najciekawszych, godnych uwagi, obiektów wymienić można: Katedrę św. Mikołaja, z panoramą z wieży o wysokości 97 m., Bramę Targową z figurą piekarczyka, most zwodzony na rzece Elbląg, tzw. ścieżkę kościelną, Galerię „El”  i to nie tylko sam budynek w dawnym kościele, bo galeria rozrzucona jest po całym mieście.

Migawki z Elbląga. Wybór zdjęć z internetu.

KANAŁ ELBLĄSKI

Kanał Elbląski o długości 82 km ze względu na funkcjonujące na nim od 1860 roku urządzenia hydrotechniczne jest zaliczany do ewenementów w skali światowej.
Różnica poziomów kanału na długości 9,6 km zmienia się o ponad 100 m, które statki pokonują po lądzie przy pomocy pochylni napędzanych wodą.

A oto bardziej szczegółowy opis rejsu, zaczerpnięty ze serwisu internetowego organizatora i armatora. Opis i zdjęcia z trasy Kanału Elbląskiego pochodzą ze strony: https://statkiempotrawie.com

Szlakiem Koła Wodnego

Rejs rozpoczynamy i kończymy w Buczyńcu

Rejs rozpoczynamy na przystani statku Bursztyn w Buczyńcu. Następnie jednostka wpływa na wózek pochylniowy. Za pomocą urządzeń hydrotechnicznych statek na wózku wyciągany jest po szynach kolejowych z wody. Suchym lądem pokonujemy trasę 490 m z góry pochylni Buczyniec do dołu o blisko 21 m. Wypływamy z wózka, by drogą wodną Kanału Elbląskiego pokonać około 2 km do kolejnej Pochylni Kąty, gdzie po raz drugi statek parkowany jest na wózku szynowym.

Na trasie Kanału Elbląskiego

Tym razem transport suchym lądem ma długość 404 m., a spadek wysokości wynosi blisko 19 m. Na dole pochylni jednostka wypływa z wózka. Na odcinku wodnym Kanału Elbląskiego jednostka pasażerska zawraca. Ponownie tym razem w górę pokonujemy trasę do przystani statku Bursztyn, gdzie wycieczka dobiega końca. W trakcie całej podróży gościom towarzyszy komentarz kapitana statku, który zapoznaje Państwa z historią i zasadami funkcjonowania budowli hydrotechnicznych, jedynego w swoim rodzaju systemu przemieszczania statków po „suchym” grzbiecie pochylni.

Na pokładzie jest możliwość skorzystania z ciepłych i zimnych napojów z bufetu.

Flota Kanału Elbląskiego. Statek Bursztyn

***

Kalkulacja obejmuje: przejazd autokarem (lub minibusem), ubezpieczenie wycieczkowe, przygotowanie oraz koszty związane z realizacją programu krajoznawczego: spacer historyczny  po Elblągu oraz bilety na dwugodzinny rejs statkiem po Kanale Elbląskim z Buczyńca do Buczyńca
***
Kalkulacja przeliczona na ok. 25 osób.
Wyjazd następuje przy min.15 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 30 zł).
***
Dla zainteresowanych – możliwość rezerwacji obiadu w restauracji w Elblągu.
Koszt obiadu jednodaniowego: ok.25 zł. Płatne dodatkowo.
***
Spotkanie grupy: 20.07. godz. 7.30 ul. Długa, przy Arsenale, przy wejściu do Muzeum Archeologicznego.
Powrót: ok. 22.00
***
Zgłoszenia, informacje, rezerwacje – mailowo oraz na spacerach warszawskich.

E-mail do zgłoszeń: turystyka.poczta@gmail.com
***
W zgłoszeniu podaj:
imię i nazwisko,
numer telefonu (najlepiej komórkowy),
adres e-mail,
datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.

Powyższe dane zbierane są i przetwarzane wyłącznie do celów niniejszego wyjazdu.

Szczegóły „techniczne” przesyłamy na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

Flota Kanału Elbląskiego. Statek Kormoran.

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

5 myśli w temacie “STATKIEM PO TRAWIE. Polska z Klubem Globtrotera

 1. Też tam byłem 🙂 Krótka wersja w zupełności wystarczy by nacieszyć się ta perełką. Dłuższa jest zbyt kosztowna, tym bardziej, że na pokładzie nuda 🙂

  Polubienie

 2. To prawda. Statki na ogół są nieduże. Przy komplecie jest tam zwyczajnie ciasno, na kilka godzin to dość niekomfortowa sytuacja. Na dłuższy rejs trzeba by się wybrać większym statkiem, a takie ma chyba tylko Żegluga Mazurska w liczbie bodajże dwóch.

  Polubienie

 3. Albo własnym pływadłem. Coraz bardziej kuszą mie hausboty.

  Polubienie

 4. Też dobry pomysł. Ale to już trzeba to lubić. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close