WART PAŁAC PACA, WART PAC PAŁACA. Spacer z przewodnikiem

Dawniej Pałac Paca, obecnie gmach Ministerstwa Zdrowia

Pałac przy Miodowej 15 powstał w latach 1690-97 według projektu Tylmana z Gameren. Inwestorem był Dominik Radziwiłł, ówcześnie Kanclerz Wielki Księstwa Litewskiego. Na początku XIX w. właścielem pałacu został generał Ludwik Pac i jego nazwisko przylgnęło do nazwy obiektu, mimo że pałac często zmieniał właścicieli. To jednak właśnie za czasów Paca całość rezydencji została przebudowana według pomysłu Henryka Marconiego. Na miejscu dawnych oficyn wzdłuż Miodowej Marconi wzniósł dwa dwupiętrowe pawilony połączone reprezentacyjną bramą wjazdową do pałacu. W ogrodzie wzniesiono dwa półkoliste budynki stajni z bramą w formie łuku triumfalnego. W 1832, gdy Ludwik Pac emigrował po upadku Powstania Listopadowego, pałac przeszedł pod zarząd Skarbu Państwa. Do II wojny światowej mieściły się tam urzędy państwowe, najpierw Rząd Gubernialny, później rosyjski Sąd Okręgowy, po 1915 polski Sąd Okręgowy. Nie wyszło to obiektom pałacowym na korzyść. Nastąpił czas przebudów na cele biurowe, niektóre budynki wyburzono.

Sala Kolumnowa w pałacu Paca przy Miodowej

II wojna przyniosła ruinę. We wrześniu 1939 pałac spłonął, w 1944 r. ponownie został zniszczony.
Odbudowano go w latach 1947-1951 z przeznaczeniem na siedzibę Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. Zarówno elewacje jak wnętrza przy odbudowie wzorowano na projektach pierwszych architektów pałacu – Tylmana z Gameren i Henryka Marconiego. Odtworzono zatem wielką Salę Kolumnową, wzorowaną na Termach Caracalli w Rzymie, Salę Maurateńską i wiele innych.
Na co dzień te wspaniałości nie są jednak dostępne dla turystów, gdyż gmach ma przeznaczenie ministerialne i trzeba być petentem, by się tam udać.
Wyjątkiem jest jeden dzień w roku: Noc Muzeów. Niestety, w roku 2019, także i w ten dzień nie można było obejrzeć pałacu od środka. Obiecano nam jednak, że będzie to możliwe w innym terminie dla grupy zorganizowanej.
Podjęliśmy zatem starania. I oto są ich rezultaty.
W roku 2019 i 2020 drzwi i sale pałacu w wybrane dni otworzą się dla Klubu Globtrotera.

Pałac Paca. Sala Mauretańska

Terminy:
25. stycznia, sobota, godz.11.00  
23. listopada, sobota, godz.11.00

Spotkanie: godz. 10.50,
ul. Miodowa 15, przy bramie Ministerstwa Zdrowia.
Przewidywany czas trwania zwiedzania: ok. 1 godzina.

Zainteresowanych zwiedzaniem prosimy o przesłanie mailem, zgłoszenia z podaniem imienia i nazwiska oraz nr dowodu osobistego (lub innego dokumentu identyfikacyjnego).

Mail do zgłoszeń: klubglobtrotera@gmail.com

UWAGA! BARDZO WAŻNE!
Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób, a listę uczestników musimy przedstawić kilka dni przed terminem zwiedzania. Osoby, których nie będzie na liście nie będą wpuszczone do gmachu Ministerstwa.

***
Spacer po pałacu prowadzi: Jolanta Senator, przewodnik warszawski.
***
Spacer odbędzie się w formie tzw. free tour, czyli spacer jest bezpłatny, ale jeśli uznacie Państwo, że wkład pracy w przygotowanie opowieści zasłużył na docenienie, to za wyrażenie uznania w formie walorów ekonomicznie wymiennych przewodniczka na pewno się nie obrazi… 🙂

Dla porządku musimy zastrzec, że zwiedzanie może zostać odwołane z przyczyn niezależnych od Klubu Globtrotera. Mamy jednak nadzieję, że nic takiego się nie stanie.

Ulica Miodowa, brama na teren obecnego Ministerstwa Zdrowia, dawniej pałacu Paca.

 


Podoba Ci się pomysł takiej trasy spaceru? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close