
Wiele osób za cel wakacyjnych eksploracji wybiera Polskę. Nasz kraj ma bowiem turystom naprawdę wiele do zaoferowania.
Powstaje tylko pytanie – gdzie się wybrać?
Statystyczny Polak na pytanie, co warto zwiedzić w Polsce odpowie zapewne bez wahania: Kraków. Trudno zaprzeczyć tej odpowiedzi, ale oczywiście gród wawelski nie wyczerpuje przebogatej listy polskich atrakcji rozrzuconych dosyć równomiernie po całym kraju.
Przyjrzyjmy się jak to wygląda w regionie mazowieckim.
Nie brakuje tu ciekawostek historycznych, przyrodniczych i geograficznych.
Poniżej wymieniamy te najbardziej znane, położone na Mazowszu lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Mazowsze Północne: Czerwińsk, Płock, Sierpc, Wyszogród, Zakroczym, oraz na północnym krańcu Mazowsza – Kurpie;
Mazowsze Środkowe: Warszawa, Puszcza Kampinoska, Arkadia, Nieborów, Maurzyce, Niepokalanów, Żelazowa Wola, a także na zachodnich obrzeżach, na pograniczu z Wielkopolską: Oporów.
Mazowsze Południowe: Czersk, Góra Kalwaria, Warka, Lewiczyn, Rawa Mazowiecka, Tomaszów Mazowiecki, Spała oraz na obrzeżach Mazowsza: Ziemia Radomska, Szydłowiec.
Postaramy się przybliżyć nieco te miejsca, nie tylko informacyjne, ale też w praktyce – gdyż Mazowsze, jak co roku znajdzie swe miejsce w turystycznych planach KLUBU GLOBTROTERA.
Tym razem słów kilka o Czersku, Otwocku Wielkim i Górze Kalwarii.
Mazowsze centralne
Góra Kalwaria
W 1666 roku, gdy osadę zakładał biskup Stefan Wierzbowski, nosiła nazwę Nowa Jerozolima i miała spełniać rolę ośrodka kultu religijnego i pielgrzymkowego. Oprócz Kalwarii zbudowano tu 6 kościołów, 5 klasztorów i 35 kaplic.
W XVIII w. osiedliła się tam rodzina szanowanych cadyków Alterów, co dało początek rozległej dzielnicy żydowskiej. Wiele z zabytków – zarówno katolickich jak żydowskich – uległo zniszczeniu podczas wojny, ale i tak jest co oglądać. Na obrzeżach Góry Kalwarii znajduje się jeszcze jeden obiekt, nie tak historyczny, jak te dotąd wymienione, ale również bardzo interesujący – to tzw. Wieczernik: kościółek otoczony Drogą Krzyżową, której stacje wykute zostały w kamieniu przez współczesnego rzeźbiarza.
***
Czersk
Już w XI w. istniał tu gród strzegący brodu na Wiśle. Na przełomie XIV i XV w. książę Janusz Mazowiecki zbudował tu gotycki zamek. W późniejszych wiekach Wisła zmieniła koryto i odsunęła się od Czerska. Miasto straciło na znaczeniu, a zamek z czasem popadł w ruinę. Malownicze pozostałości twierdzy to dziś jedna z najbardziej znanych atrakcji Mazowsza.
***
Otwock Wielki
Barokowy pałac na wyspie Rokola, na jeziorze będącym wiślanym starorzeczem, wzniesiono w końcu wieku XVII dla marszałka wielkiego koronnego Kazimierza Bielińskiego. Projektował go prawdopodobnie wybitny architekt polskiego baroku – Tylman z Gameren. Po II wojnie światowej obiekt przez wiele lat był niedostępny dla turystów. Dopiero w 2004 r. pałac przejęło Muzeum Narodowe w Warszawie, tworząc Muzeum Wnętrz. Jak na magnacką rezydencję przystało – pałac otoczony jest pięknym, rozległym parkiem. Niestety, wieje wskazuje na to, że w najbliższym czasie pałac, a być może również park będą niedostępne dla zwiedzających, gdyż pałacowi już od dawna należy się remont.
***
Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj
Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.