
Dziś coś z zupełnie innej kategorii turystycznej.
Kilka archiwalnych ciekawostek kartograficznych.
Mapy w oryginale dostępne są w Zbiorach Kartografii Biblioteki Narodowej. Przeważnie po jednym egzemplarzu, czyli na zamówienie.
A jeśli ktoś ma daleko do Biblioteki Narodowej lub nie chce mu się z domu wychodzić – to niektóre ze starych map, nie tylko Warszawy, znajdzie w postaci skanów na polonie.pl pod linkiem:
http://polona.pl/search/collection/34016701/
***
Powyżej: kolorowy plan Nicholsona z 1831 r.
Plan został wydany w 1831, jednakże przedstawia przebieg wałów sprzed ich rozszerzenia w 1825. Żółtą linią została zaznaczona granica miasta z 1762.
*
Poniżej:
Plan kolorowy Warszawy: Rizzi Zannoni. Warszawa 1772
Plan czarno-biały Warszawy: Warszawa z 1762 r. P. R. de Tirregaille’a
Plany wycinkowe kolorowe: Ogród Saski i Gnojowa Góra (a w praktyce Stare Miasto); obydwa autorstwa Rizzi Zannoniego. 1772.
***
O możliwościach kupna tu nie wspominam, choć oczywiście też takie są, bo to już raczej temat dla zaawansowanych pasjonatów. Ceny reprintów tak od 20 zł wzwyż.
Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/
***
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.