SANCTA PIVA DI WARKA

IMG_20151031_075857

Sancta Piva?!  A cóż to za święta?!
Opowieść, z której wywodzą się te słowa sięga zamierzchłej przeszłości, a wiąże się z nią ni mniej ni więcej tylko … Browar Warka.


Teraz mamy do dyspozycji taką gamę chmielowych napojów, że prawie każdy może wybrać coś dla siebie: jasne, ciemne, wytrawne, słodkie, karmelowe, owocowe, alkoholowe, bezalkoholowe.

Piwo to w dzisiejszych czasach jeden z najpopularniejszych napojów w Polsce i w Europie. Awansowało społecznie i trafiło do najbardziej wykwintnych restauracji. Nic też w tym dziwnego. Gdy zajrzy się do historii tego napoju, okaże się, że już w XV wieku pojawiał się on w Polsce na książęcych i królewskich stołach, a dzieje i tradycje jego warzenia sięgają czasów starożytnego Egiptu.
Obecnie mamy kilkadziesiąt gatunków i kilkadziesiąt warzelni w Polsce.

Browar Warka, należący obecnie do Grupy Żywiec, to jeden z największych w tej branży.
To potężny obiekt, z długą historią i tradycjami. W obecnej formie powstał w 1975 roku. Tradycja przetwórstwa warzyw i owoców oraz warzenia piwa ma jednak w Warce o wiele dłuższą historię.

IMG_20160316_083347
> Warka to jedyne piwo o prawdziwej piwnej nazwie: „warka” to w słowniku piwowarów porcja piwa uzyskana z jednego warzenia.
> Początki warzenia piwa w Warce sięgają połowy XV wieku. W 1478 roku, dzięki przywilejowi nadanemu przez księcia mazowieckiego Bolesława IV, piwowarzy wareccy uzyskali wyłączność na dostawy na dwór książęcy i sprzedaż piwa w piwnicy warszawskiego ratusza. W tym czasie warzeniem tego trunku zajmowało się tu 30 piwowarów.

IMG_20160316_102234
Budowę obecnego browaru rozpoczęto w 1973r. Dwa lata później pierwsza partia „Warki” trafiła na stoły konsumentów. Przez pierwszy rok swego istnienia browar w Warce był częścią Zakładów Piwowarskich w Warszawie. Piwa z Browaru w Warce szybko zyskały wiernych fanów. Najsłynniejsza z nich – wspomniana Warka – to klasyczny lager, który swój aromat zawdzięcza starannie pielęgnowanemu chmielowi, kunsztowi chmielarzy oraz pasji piwowarów.

> W roku 1976 nastąpiło oficjalne utworzenie Zakładów Piwowarskich w Warce. W roku1994 browar pozyskał inwestora strategicznego – firmę Heineken, który wsparł modernizację przedsiębiorstwa.

IMG_20160316_083323

W roku 1998 padł pierwszy rekord: sprzedaż przekroczyła 1 milion hektolitrów piwa.Zaledwie rok później padł kolejny rekord − warecki browar, będący już wówczas własnością Browarów w Żywcu, sprzedał 1,5 miliona hektolitrów piwa i awansował do pierwszej piątki krajowych browarów.

IMG_20160316_101046

IMG_20160316_083301

> W roku 2004 nastąpiło połączenie ze spółką Grupa Żywiec i kolejny już proces ich modernizacji. Zdolności produkcyjne browaru zwiększyły się z 2 do 3,5 milionów hektolitrów piwa rocznie, a Warka stała się drugim co do wielkości browarem w Grupie Żywiec.

IMG_20160316_083137

IMG_20160316_083224


> Taka skala działalności zobowiązuje, także do aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności. Warecki browar znany jest ze swojej działalności charytatywnej. Pracownicy browaru włożyli wiele serca i energii w pomoc gminom dotkniętym tragedią powodzi w 2010 roku. Dzięki ich pracy udało się wyremontować domy mieszkańców Zarudek oraz Zastawia Polanowskiego. Browar ufundował też dwie sztuczne nerki i główny serwer dla szpitala wojewódzkiego w Radomiu oraz sprzęt reanimacyjny dla stacji pogotowia ratunkowego w Warce, wyposażył wozy ratownictwa chemicznego dla lokalnej i powiatowej straży pożarnej. Browar w Warce wspiera działalność Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i od lat sponsoruje wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i sportowe.
> Jest to również jedyna w Polsce marka piwa, która posiada sieć własnych pubów.
Warka jest także sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski – od sierpnia 2010 r.
… … … … …
> Jeżeli zaciekawił Was temat Warki wybierzcie się tam kiedyś  z KLUBEM GLOBTROTERA .

Wystarczy wysłać maila:

klubglobtrotera@gmail.com

***
> Miasto, browar WARKA, pałacyk i Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Winiarach, a także ciekawostki okolic Warki – pałacyk w Michałowie, drewniany kościół w Lewiczynie – to tematyka globtroterskiego wypadu na bliskie Mazowsze. <

Zdjęcia w artykule pochodzą z naszego wyjazdu 16 października 2015 roku.


… … … … …

Ach!
Winniśmy jeszcze Czytelnikowi wyjaśnienie zaskakującego początku tego artykułu.
Z piwem Warka związana jest legenda dotycząca nuncjusza papieskiego Hipolita Aldobrandiniego, późniejszego papieża Klemensa VIII. Przebywając w Polsce bardzo zasmakował w wareckim piwie. Twierdził iż, „było wyborne, szczypiące, z koloru i smaku do wina podobne”. Po powrocie do Rzymu poważnie zachorował. Gdy na łożu boleści wyszeptał „…sancta piva di Polonia… sancta biera di Warka…”, obecni przy nim duchowni, sądząc, że chodzi o jakąś nieznaną świętą, zaczęli się modlić: „Santa Piva ora pro nobis” („Święta Pivo, módl się za nami”). Chory, słysząc to, wybuchnął śmiechem. W rezultacie wrzód, z powodu którego cierpiał, pękł i Aldobrandini zaczął zdrowieć.


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


 

***

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close