OGRÓD JAPOŃSKI WE WROCŁAWIU

IMG_20160713_104907W trakcie wizyty we Wrocławiu warto wygospodarować trochę czasu na odwiedzenie Parku Szczytnickiego, a tam – Ogrodu Japońskiego. Znajdziecie tam odrobinę egzotyki Wschodu i scenerię z Kraju Kwitnącej Wiśni przeniesioną żywcem nad Odrę.

IMG_20160713_104259

To jedno z najpiękniejszych miejsc we Wrocławiu. Dotarcie tam wymaga nieco czasu, gdyż położony jest nieco poza ścisłym centrum miasta. To tak niewielki skrawek przestrzeni, że można go oblecieć w 15 minut. Ale ile tam uroku! Amatorom przyrody, ogrodów i fotografii pobyt tam zajmuje zwykle dużo więcej czasu. W dodatku po sąsiedzku, w Parku Szczytnickim, też nie brak atrakcji i tematów do zdjęć: Hala Stulecia, Pergola i fontanna multimedialna. Trud i czas poświęcony na dojazd zwraca się co namniej trzykrotnie.

IMG_20160713_104814
Ogród japoński został założony w latach 1909-1913 wokół istniejącego stawu, w obrębie obecnego Parku Szczytnickiego, jako część Wystawy Stulecia. Był jedynym egzotycznym ogrodem prezentowanym na Wystawie Ogrodniczej, stanowiącej część całej ekspozycji. Po zakończeniu wystawy ogród pozostawiono, zabrano jednak wiele wypożyczonych elementów, m.in. ozdoby kamienne, nadające japońskiego charakteru ogrodowi.

IMG_20160713_104946
W 1994 władze miasta podjęły decyzję o renowacji obiektu. Opracowano projekt renowacji ogrodu pod kierunkiem prof. Ikui Nishikawy z Tokio. W kolejnych latach, przy współpracy ambasady Japonii oraz ogrodników z Wrocławia i Nagoi przeprowadzono prace przywracające ogrodowi japoński charakter. Pracami kierował Yoshiki Takamura.

IMG_20160713_104420

Dwa miesiące po uroczystym otwarciu, w lipcu 1997 podczas powodzi stulecia, ogród znajdował się przez trzy tygodnie pod wodą. Zniszczenia były tak duże, że konieczna stała się kolejna renowacja. Ponowne otwarcie nastąpiło w październiku 1999 r.

IMG_20160713_104831
Do ogrodu prowadzi ozdobna brama główna i szeroka aleja kierująca zwiedzających do centralnej części i jednocześnie największej atrakcji ogrodu – pięknego, zwieńczonego ozdobnym dachem mostu spinającego dwa brzegi stawu. Ogród zyskał też, między innymi: nową wyspę, kamienne latarnie oraz dodatkowe ścieżki pozwalające zbliżyć się do stawu i podziwiać widoki z samego brzegu. Kolejną atrakcją jest część południowa ogrodu nawiązująca do japońskich ogrodów przydomowych, z domkiem – pawilonem typu Sukija oraz strzyżonymi żywopłotami i fragmentem ogrodu kamienno – trawiastego.

IMG_20160713_104331
*
Ogród czynny jest codziennie od 1 kwietnia do 31 października, od 9.00 do 19.00.
Ceny biletów: normalny – 8 zł, ulgowy – 5 zł.
Adres: ul. Mickiewicza, 51-618 Wrocław

IMG_20160713_105037

Opracowanie i zdjęcia: Liliana Kołłątaj

 


Podobał Ci się artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close