NAD POLSKĄ LOARĘ I DO SOPLICOWA. Polska z Klubem Globtrotera

Tym razem Globtroterzy zapraszają na Ziemię Wielkopolską.

Zwiedzanie zaczniemy od wielkopolskiego Soplicowa – czyli Śmiełowa. Następnie przejedziemy do siedziby masonów w pałacu w Dobrzycy. Na zakończenie trafimy do Gołuchowa, do rewelacyjnego zamku Działyńskich.

A oto krótka charakterystyka obiektów na naszej trasie:

* ŚMIEŁÓW
Pałac w Śmiełowie powstał pod koniec XVIII wieku dla Andrzeja Gorzeńskiego. Inspiracją dla znanego ówczesnego architekta, Stanisława Zawadzkiego, była klasycystyczna włoska rezydencja projektu Andrea Palladio.
Dekorację malarską wnętrz powierzono znakomitych malarzom – braciom Franciszkowi i Antoniemu Smuglewiczom. Dzięki swemu położeniu Śmiełów w czasach rozbiorów stał się ważnym punktem przerzutowym dla działalności konspiracyjnej. Po wybuchu powstania listopadowego, w drodze do Polski, zatrzymał się tu Adam Mickiewicz. To właśnie Śmiełów oglądamy oczami Poety, bowiem właśnie ta okolica i jej mieszkańcy pojawili się w Soplicowie na kartach „Pana Tadeusza”. Pobyt Wieszcza zaowocował także utworzeniem tu Muzeum Mickiewicza.

***

* GOŁUCHÓW
Historia zamku nad rzeką Trzemną liczy ponad 400 lat. Dzisiejszy wygląd obiektu – rodem z Doliny Loary, w stylu renesansu francuskiego – zawdzięczamy przebudowie w XIX wieku, kiedy to gołuchowskie włości objął Jan Działyński, jedyny syn Tytusa Działyńskiego, właściciela posiadłości w Kórniku.
Nowy dziedzic Gołuchowa poślubił niebawem Izabelę Czartoryską, córkę Księcia Adama Jerzego. Ona to sprowadziła architektów i rzeźbiarzy z Francji, a ci przekształcili dawny dwór obronny we wspaniałą rezydencję magnacką, która w zamyśle księżnej stać miała się też galerią sztuki. Izabela zmarła we Francji, ale pochowana została w Gołuchowie, w kaplicy na terenie parku rezydencji.

Te rezydencje magnackie poza wspaniałościami architektury i ciekawymi dziejami łączy jeszcze jedna wspólna cecha. Obydwie położone są w rozległych i malowniczych parkach. Toteż przejażdżka po Wielkopolsce będzie okazją nie tylko do zachłyśnięcia się historią i sztuką, ale także do relaksu w tzw. pięknych okolicznościach przyrody.


Termin: 21 czerwca,  niedziela
Zgłoszenia i wpłaty: do 10 czerwca
***
Koszt uczestnictwa: 175 zł
Z Kartą Globtrotera: 165 zł

Dla chętnych – obiad w Gołuchowie, płatny dodatkowo.
Dopłata do obiadu: 30 zł.
W zgłoszeniu prosimy dopisać informację o chęci skorzystania z obiadu. Kwotę dopłaty należy dodać do kosztu wycieczki i wpłacić łącznie.
***
Kalkulacja obejmuje: przejazd autokarem (lub minibusem), ubezpieczenie wycieczkowe, przygotowanie i realizację programu krajoznawczego, bilety wstępu: pałac w Śmiełowie, zamek w Gołuchowie, przewodnicy w wymienionych muzeach.
UWAGA:
Kalkulacja przeliczona na ok. 25 osób.
Wyjazd następuje przy min. 15 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 25 zł).
***
UWAGA 2.
W trakcie wycieczki przestrzegać będziemy zaleceń związanych z sytuacją epidemiczną.
W autokarze dostępne będą środki dezynfekujące i woda.
Prosimy o zabranie ze sobą maseczek i zachowanie odstępów w trakcie wspólnego spaceru oraz stosowanie się do instrukcji podawanych przez pilota.
Dla Państwa komfortu liczbę uczestników ograniczamy do ok. 75% wypełnienia miejsc w autokarze, czyli 35 osób przy 50 miejscach pasażerskich.

Spotkanie grupy:
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego, godz. 6.30.
Powrót do Warszawy: ok. 21.30
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki Klub Globtrotera Warszawa, wpisane do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 2314.

 


Podobał Ci się pomysł takiej trasy zwiedzania? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku:  https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


 

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Globtrotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close