
Okopisko, ale w języku jidysz również: beit kwarot (dom grobów), beit awot (dom ojców) beit chaim (dom życia), hajlike ort (święte miejsce) oraz gute ort (dobre miejsce). Wszystkie te określenia mówią o cmentarzu żydowskim, miejscu odmiennym od tych, które na co dzień spotykamy.
Szczególnym cmentarzem na mapie Warszawy jest ten znajdujący się na Bródnie.

Położony na uboczu, z dala od miejskich szlaków, w przeszłości rozbudowywany, ale pozostający do dziś w cieniu olbrzymiego, mimo że młodszego, cmentarza katolickiego.
Los w dość szczególny sposób obszedł się z tym miejscem. Wędrując nieistniejącymi alejkami w zasadzie jednak nie odwiedzimy spoczywających na wieki mieszkańców Warszawy. A dlaczego?
A o tym opowiemy na spacerze.
Dowiemy się, dlaczego akurat tu powstał cmentarz, komu służył, jakie były losy warszawskich i praskich żydów, komu zawdzięczamy to miejsce, a komu jego obecny wygląd.
Wspomnimy o tajemnicach cmentarza, o kulturze żydowskiej, sprawdzimy, jakie informacje można wyczytać z macew i ich symboliki.
Na koniec będzie można odwiedzić pawilon, w którym znajduje się wystawa „Bejt almin – dom wieczności” poświęcona historii bródnowskiej nekropolii.
Spacer biletowany.
Rezerwacja zwiedzania jest niezbędna ze względu konieczność zakupu biletów wstępu oraz charakter tego miejsca. Zwiedzanie w zbyt dużej grupie byłoby tu zdecydowanie niekomfortowe.

—
Prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres mailowy:
klubglobtrotera@gmail.com
W mailu zwrotnym prześlemy potwierdzenie rezerwacji i konto do wpłaty.
—
Osobom, które nie prześlą zgłoszenia, nie gwarantujemy uczestnictwa w zwiedzaniu.
—
Terminy:
21.06., niedziela, godz. 11.00
05.07., niedziela, godz. 11.00
Bilety wykupione wcześniej zachowują ważność.
—
Koszt zwiedzania: 20 zł
(bilet wstępu na cmentarz: 10 zł/os. + opłata za usługę przewodnicką: 10 zł/os.)
—
Minimalna liczba osób: 10.
Maksymalna liczba osób: 20
—
Spotkanie:
przy bramie Cmentarza Żydowskiego na Bródnie, ul. św.Wincentego 15. , godz.11.00
—
Spacer poprowadzi: Piotr Abramczyk, przewodnik warszawski.

Podoba Ci się pomysł takiej trasy spaceru? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej. Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.
1 myśl w temacie “CMENTARZ ŻYDOWSKI NA BRÓDNIE. Spacer z przewodnikiem”