Zadanie z rodzaju: porównaj i znajdź podobieństwo. Na powyższych zdjęciach nie jest to wcale takie łatwe.
Element powtarzający się na obydwu zdjęciach to wieżyczka minaretu, pięknie prezentująca się zwłaszcza na obrazie Zygmunta Vogla z ok.1785 roku.
Minaret powstał jako jeden z obiektów dekoracyjnych ogrodu księcia podkomorzego Kazimierza Poniatowskiego. Ogród ten zwano „Na Książęcem”, stąd później powstała nazwa ulicy Książęcej, która za czasów księcia była raczej … strugą niż ulicą. Płynęła tamtędy rzeka Żurawka, która z kolei swą nazwę wzięła od żurawiny porastającej jej brzegi. W późniejszych czasach od rzeki tej wzięła nazwę ulica Żurawia.
Ale wracajmy do minaretu.
Zaprojektował go znany ówczesny architekt – Szymon Bogumił Zug, twórca m.in. kościoła Świętej Trójcy przy Placu Małachowskiego. Minaret zlokalizowany był w dolnej części ogrodu, w pobliżu obecnego skrzyżowania ulic Kruczkowskiego i Ludnej.
Zbudowano go w latach 1776-79.
Gdy Poniatowscy rozparcelowali grunty swoich posiadłości w tym rejonie, teren dawnego ogrodu zajęty został przez Szpital Świętego Łazarza. Minaret, jeszcze wówczas w zupełnie dobrym stanie, nie wadząc nikomu, pozostał na swoim miejscu. I znalazł się w obrębie terenów szpitalnych. I tak dotrwał do czasów II wojny światowej.
Szpital, zbudowany w 1841 r. według projektu Henryka Marconiego, spłonął w czasie II wojny światowej. Zły los nie ominął także minaretu.
Resztki obiektu pozostałe po zniszczeniach w czasie II wojny rozebrano po wojnie.
Podobał Ci się artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Zapraszam także na moje strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/
***
***
***
Mili Czytelnicy
Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.