WSPÓLNY ELEMENT

IMG_20160130_212136IMG_20160818_152848Zadanie z rodzaju: porównaj i znajdź podobieństwo. Na powyższych zdjęciach nie jest to wcale takie łatwe.

Element powtarzający się na obydwu zdjęciach to wieżyczka minaretu, pięknie prezentująca się zwłaszcza na obrazie Zygmunta Vogla z ok.1785 roku.
Minaret powstał jako jeden z obiektów dekoracyjnych ogrodu księcia podkomorzego Kazimierza Poniatowskiego. Ogród ten zwano „Na Książęcem”, stąd później powstała nazwa ulicy Książęcej, która za czasów księcia była raczej … strugą niż ulicą. Płynęła tamtędy rzeka Żurawka, która z kolei swą nazwę wzięła od żurawiny porastającej jej brzegi. W późniejszych czasach od rzeki tej wzięła nazwę ulica Żurawia.

IMG_20160824_210122
Ale wracajmy do minaretu.
Zaprojektował go znany ówczesny architekt – Szymon Bogumił Zug, twórca m.in. kościoła Świętej Trójcy przy Placu Małachowskiego. Minaret zlokalizowany był w dolnej części ogrodu, w pobliżu obecnego skrzyżowania ulic Kruczkowskiego i Ludnej.
Zbudowano go w latach 1776-79.
Gdy Poniatowscy rozparcelowali grunty swoich posiadłości w tym rejonie, teren dawnego ogrodu zajęty został przez Szpital Świętego Łazarza. Minaret, jeszcze wówczas w zupełnie dobrym stanie, nie wadząc nikomu, pozostał na swoim miejscu. I znalazł się w obrębie terenów szpitalnych. I tak dotrwał do czasów II wojny światowej.

ksiazeca
Szpital, zbudowany w 1841 r. według projektu Henryka Marconiego, spłonął w czasie II wojny światowej. Zły los nie ominął także minaretu.
Resztki obiektu pozostałe po zniszczeniach w czasie II wojny rozebrano po wojnie.

IMG_20160825_160054

 


Podobał Ci się artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Zapraszam także na moje strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close