HAREM, WINO, ZŁOTY LAS I ŚLIWKI. Polska z Klubem Globtrotera

Szydłów. Foto: archiwum internetowe

Do Szydłowa po śliwki, do Woli Żyznej po wino, po uroki Złotego Lasu do Rytwian, a jak komuś wola do haremu – to do Grabek. A dlaczego akurat tam?
O tym – poniżej.

***

HAREM KASZTELANA
Późnobarokowy pałac o charakterze orientalnym w Grabkowie zbudował w 1742 roku kasztelan małogoski Stanisław Rupniewski. Budynek zaprojektowany został przez włoskiego architekta Franciszka Placidi. Rupniewski podczas bitwy pod Wiedniem dostał się do niewoli tureckiej. W Turcji szczególnie zachwyciły go haremy. Powrócił do swych włości po 20 latach i zbudował własny o zaskakującej architekturze. Osobne alkowy tworzą na planie kształt trefla. Obecnie jest to obiekt prywatny, ale można obejrzeć go z zewnątrz.

***

SZYDŁÓW
Tu do dziś trwa atmosfera średniowiecznego miasta. Zachował się pierwotny układ urbanistyczny, fragmenty murów obronnych, zamku królewskiego, XIII i XIV- wieczne budowle. Ostatnio przez kilka lat trwały tam prace rekonstrukcyjne, które zakończyły się w zeszłym roku. Zaniedbane niegdyś obiekty odzyskały w dużej mierze się swój dawny wygląd. W dodatku 1 stycznia 2019 r., po 150 latach od utracenia praw miejskich, Szydłów znów formalnie stał się miastem.

Szydłów, średniowieczne mury miejskie. Foto: archiwum internetowe

Zobaczymy tam między innymi:
Mury obronne wraz z Bramą Krakowską – wzniesione w poł. XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego z miejscowego wapienia. Stworzyły z Szydłowa miasto warowne o pow. 7 ha, strzegące granic Małopolski. Obecnie zachowały się cztery odcinki o długości około 700 metrów.
Jagielloński zamek królewski – jedyna, integralnie zachowana, średniowieczna rezydencja królów polskich. Król Władysław Jagiełło wizytował Szydłów aż 17 razy, a podczas pobytów w Szydłowie, sprawował rządy i mieszkał w zamku.
Muzeum Zamków Królewskich – jedyna taka placówka w Polsce, prezentująca tematykę zamku szydłowskiego na tle innych tego typu obiektów w Europie. W muzeum znajduje się 10 makiet zamków wykonanych w technice 3D: z Szydłowa, Akwizgranu, Wiślicy, Awinionu, Malborka, Vincennes, Karlštejnu, Wyszehradu i Krakowa. Zobaczymy tam także figury znakomitośco z XIV i XV wieku, wykonane w skali 1:1, a wśród nich Zawisza Czarny, wójt średniowiecznego Szydłowa, Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki.
Synagoga zbudowana w latach 1534-1564, najstarsza w woj. świętokrzyskim i jedna z najstarszych świątyń żydowskich w Polsce.
Kościół pw. Wszystkich Świętych – najstarszy zabytek Szydłowa z piękną, wspaniałe odrestaurowaną, gotycką polichromią figuralną z ok. 1375 roku.
Choć o Szydłowie, podobnie jak o Paczkowie, mawia się czasem: polskie Carcasonne, to dziś raczej należałoby je nazwać stolicą Krainy Śliwki. Uprawianych jest tutaj ponad 40 różnych odmian śliw na obszarze ponad 1700 h. Zwykle w sierpniu odbywa się w Szydłowie duża impreza plenerowa – Święto Śliwki, w tym roku niestety odwołana. Ale przetwory śliwkowe i śliwki wędzone można oczywiście w Szydłowie nabyć.

Święto Śliwki w Szydłowie. Foto: archiwum internetowe

***

WINNICA AVRA k./Szydłowa
Winnica powstała w 2012 roku. Obecnie jej obszar to ponad hektar. Uprawiane są czerwone Rondo i Regent, białe Seyval Blanc, Bianca i Solaris, z których produkowane jest 6 gatunków win. Winnicę prowadzą prawdziwi pasjonaci, którzy godzinami potrafią opowiadać nie tylko o winorośli i winach, ale także o ciekawostkach regionu.
A skoro winnica – to oczywiście będzie również degustacja i możliwość zakupu tworzonych tam win. ‚Tworzone’ to właściwe słowo, gdyż wina z AVRY to efekt pracy niemal artystycznej, co przejawia się nawet w nazwach: półwytrawne Sant Marti (irys) i Asfodella (żonkil), półsłodki Girassol (słonecznik), wino różowe Alpeviol (fiołek alpejski) oraz czerwony Blauet (chaber). Szóste wino, czerwony Red Weed (mak). Alpeviol zdobyło nawet złoty medal na międzynarodowym konkursie win Galicja Vitis 2016. Degustacja obejmuje 5 gatunków wina produkowanego w winnicy + sery również lokalnej produkcji.

Winnica Avra

***

Rytwiany. Dawny klasztor kamedułów. Foto: Liliana Kołłątaj

RYTWIANY. KAMEDULI ZE ZŁOTEGO LASU
Klasztor w Rytwianach to jeden z niewielu pokamedulskich zespołów sakralnych, jakie zachowały się na terenie Polski i Europy. Miejsce zupełnie szczególne.
Niegdyś Rytwiany były drugim, po krakowskich Bielanach, ośrodkiem kamedulskim w Polsce. Od okolicznych lasów, złocących się jesienią, nadano mu nazwę „Pustelnia Złotego Lasu”.
Pustelnia przetrwała do roku 1820. Kres jej istnieniu położyły zarządzenia władz carskich.
W 1935 roku świątynia stała się kościołem parafialnym dla mieszkańców Rytwian, Kłody i okolicznych wiosek. Klasztor zachował się w prawie nie zmienionej formie w stosunku do pierwotnego założenia.
Urok okolicy klasztoru pokamedulskiego sprawił, że ulokowano tam w 1973 roku akcję dwóch odcinków serialu historycznego „Czarne chmury”.
Nazwa pustelni przetrwała do dziś. W roku 2007 ruszył remont zniszczonych zabudowań i rozpoczęło się zagospodarowanie otoczenia pustelni.
Od roku 2001 klasztor jest siedzibą Diecezjalnego Ośrodka Kultury i Edukacoraz Centrum Terapeutycznego „SPeS”, które usytuowało tu swój ośrodek w odbudowanych i wyremontowanych eremach i zabudowaniach klasztornych.
Tyle tytułem wstępu. Więcej o Pustelni Złotego Lasu przeczytacie na blogu klubowym ⏬
https://klubglobtroterawarszawa.wordpress.com/2018/07/23/kameduli-ze-zlotego-lasu/ 

***

A jeśli czas pozwoli to na koniec mamy dla Was jeszcze NIESPODZIANKĘ.

sichow-duzy-ruiny-palacu-poradzilowskiego-02
Niespodzianka 😃


Termin: 12 września 2020, sobota
Zgłoszenia i wpłaty: do 31 sierpnia
***
Koszt uczestnictwa: 165 zł
Z Kartą Globtrotera: 155 zł

Kalkulacja obejmuje: przejazd autokarem (lub minibusem), ubezpieczenie wycieczkowe, przygotowanie oraz koszty związane z realizacją programu krajoznawczego: bilet wstępu: Szydłów – karnet na WSZYSTKIE obiekty, Rytwiany – teren Pustelni Złotego Lasu, degustacja w winnicy Avra.
***
Kalkulacja przeliczona na ok. 25 osób.
Wyjazd następuje przy min.12 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 20 zł).
***
Spotkanie grupy: 26.07., godz. 6.30, Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.00
***
W celu rezerwacji miejsca prosimy przesłać zgłoszenie mailem.
Rezerwacja obowiązuje do momentu wpłaty, której należy dokonać w ciągu 3 dni od zgłoszenia.

E-mail do zgłoszeń:
klubglobtrotera@gmail.com
***
W zgłoszeniu prosimy podać:
– imię i nazwisko,
– numer telefonu (najlepiej komórkowy),
– adres e-mail,
– datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.

Po otrzymaniu zgłoszenia od Państwa przesyłamy potwierdzenie z numerem konta do wpłaty na adres mailowy podany w zgłoszeniu.

UWAGA
W trakcie wycieczki przestrzegać będziemy zaleceń związanych z sytuacją epidemiczną.
W autokarze dostępne będą środki dezynfekujące i woda.
Prosimy o zabranie ze sobą maseczek i zachowanie odstępów w trakcie wspólnego spaceru oraz stosowanie się do instrukcji podawanych przez pilota.
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki Klub Globtrotera Warszawa, wpisane do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego pod numerem 2314.
***

Pustelnia Złotego Lasu. Dziedziniec klasztoru to obecnie także dziedziniec działającego tam ośrodka hotelowego. A jak hotel to musi być też kuchnia, oczywiście kamedułów. I wspomnienie bohaterów „Czarnych chmur”. Foto: Liliana Kołłątaj

———————————————————————–

Podoba Ci się propozycja takiej trasy zwiedzania? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej.

Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


***

***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

1 myśl w temacie “HAREM, WINO, ZŁOTY LAS I ŚLIWKI. Polska z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close