FORTUNA KOŁEM SIĘ TOCZY. OD BRÜHLA I KRONENBERGA DO WEDLÓW. Spacer z przewodnikiem

Nieistniejący obecnie pałac Kronenberga,ok.1871

Warszawska finansjera przełomu XIX i XX wieku to temat, o którym można mówić bez końca. Na spacerze powędrujemy śladami finansistów i przedsiębiorców, których działalność miała wpływ na rozwój i kształt śródmieścia Warszawy, czego pozostałości możemy oglądać jeszcze obecnie.
Będzie zatem oczywiście mowa o bankach, bo tych w tej okolicy było najwięcej. Ale także o popularnych hotelach, restauracjach, kawiarniach ich twórcach i właścicielach.
Spacer zaczniemy w pobliżu pałacu Kronenberga i kawiarni Lourse’a. Loursowi i jego poprzednikom poświęcimy nieco więcej uwagi. Wspomnimy znanych bankierów i specjalistów od finansów, m.in. Brühla, Landaua i Kronenberga. A także architektów: Bogumiła Zuga, dwóch Janów Heurichów (ojca i syna) oraz innych architektów, którym śródmieście Warszawa zawdzięczało swą urodę.
Jak również fotografów, którzy tę urodę miasta dokumentowali: Karola Beyera i Konrada Brandla oraz Maksymiliana Fajansa. Przejdziemy po centrum Warszawy śladami Napoleona.
Sprawdzimy, gdzie mieścił się bar przy ulicy Marszałkowskiej, w którym w zamachu przeprowadzonym przez AK zginęła znana warszawska aktorka. Porównamy Plac Dzieciątka Jezus z Placem Wareckiego i Placem Napoleona, zobaczymy jaki wpływ na zmiany jego wyglądu miały działania Gabriela Piotra Baudouina i Karola Mintera.
Poświęcimy też chwilę rodzinie Wedlów i bardzo słodkiemu prezentowi ślubnemu.
A spacer zakończymy właśnie nieopodal wedlowskiej pijalni czekolady.
***
Terminy spaceru:
28.03.2020, sobota, godz.11.00
05.09.2020, sobota, godz.17.00
***
Spotkanie z przewodnikiem:
Plac Małachowskiego, przed gmachem Zachęty, przy pomniku peowiaka.
***
Spacer poprowadzi przewodnik warszawski Liliana Kołłątaj.
***
Spacer odbywa się na zasadzie free tour, czyli udział jest bezpłatny, ale spacer i opowieść spodobają się Wam, przewodniczka na pewno nie obrazi się za gratyfikacje. Przeznaczamy je na przygotowanie dla Was kolejnych ciekawych propozycji.
***
Tel. do przewodnika
577-707-170
***
UWAGA
Dla grup zorganizowanych (min. 10 osób, maksimum 30) termin spaceru jest możliwy do uzgodnienia, również w inne dni tygodnia, nie tylko w weekendy.
***

Rodzina Wedlów, pierwszy z lewej – Emil Wedel

Podoba Ci się pomysł takiej trasy spaceru? Będzie nam bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych artykułach na blogu kliknij >obserwuj< na stronie głównej.

Zapraszamy także na nasze strony na Facebooku: https://www.facebook.com/warszawskierozmaitosci/ https://www.facebook.com/klubglobtroterawarszawa/


***

***

***

Mili Czytelnicy

Blog Klubu Groblotera jest przedsięwzięciem non profit korzystającym z hostingu w domenie WordPress. Redakcja bloga nie odpowiada za rodzaj i treść reklam zamieszczanych pod artykułami.

2 myśli w temacie “FORTUNA KOŁEM SIĘ TOCZY. OD BRÜHLA I KRONENBERGA DO WEDLÓW. Spacer z przewodnikiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close