ZIELONY ODDECH STOLICY: POLANA OPALEŃ

Polanę i Uroczysko Opaleń można obejść szlakiem dookoła. Foto: Liliana Kołłątaj

Polana Opaleń to piękne miejsce rekreacyjno-piknikowe w obrębie Puszczy Kampinoskiej, położone niedaleko Warszawy, ok. 1,5 km od Wólki Węglowej. Z Warszawy jest tam bardzo dobry, łatwy i szybki dojazd – kilka przystanków autobusem linii 110 z Żoliborza (ok. 20 minut). Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się 12 polan wypoczynkowych, wyznaczonych i urządzonych przez Dyrekcję KPN. Opaleń to jedno z najrozleglejszych i najładniejszych miejsc tego typu w Kampinosie.

Polana nosi imię Honorowych Dawców Krwi, ale nikt chyba nie używa tej nazwy. Tradycyjna nazwa: Opaleń, wywodzi się od uroczyska w tym rejonie. Wokół polany prowadzi szlak dydaktyczny długości 3,5 km, z licznymi tablicami informującymi o florze, faunie i historii Puszczy Kampinoskiej. Znajdziemy tu także upamiętnienie wydarzeń II wojny światowej. Do polany dochodzą też 2 puszczańskie turystyczne szlaki piesze i jeden rowerowy. A nieopodal trafimy nawet na niewielkie puszczańskie jeziorko. Ale o nim to już innym razem.

Otoczenie polany stanowi wysoki las mieszany, z dość gęstym poszyciem, z przewagą drzew liściastych (głównie kilkudziesięcioletnie brzozy i dęby). Toteż najpiękniej miejsce to wygląda jesienią. Warto jeszcze wspomnieć, że okolice Polany Opaleń to najwyżej położone tereny Puszczy Kampinoskiej – tu znajduje się najwyższy punkt Puszczy: 105,9 m n.p.m. Wokół polany ustawiono liczne mniejsze wiaty i jedną większą, mogącą pomieścić nawet kilkadziesiąt osób. Wszystkie wiaty wyposażone są w stoły i ławy. Przy tej największej urządzono duże palenisko. Kiedyś był tu nawet z ruszt do grillowania.

Polana Opaleń to jedno z miejsc w Puszczy, gdzie używanie otwartego ognia jest dopuszczane przez cały rok, oczywiście z wyłączeniem okresów szczególnego zagrożenia pożarowego. Oprócz wiat jest jeszcze duży, wydzielony plac zabaw dla dzieci z różnymi urządzeniami (huśtawki, zjeżdżalnia itp.). Pomyślano też o toalecie typu toy-toy (niestety tylko jedna i bez wody). Opaleń jest idealnym miejscem na odpoczynek, zakończenie rajdu czy zwykłego spaceru. Jej bliskie położenie w stosunku do miasta sprawia, że jest bardzo popularna wśród warszawiaków, tym bardziej, że niedaleko, ok. 1 km od polany, na obrzeżu Puszczy, usytuowano parking, przy końcu drogi asfaltowanej (jeden z 21 parkingów w obrębie Kampinoskiego Parku Narodowego). Latem w pogodne, ciepłe weekendy w ciągu roku, trudno znaleźć po południu miejsce pod wiatą. A przy dobrej pogodzie nawet zimą bywa tam tłoczno.

Klub Globtrotera Warszawa na Polanie Opaleń. Zaraz chwila odpoczynku, mały piknik i rozstrzygnięcie gry terenowej. Foto: Liliana Kołłątaj

Klub Globtrotera Warszawa oczywiście także tam bywa o różnych porach roku. Mieliśmy już okazję podziwiać Polanę Opaleń w różnych sceneriach, zieloną i kwitnącą, zasłaną dywanem kolorowych liści, jak zasypaną śniegiem.

W roku 2021 także zapraszamy na rajdy z nami po Puszczy Kampinoskiej. Polana Opaleń pojawi się na kilku trasach, zwykle w połączeniu z piknikiem i ogniskiem.

Szczegółowe informacje o terminach i trasach znajdziecie na blogu w wydarzeniach ⤵️

UROCZYSKO OPALEŃ. RAJD Z NIESPODZIANKĄ

MOTYLOWE ŁĄKI. Rajd z niespodzianką

KALENDARIUM KLUBU GLOBTROTERA 2021

Tekst i zdjęcia: Liliana Kołłątaj

Jedno z moich najpierwszych zdjęć Polany Opaleń, sprzed kilkunastu lat. 🙂 Mimo że jeszcze słabej jakości, to bardzo je lubię. Najwyraźniej nie tylko mnie się podoba, bo często widzę je wykorzystywane w internecie. Oczywiście bez podania autorstwa.😉

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close