KRÓLEWSKIM SZLAKIEM NAD WISŁĄ. Polska z Klubem Globtrotera

Pałac Czartoryskich w Puławach w 1842 r., akwarela Konstantego Czartoryskiego

Tym razem ruszamy na południe.
A na trasie królewskie i książęce zamki i pałace. Nie zabraknie również tzw. pięknych okoliczności przyrody i okazji do relaksu w lasach i rezerwatach przyrodniczych. 
Trasa: Puławy – zamek Esterki – Gołąb – rezerwat przyrody Czapliniec – Kozienice – Królewskie Źródła
PUŁAWY
Park i pałac Czartoryskich są zdecydowanie największą ozdobą tego miasta.
Puławy były swego czasu nazywane Nową Aleksandrią. To właśnie tu, w Świątyni Sybilli, założone zostało pierwsze muzeum w Polsce. Rezydencję Czartoryskich zwiedzimy z przewodniczką puławską.
W parku znajdziemy m.in. Świątynię Sybilli, XIX-wieczną Bramę Rzymską, zaprojektowaną na wzór Łuku Triumfalnego Tytusa w Rzymie, a także XIX-wieczny sarkofag, Domek Chiński…
Dla zainteresowanych będzie też czas na obejrzenie wnętrz pałacowych z Muzeum Czartoryskich, które w wersji obecnej jest młodą placówką, bo otwarte zostało dopiero w 2017 r.

Puławy. Świątynia Sybilli. Foto: Liliana Kołłątaj

ZAMEK ESTERKI
Malownicze ruiny zamku nad doliną Bystrej, który od wieków pozostaje w rozsypce,  już od dawna przyciągają turystów i artystów.
Według miejscowych podań zamek był schronieniem Esterki, ukochanej króla Kazimierza Wielkiego, a później rozbójników pod wodzą Katarzynie Zbąskiej, której duch wciąż krąży po ruinach. Legendy przeplatają się tu z faktami, bo pierwszą warownię rzeczywiście wzniósł Kazimierz Wielki, a rodzina Zbąskich, w tym wspomnienia Katarzyna, też tu mieszkała. Ostatni właściciele opuścili zamek w XVI w i od tego czasu miejsce pozostaje opuszczone.

Zamek-w-Bochotnicy-1-02
Ruiny zamku Esterki w Bochotnicy. Drzeworyt według rysunku Feliksa Brzozowskiego, Tygodnik Illustrowany 1879.

GOŁĄB
Niewielka wioska nad Wisłą może poszczycić się całkiem ciekawym obiektem. Jest to manierystyczny kościół obronny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, św. Floriana i św. Katarzyny ufundowany w XVII wieku przez Jerzego Ossolińskiego – kanclerza wielkiego koronnego. Obok kościoła usytuowany jest Domek Loretański, obiekt unikatowy w skali kraju.

Kościół i Domek Loretański w Gołębiu. Foto: archiwum internetowe

Nietypowy kościół to nie jedyna atrakcja Gołębia. Odwiedzimy tu jeszcze prywatne muzeum rowerów. I to w dodatku również nietypowe. Prowadzi je wielki pasjonat i miłośnik rowerów – Pan Józef Konstanty Majewski. W Muzeum można nie tylko obejrzeć rozmaite rowery cyrkowe, poziome i różne inne osobliwe, ale także spróbować na nich pojeździć.

Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu. Foto: archiwum internetowe

REZERWAT PRZYRODY CZAPLINIEC
Niedaleko Gołębia pospacerujemy po rezerwacie przyrody Czapliniec. To faunistyczny i wodny rezerwat, który  powstał w 1987 roku, przede wszystkim, aby chronić stanowiska lęgowe czapli siwej. Ale to oczywiście nie jedyny gatunek ptaków, jakie można tam spotkać.

Rezerwat przyrody Czapliniec. Foto: archiwum internetowe

KOZIENICE
Dawny pałac królewski z muzeum Kozienic, park przypałacowy z pomnikiem Jagiełły, repliką mostu łyżwowego Jagiełły – to ciekawostki, które oferują nam Kozienice. 
Pałac w Kozienicach w obecnym wyglądzie to także nowość. Remont obiektu trwał kilka lat i dopiero od całkiem niedawna można podziwiać jego efekty oraz zajrzeć do muzeum miasta.
O pałacu w Kozienicach poczytacie tutaj >>
KRÓLEWSKIE KOZIENICE
Zaś o pomniku Jagiełły i jego przedsięwzięciu saperskim tu >> JAGIEŁŁO W KOZIENICACH

Kozienice. Replika fragmentu mostu. Foto: Liliana Kołłątaj 

KRÓLEWSKIE ŹRÓDŁA
Ten malowniczy rezerwat krajobrazowy w Puszczy Kozienickiej rozciąga się nad rzeką Zagożdżonką. Prowadzą przez niego typowe szlaki leśne, a ponadto jeszcze kładka nad rozlewiskami Zagożdżonki.
Obszerniejszy album z Królewskich Źródeł obejrzeć możecie na Facebooku:
https://m.facebook.com/100008573889034/albums/1901755006786944/?refid=17&ref=bookmarks

Polana piknikowa przy Królewskich Źródłach. Foto: Liliana Kołłątaj

Tu zakończymy trasę piknikiem na polanie relaksowej przy Królewskich Źródłach. Prowiant na piknik zabierzcie ze sobą. Ponieważ jest to miejsce w sezonie wiosenno-letnim dość popularne, nie gwarantujemy możliwości ogniska dla naszej grupy.
Zważywszy na wiosenne okoliczności przyrody wyjazd zaplanowany jest trochę jako plener fotograficzny, z myślą o osobach fotografujących, czyli bez pośpiechu.


Trasę prowadzą: Danuta Borzecka – przewodniczka puławska oraz  Liliana Kołłątaj – przewodniczka mazowiecka.

Pałac w Kozienicach pod koniec XIX wieku. Foto: archiwum internetowe


Termin: 9.05.2021, niedziela
***
Koszt uczestnictwa: 140 zł
Z Kartą Globtrotera: 130 zł

Zgłoszenia i wpłaty: do 4 maja

Kalkulacja obejmuje:
przejazd autokarem (lub minibusem), przygotowanie i realizację programu krajoznawczego, wstęp do Muzeum Rowerów Nietypowych, zwiedzanie Kozienic z przewodnikiem i wejście do Muzeum Regionalnego w Kozienicach, ubezpieczenie wycieczkowe.
Kalkulacja nie obejmuje: prowiantu piknikowego oraz wstępu do Muzeum Czartoryskich (bilet normalny w cenie 18 zł obejmuje wejście do pałacu i do Świątyni Sybilli).

Kalkulacja przeliczona na ok. 12 osób.
Wyjazd następuje przy min.10 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł).
***
Spotkanie grupy: 9.05., niedziela, godz. 7.30, 
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 20.30
***
Chcesz wybrać się z nami? Napisz maila ze zgłoszeniem na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub wyślij zgłoszenie poprzez poniższy formularz.⤵️
***
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail oraz datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego.

Rezerwat Królewskie Źródła w Puszczy Kozienickiej nad rzeką Zagożdżonką. Foto: Liliana Kołłątaj


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close