NA WSCHODNICH RUBIEŻACH. Polesie z Klubem Globtrotera

Włodawa. Nad Bugiem. Foto Liliana Kołłątaj

Ponownie wyruszamy w region nadbużański. Tym razem celem będzie Polesie Lubelskie.
A na naszej trasie: Kock, Lubartów, Włodawa i Czemierniki.
Zagłębimy się w tereny, które niegdyś były posiadłościami Jabłonowskich, Firlejów i Sanguszków. Ich siedziby przetrwały do naszych czasów, przeważnie jednak nie pełnią funkcji muzealnych, lecz zyskały przeznaczenie miejskie. Co oczywiście nie przeszkadza, by obejrzeć obiekty i ich otoczenie.

KOCK

W Kocku zerkniemy na Rynek i spojrzymy z oddali na pałac księżnej Anny Jabłonowskiej (z daleka, bo obecnie mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej).

Kock. Dawny pałac księżnej Anny Jabłonowskiej

Dotrzemy też w miejsce, gdzie odbyła się ostatnia bitwa wojny obronnej września 1939 roku i przypomnimy postać generała Kleeberga, który został tu uhonorowany pomnikiem. To właśnie w Kocku wydał on swój ostatni wojenny rozkaz.

Cmentarz wojenny w Kocku

Odnajdziemy tu także miejsce wiecznego spoczynku innego, mniej znanego, a bardzo zasłużonego bohatera – Berka Joselewicza – Żyda patrioty polskiego, uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej, pułkownika wojsk polskich, oficera pułku strzelców konnych Wielkiego Księstwa Warszawskiego, Kawalera Legii Honorowej i orderu Virtuti Militari, który zginął pod Kockiem w bitwie z Austriakami.

Kock. Grób Berka Joselewicza. Foto Liliana Kołłątaj

LUBARTÓW

Pałac Sanguszków w Lubartowie to obecnie siedziba władz lokalnych, toteż w weekendy wnętrza nie są dostępne. Z racji tego, że jednak zostały przystosowane do celów publicznych sprawiają mniejsze wrażenie niż tzw. eksteriery. Pałac przeszedł właśnie gruntowny remont i prezentuje się wspaniale. Obecnie trwa porządkowanie rozległego parku.

Lubartów. Dawny pałac Sanguszków. Foto Liliana Kołłątaj

Obiektem związanym z Sanguszkami jest też usytuowana po sąsiedzku okazała bazylika św. Anny, projektu Pawła Fontany, z którym to architektem spotkamy się ponownie we Włodawie.

Lubartów. Bazylika św. Anny. Foto Liliana Kołłątaj

WŁODAWA
Polesie to podobnie jak Podlasie region styku różnych kultur. We Włodawie widać to najwyraźniej. Włodawa zaskakuje wieloma ciekawostkami, toteż będzie ona głównym celem wycieczki i spędzimy tu kilka godzin, dość dokładnie poznając miasto.

Szukając śladów prawosławia zajdziemy do włodawskiej cerkwi pw. Narodzenia NMP, zbudowanej w latach czterdziestych XIX w z fundacji Augusta Zamoyskiego i porównamy ją z tymi, które dotychczas mieliśmy okazję oglądać.

Cerkiew Narodzenia NMP we Włodawie. Foto: Liliana Kołłątaj

W XVIII -wiecznym kościele pw. św. Ludwika zachwycimy się dziełem świetnego twórcy doby baroku i klasycyzmu – Paolo Antonio Fontany, architekt nadworny rodu Sanguszków, obiekty zaprojektowane przez niego podziwiać można właśnie na Polesiu i Lubelszczyźnie. Ów potężny kościół wraz z klasztorem paulinów ufundował hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego Ludwik Pociej, stąd rzadko spotykany patron kościoła. Zaś historia pojawienia się paulinów we Włodawie i powstania tego kościoła wiąże się z ściśle z dramatycznymi epizodami biografii Ludwika Pocieja.

Kościół św. Ludwika we Włodawie. Foto: Liliana Kołłątaj

Zobaczymy też Synagogę i Dom Pokahalny, bardziej szczegółowo zajmiemy się historią społecznością, mniej obecnie widocznej na znanym nam dobrze Podlasiu, ktorej świadectwa kultury spotkać można właśnie na Polesiu.

Wielka Synagoga we Włodawie. Foto: Liliana Kołłątaj

Zajrzymy też oczywiście nad Bug, nie tylko by ujrzeć naszą piękną rzekę graniczną, ale także by zobaczyć słynne miejsce wspominane codziennie w komunikatach o stanie wód rzeki polskich. Każdy bowiem przynajmniej raz słyszał kiedyś tradycyjne: „stan Bugu we Włodawie w dniu dzisiejszym wynosi…”.🙂

Tu znajduje się słynny wodowskaz na Bugu we Włodawie. Foto: Liliana Kołłątaj

CZEMIERNIKI

To tu, a nie w Firleju, zachował się obiekt związany z możną rodziną Firlejów. Wprawdzie do środka nie wejdziemy, ale nawet tylko z zewnątrz warto obejrzeć jedną z rzadkich budowli typu palazzo in fortezza, malowniczo ulokowaną na niewielkim jeziorem.

Pałac Firlejów w Czemiernikach. Foto: Liliana Kołłątaj

Trasę poprowadzą przewodnicy warszawscy i mazowieccy: Jolanta Senator i Liliana Kołłątaj.

Termin: 10.07.2021, sobota

Spotkanie grupy: godz. 7.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 22.00

Zgłoszenia i wpłaty przyjmujemy do 30.06. Później – o ile zostaną wolne miejsca.
***
Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 155 zł
dla pozostałych osób: 175 zł

***
Wyjazd odbywa się przy zgłoszeniu min. 12 osób z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł)
***
Kalkulacja kosztu obejmuje:
* przejazd autokarem/minibusem turystycznym;
* realizację programu krajoznawczego; opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
* niezbędne opłaty przy wstępach do zwiedzanych obiektów;
* ubezpieczenie wycieczkowe.

Koszt nie obejmuje obiadu. Dwuwudaniowy posiłek na zamówienie dla grupy możliwy będzie Włodawie za dodatkową opłatą – 30 zł. Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie i wpłatę na konto.

Zgłoszenia: tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub
poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⤵️


Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy  potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności, której należy dokonać w ciągu 3 dni od zgłoszenia, nie później niż do 30.06.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –
* W przypadku wycieczek jednodniowych nie wysyłamy do Uczestników umów.
* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem wycieczki.
* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.

Włodawa


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.1 myśl w temacie “NA WSCHODNICH RUBIEŻACH. Polesie z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close