PO LOKOMOBILE, MUZYKĘ I PISANKI. Podlasie z Klubem Globtrotera

Skansen w Ciechanowcu. Foto: Liliana Kołłątaj

I znów wyruszamy na Podlasie. Tym razem to bliższe, które bardziej kojarzy się z Mazowszem. Bo też zarówno historycznie jak etnograficznie jest to region pograniczny, który często zmieniał „przynależność”.
Co tym razem planujemy na trasie:

Ławeczka Hanki Bielickiej w Łomży. Foto: archiwum internetowe

ŁOMŻA DZIUNI PIETRASIŃSKIEJ i BRUNONA Z KWERFURTU
To z tego miasta przybyła do Warszawy Dziunia Pietrusińska. Zarówno bohaterka monologów z „Podwieczorku przy mikrofonie”, jak też niezrównana i niezapomniana ich odtwórczyni – Hanka Bielicka. Wprawdzie Anna Weronika Bielicka urodziła się na wschodniej Ukrainie, ale dzieciństwo i młodość spędziła właśnie w Łomży. Nic zatem dziwnego, że to miasto dba o jej upamiętnienie. Astystka ma w Łomży dwa ronda, pamiątkowe tablice, ławeczkę w rynku i salonik, pełen jej ukochanych kapeluszy. My też, będąc w Łomży, podążymy oczywiście śladami Pani Hani.
Ale nie tylko. Spróbujemy też znaleźć trochę Warszawy w Łomży i odszukać Kamienne Schodki,
Rybaki i Krzywe Koło. Te miejsca o nazwach wspólnych dla obu miast wyznaczą trasę naszego spaceru z rynku staromiejskiego nad Narew. Poszukamy też śladów prehistorycznego osadnictwa i z Góry Królowej Bony zerkniemy na Park Krajobrazowy Doliny Narwi.

Dworek w Drozdowie. Foto: muzeum-drozdowo.pl

DROZDOWO. MUZEUM PRZYRODY I DWÓR LUTOSŁAWSKICH
A gdy już nasycimy oczy nadrzecznymi panoramami pojedziemy spotkać się z bliska z narwiańską przyrodą i z muzyką. Nieopodal Łomży, w Drozdowie zwiedzimy Muzeum Przyrody usytuowane na terenie dawnej posiadłości Lutosławskich. W saloniku dworskim poznamy ciekawostki z biografii słynnego kompozytora i pianisty – Witolda Lutosławskiego i jego rodziny, a także przypomnimy tradycje dworskie szlachty ziemiańskiej. W części przyrodniczej poznamy roślinność, ptaki i ssaki Doliny Biebrzańskiej. Zajrzymy też w Podwodny Świat Pięciu Kontynentów.

Kolekcja pisanek w skansenie w Ciechanowcu. Foto: Liliana Kołłątaj

CIECHANOWIEC. SKANSEN – MUZEUM ROLNICTWA
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu powstało w 1962 r. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku (dawna posiadłość rodziny Starzeńskich), odbudowanym ze zniszczeń wojennych. To jeden z największych i najciekawszych skansenów w Polsce.
Muzeum posiada kilka działów, m.in.: Etnograficzny, Historyczno-Artystyczny, Budownictwa Wiejskiego-Skansen, Techniki Rolniczej, Historii Uprawy Roślin, Tradycji Zielarskich, Muzeum Weterynarii.
Zbiory Muzeum liczą ponad 28 000 eksponatów, które prezentowane są w 43 ekspozycjach stałych. W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim zgromadzono 47 zabytkowe obiekty architektury drewnianej ( XVIII – pocz. XX w.), które ulokowano w trzech zespołach, z pełnym wyposażeniem wnętrz. Może też pochwalić się ogromną kolekcją pisanek (ponad 3000 eksponatów)- jedynym tego typu zbiorem w Polsce. W parku krajobrazowym rośnie ponad 100 gatunków drzew i krzewów – w tym 19 pomników przyrody.

Dworek w skansenie w Ciechanowcu. Globtroterzy zaraz wejdą oglądać kolekcję w Muzeum Pisanki. Foto: Liliana Kołłątaj

Termin: 16.10.2021, sobota

Spotkanie grupy: godz. 7.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.00

Zgłoszenia i wpłaty przyjmujemy do 3.10
. Później – o ile zostaną wolne miejsca.


Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 155 zł
dla pozostałych osób: 175 zł


Wyjazd odbywa się przy zgłoszeniu min. 12 osób z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł)


Kalkulacja kosztu obejmuje:

  • przejazd autokarem/minibusem turystycznym;
  • realizację programu krajoznawczego; opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
  • bilety wstępu i zwiedzanie z miejscowymi przewodnikami Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz skansenu – Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu;
  • ubezpieczenie wycieczkowe.

Koszt nie obejmuje obiadu. Dwuwudaniowy posiłek na zamówienie dla grupy możliwy będzie za dodatkową opłatą – 30 zł. Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie i wpłatę na konto.

Zgłoszenia: tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub
poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⤵️


Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności, której należy dokonać w ciągu 3 dni od zgłoszenia.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.


Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –

W przypadku wycieczek jednodniowych nie wysyłamy do Uczestników umów.

Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem wycieczki.

W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.


Skansen w Ciechanowcu. Foto Liliana Kołłątaj


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “PO LOKOMOBILE, MUZYKĘ I PISANKI. Podlasie z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close