DWOREK ŻEROMSKICH I SZKLANY DOM

Ciekoty. Dom Żeromskich. Foto: Liliana Kołłątaj

Klub Globtrotera Warszawa w trakcie objazdu po Kielecczyźnie ⏩ Z PUSZCZĄ JODŁOWĄ W TLE. Polska z Klubem Globtrotera wybrał się ponownie z wizytą do Żeromskich w Ciekotach. Tym razem w letnich okolicznościach przyrody.
Wpadliśmy na chwilę. Ale że była duża wakacyjna impreza dla rodzin z dziećmi, to do wnętrza dworku i ekspozycji znowu nie udało się zajrzeć.


Dworek nie jest autentyczny, gdyż dom Żeromskich w Ciekotach się nie zachował. Na ganku wita nas rodzina Żeromskich z małym Stefciem, który zamieszkał w Ciekotach w wieku niespełna siedmiu lat i spędził tu kolejne 12 lat. Osiemnastoletni Stefan wyruszył z rodzinnego domu w świat po śmierci ojca, Wincentego. Nigdy już do Ciekot nie powrócił. Dworek uległ całkowitemu zniszczeniu w roku 1900 na skutek pożaru. Odbudowano go w roku 2010 od podstaw, tak, jak prawdopodobnie mógł wyglądać, na podstawie ilustracji i opisów, także samego Stefana Żeromskiego. Wewnątrz oczywiście znalazła miejsce wystawa poświęcona pisarzowi. Można ją obejrzeć wyłącznie z miejscowym przewodnikiem .

Mały Stefcio Żeromski z rodzicami na ganku domu w Ciekotach. Foto: Liliana Kołłątaj
Wnętrza Dworku Żeromskich w Ciekotach. Foto: szklanydom.maslow.pl

Ale nawet, gdy nie uda się wejść do środka, to i tak warto zajrzeć, bo miejsce malownicze. Dom stoi bowiem w parku nad niewielkim stawem – Zalewem Ciekoty, z widokiem na pasma Gór Świętokrzyskich, z dominującymi w krajobrazie „górami domowymi” Żeromskiego – Radostową i Łysicą.

W parku pomyślano o dekoracjach, ławeczkach, placu zabaw, palenisku na ognisko i o stworzeniu miłej atmosfery. Po uzgodnieniu z dyrekcją można tu urządzić piknik, zabawę urodzinową dla dzieci itp.

Nad stawem na wprost dworku umiejscowiono też zadaszoną scenę, a przed nią półkoliście ustawione ławki dla publiczności.

Ciekoty. W parku jest też estrada z miejscem dla publiczności.

Po sąsiedzku stoi drugi budynek, już całkiem współczesny – Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. To od powstania tego obiektu rozpoczęło się działanie „Żeromszczyzny”, jak nazywany jest cały ten kompleks. „Szklany Dom” rozpoczął swoje funkcjonowanie w roku 2008. Wbrew nazwie wcale nie jest szklany, ale chyba nikt, kto choć trochę zetknął się z twórczością Żeromskiego (teoretycznie wszyscy mieliśmy okazję 😉) nie ma wątpliwości do czego ta nazwa nawiązuje.* Organizowane są tu wystawy, spotkania, prelekcje, koncerty, lekcje muzealne, warsztaty, przy ciepłej pogodzie także na zewnątrz w parku. Tematyka wydarzeń wcale niekoniecznie związane jest z Żeromskim, a nawet raczej wręcz przeciwnie. Centrum stawia sobie za zadanie promowanie kultury współczesnej . Jest tu też sklepik z pamiątkami, gdzie można zakupić wydawnictwa i mapy dotyczące Ziemi Świętokrzyskiej, a także publikacje i gadżety inspirowane Ciekotami, Żeromskim i jego twórczością: magnesy, torby, przypinki i Krówki Ciekotki z cytatami z dzieł Żeromskiego oraz oczywiście wydania najpopularniejszych utworów pisarza, jak też opracowania jego twórczości i biografii. I jest tu jeszcze jedno pomieszczenie, bardzo istotne dla turystów: ogólnodostępne toalety. 😉

Ciekoty. Budynek centrum edukacyjnego „Szklany Dom”. Foto Liliana Kołłątaj

Park dostępny jest przez cały tydzień, zwykle także po zakończeniu pracy obiektów kulturalnych. Do Dworku wejście możliwe jest tylko z miejscowym przewodnikiem, o pełnych godzinach, od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 16:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 – 17:00. Zwiedzanie z przewodnikiem jest płatne (ceny dla turystów indywidualnych: 10 zł/os – bilet normalny, 8 zł – bilet ulgowy) i odbywa się w małych grupach (maksymalnie 11 osób). Rozpoczyna się co godzinę o pełnych godzinach. Może się jednak zdarzyć, że w przypadku imprezy publicznej organizowanej przez Centrum, dworek będzie nieosiągalny (tak nam się właśnie przytrafiło).

Ciekoty. Budynek centrum edukacyjnego „Szklany Dom” stoi tuż przy ulicy, na skraju dość rozległego parku. A tuż obok po sąsiedzku usytuowany jest Dworek Żeromskich. Foto: Liliana Kołłątaj

Centrum „Szklany Dom” łatwo znaleźć w Ciekotach, bo choć cały teren wraz z dworkiem i stawem rozciąga się przy bocznej ulicy, to nowy budynek widoczny jest z drogi przelotowej, zaraz za przystankiem autobusowym. A tak to wygląda na planie okolicy.

Ciekoty i „Szklany Dom” na mapie

Więcej informacji o centrum edukacyjnym i o dworku Żeromskiego znajdziecie na stronie internetowej: http://szklanydom.maslow.pl/pl/dworek

Ciekoty. Dom Żeromskich od strony „Szklanego Domu”. Foto: Liliana Kołłątaj

* Jednak tak na wszelki wypadek: „Szklane domy” – symboliczna wizja autorstwa Żeromskiego w jego powieści „Przedwiośnie”. Miały być były proste, szybkie w konstrukcji, tanie, ciepłe, czyste, sprzyjające zdrowiu, a przy tym piękne, budowane przede wszystkim dla ludzi ubogich, z wykorzystaniem piasku morskiego i wody.


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close