SZLAKIEM MIODU, REJBAKA I FRYWOLITEK. Kurpie z Klubem Globtrotera


Regionalny festyn Kurpiowskie MIODOBRANIE to dobra okazja, by spotkać się z kulturą kurpiowską. Festyn będzie do tego pretekstem, ale nie wyłącznym tematem i wydarzeniem wycieczki. Chcemy Wam pokazać zacznie więcej Kurpiowskiej Krainy (nie tylko tę w ośrodku wypoczynkowym pod tą nazwą, gdzie będzie odbywać się festyn).

Klub Globtrotera w Kadzidle przy Kaplicy Dylewskiej – kadzidlańskiej kopii Bramy Ostrobramskiej. Foto: Liliana Kołłątaj

KADZIDŁO
To wieś przez turystów kojarzona przede wszystkim z niewielkim skansenem Zagroda Kurpiowska i coroczną imprezą kulturalną – Wesele Kurpiowskie. My jednak spotkanie z kulturą kurpiowską planujemy w innych miejscach.
W Kadzidle poświęcimy trochę czasu nie skansenowi, a samej wiosce, która jest całkiem ciekawa. Zajrzymy do okazałego XIX-wiecznego kościoła, i dowiemy się skąd w Kadzidle cmentarz szwedzki i po co w tak małej miejscowości aż 4 cmentarze.

Dworzec autobusowy w Kadzidle, podobnie jak cała miejscowość, ozdobiony jest rzeźbami twórców ludowych, nawiązującymi do kultury kurpiowskiej. Foto Liliana Kołłątaj
Bazylika pw. Trójcy Przenajświętszej w Muszyńcu. Foto Liliana Kołłątaj

MYSZYNIEC
Tu ponownie obiektem naszego zainteresowania będzie kościół. Znowu kościół – powiecie?🙂 Tak, znowu, ale zapewniamy Was, że takiego kościoła gdzie indziej nie znajdziecie. Całe wnętrze udekorowane jest kurpiowską ornamentyką. Pod względem architektonicznym też jest bardzo ciekawy. A w dodatku będzie on też „brać udział” w miodowym festynie.


KURPIOWSKIE MIODOBRANIE
Kurpiowskie Miodobranie to festyn folklorystyczny, który od lat ma miejsce pod koniec sierpnia na Kurpiach w okolicach Myszyńca. W zeszłym roku z powodu epidemi nie odbyło się. W tym roku zostało zaplanowane i jest potwierdzone. Po mszy świętej w bazylice myszynieckiej rusza korowód furmanek do Kurpiowskiej Krainy w Wykrocie, gdzie na festynie spotykają się bartnicy, pszczelarze i mieszkańcy regionu kurpiowskiego. Wiele osób wystąpi oczywiście w tradycyjnych strojach kurpiowskich. W trakcie festynu prezentowane jest widowisko przedstawiające dawne obrzędy i zwyczaje bartnicze. Uzupełnieniem imprezy są kiermasze sztuki ludowej, warsztaty rękodzielnicze i oczywiście stoiska z miodem, jadłem kurpiowskim i pieczywem regionalnym.
Festyn trwa wiele godzin. My swój pobyt na nim trochę ograniczymy, by obejrzeć jeszcze inne ciekawe miejsca na Kurpiach.
Uwaga: ze względu na trwający stan epidemii nie przewidujemy w programie wycieczki wejścia do kościoła na mszę.


REZERWAT CZARNIA
Skoro już pojawia się temat miodu, to warto sprawdzić, jak był on pozyskiwany przez dawnych bartników na Kurpiach. Źródłem miodu były nie tylko przydomowe pasieki, ale też naturalne ule, zakładane przez pszczoły w lasach, także wspomagane i zachęcane przez człowieka. Jedne z ostatnich sosen bartnych w Polsce zobaczyć można w rezerwacie Czarnia.


PRYWATNE MUZEUM KURPIOWSKIE W WACHU
Państwo Laura i Zdzisław Bziukiewiczowie – pasjonaci regionu kurpiowskiego, oprowadzą nas po swoim Muzeum, które stworzyli od podstaw (ponad 3 tysiące eksponatów kurpiowskich). Tam też dowiemy się jak powstają frywolitki, a także – co wspólnego ma bursztyn z Kurpiami.
Skosztujemy też lokalnych potraw kurpiowskich.Specjalnie dla Klubu Globtrotera, Pani Laura przygotowuje regionalne specjały. Będzie można popróbować fafernuchów, rejbaka, łagodniaka, jałowcowego psiwa i lokalnej mioduchy księżycówki, itp. Obejrzymy także śliczne, pajęczynowe frywolitki wykonane osobiście przez Panią Laurę i bursztynowe wyroby Pana Zdzisława. Państwo Bziukiewiczowie prowadzą także niewielki sklepik, będzie więc też możliwość zakupu pamiątek.

Prywatne Muzeum Kurpiowskie w Wachy. Foto Liliana Kołłątaj


Termin: 29.08.2021, niedziela
– – –
Spotkanie grupy: godz. 7.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.00

Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 155 zł
dla pozostałych osób: 175 zł

Kalkulacja kosztu obejmuje:
przejazd autokarem/minibusem turystycznym;
realizację programu krajoznawczego;
poczęstunek kurpiowski w Prywatnym Muzeum Kurpiowskim;
opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
ubezpieczenie wycieczkowe.

Zgłoszenia: tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub
poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⤵️


Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy  potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –
* W przypadku wycieczek jednodniowych nie wysyłamy do Uczestników umów.
* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem wycieczki.
* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.

Kościół Św.Ducha w Kadzidle na Kurpiach. Foto: Liliana Kołłątaj

Skansen w Kadzidle. Wnętrze chaty kurpiowskiej.


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close