
Pałac, czy jak kto woli – zamek, w Baranowie Sandomierskim, już nawet tylko od strony architektury zewnętrznej godny jest uwagi. Zamkiem vel pałacem jako całością zajęłam się w osobnym artykule na blogu ⏩ ZAMEK W BARANOWIE SANDOMIERSKIM .Tu chcę Wam przedstawić bardziej szczegółowo jedno pomieszczenie wyjątkowej piękności, które kryje się wewnątrz zamkowych murów.
Z lewej strony dziedzińca znajdziemy w krużgankach wejście do kaplicy Najświętszej Marii Panny Królowej.
Prawie rok trwała jej renowacja po zniszczeniach wojennych i … powojennych.
Po gruntownej rekonstrukcji obecnie jest to jedyne pomieszczenie w zamku, w którym odtworzono jego pierwotny wygląd, sprzed II wojny światowej.
Gdy wreszcie prace dobiegły końca wnętrze zalśniło pełnym blaskiem.
A w środku … same „smakołyki”.🙂

Kaplica została ufundowana ku czci Bogarodzicy w 1902 roku przez Stanisława Dolańskiego, jednego z właścicieli zamku.
Secesyjny wystrój wnętrza zaprojektował Tadeusz Stryjeński, witraże były dziełem Józefa Mehoffera, a tryptyk ołtarzowy – Jacka Malczewskiego.
Niebagatelny wkład w powstanie i wyposażenie kaplicy mieli także lokalni rzemieślnicy, zwłaszcza stolarze. To właśnie oni wykonali wówczas drewniany ołtarz, ławki, strop i zdobienia ścian.


Niestety, wojną nie oszczędziła zabytku, zamek i kaplica popadły w ruinę, witraże Mehoffera zostały doszczętnie zniszczone przez wojska radzieckie. Zachował się tylko malutki witraż nad wejściem do kaplicy.

Po wojnie władza ludowa uznała, że zamiast kaplicy mieszkańcom Baranowa bardziej potrzebny będzie magazyn zboża i nawozów sztucznych.
Gdy „pieczę” nad zamkiem przejęła branża siarkowa z pobliskiego Tarnobrzega, w kaplicy urządzono kino.
Dopiero, gdy w 1997 roku Agencja Rozwoju Przemysłu przejęła Zamek w Baranowie Sandomierskim, przygotowano projekt i harmonigram renowacji i modernizacji zamku. Remont kaplicy przewidziano jaki ostatni etap prac. Przeprowadzono go w latach 2007-2008.

Od maja 2008 r. kaplica dostępna jest do zwiedzania, odbywają się w niej także msze.
Witraże zdobiące obecnie kaplicę stworzył Jacek Białoskórski z Krakowa, wzorując się na oryginałach.
Do ołtarza trafiła kopia tryptyku namalowanego przez Malczewskiego (oryginały obrazów znajdują się Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie).
Do kaplicy wrócił z miejscowej parafii oryginalny feretron z Madonną z aniołami.
Całkowicie oryginalna jest pamiątkowa tablica, na której Stanisław Dolański zamieścił informację, że kaplica została ufundowana ku czci Bogurodzicy.

Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


1 myśl w temacie “BARANOWSKA PEREŁECZKA”