KURPIOWSKIE ZWIEDZANIE I PIKNIKOWANIE. Mazowsze z Klubem Globtrotera


Chata kurpiowska w skansenie „Zagroda Kurpiowska” w Kadzidle. Foto: Liliana Kołłątaj

Jesień to czas, gdy powolutku zaczyna się już planowanie projektów na przyszły rok. Niektóre z pomysłów są ściśle związane z określonymi wydarzeniami w różnych regionach. Toteż już wiemy, że na przykład na Kurpie ponownie wyruszymy w kwietniu 2022 roku, przy okazji konkursu palm wielkanocnych w Łysych w Niedzielę Palmową i w sierpniu na Kurpiowskie Miodobranie. Programy szczegółowe wycieczek dostosowane będą do wydarzeń w regionie i skorelowane z nimi pod względem tras.

Kurpie to rejon położony dość blisko Warszawy, a wcale niekoniecznie dobrze znany. W trakcie wycieczek odwiedziny obiekty, w których bogato prezentowana jest kultura kurpiowska. Przy takich wyprawach nie może zabraknąć pikniku z tradycyjnym poczęstunkiem kurpiowskim, zatem będzie okazja do spróbowania rejbaka i innych smakołyków.

Poniżej prezentujemy miejsca, które znajdą się w programach wycieczek na Kurpie w różnych terminach.

Terminy:
✓ najbliższy termin dla turystów indywidualnych: KURPIOWSKIE PALMY
10.04.2021, Niedziela Palmowa
✓ dla grup zorganizowanych: terminy, trasy i program szczegółowy – do uzgodnienia

KURPIOWSKIE PALMY
W terminie kwietniowym w 2022 r. (10.04.2022) wyjazd połączony będzie z wizytą w Łysych, gdzie obserwować będziemy konkurs największych palm wielkanocnych. W tym terminie program wycieczki będzie tak ułożony, by obejrzenie wszystkich zaplanowanych miejsc i atrakcji zmieściło się w czasie jednodniowego wyjazdu. Oczywiście uroczystości w Łysych będą głównym punktem programu.

KURPIOWSKIE MIODOBRANIE
Kurpiowskie Miodobranie to festyn folklorystyczny, który od lat ma miejsce w ostatni weekend sierpnia na Kurpiach w okolicach Myszyńca. Po mszy świętej w bazylice myszynieckiej rusza korowód do Kurpiowskiej Krainy w Wykrocie, gdzie nad terenie ośrodka turystycznego nad zalewem Wykrot spotykają się na festynie bartnicy, pszczelarze i mieszkańcy regionu kurpiowskiego i turyści. Wiele osób wystąpi oczywiście w tradycyjnych strojach kurpiowskich. W trakcie festynu prezentowane są widowiska przedstawiające dawne obrzędy i zwyczaje kurpiowskie. Uzupełnieniem imprezy są kiermasze sztuki ludowej, warsztaty rękodzielnicze i oczywiście stoiska z miodem, jadłem kurpiowskim i pieczywem regionalnym.
Festyn trwa wiele godzin. My swój pobyt na nim trochę ograniczymy, by obejrzeć jeszcze inne ciekawe miejsca na Kurpiach.

KADZIDŁO
To wieś przez turystów kojarzona przede wszystkim z niewielkim skansenem Zagroda Kurpiowska i coroczną imprezą kulturalną – Wesele Kurpiowskie. My jednak spotkanie z kulturą kurpiowską planujemy tu także w innych miejscach.
W Kadzidle poświęcimy trochę czasu nie tylko skansenowi, a też samej wiosce, która jest całkiem ciekawa. Zajrzymy do okazałego XIX-wiecznego kościoła, dowiemy się skąd w Kadzidle cmentarz szwedzki i po co w tak małej miejscowości aż 4 cmentarze.

MYSZYNIEC
Tu ponownie obiektem zainteresowania będzie kościół. Znowu kościół – powiecie? Tak, znowu, ale zapewniamy Was, że takiego kościoła gdzie indziej nie znajdziecie. Całe wnętrze udekorowane jest kurpiowską ornamentyką. Pod względem architektonicznym ta ogromna, strzelista świątynia też jest bardzo ciekawa. 


PRYWATNE MUZEUM KURPIOWSKIE W WACHU
Państwo Laura i Zdzisław Bziukiewiczowie – pasjonaci regionu kurpiowskiego, oprowadzą nas po swoim Muzeum, które stworzyli od podstaw (ponad 15 tysięcy eksponatów kurpiowskich). Tam też dowiemy się jak powstają frywolitki, a także – co wspólnego ma bursztyn z Kurpiami. Obejrzymy także śliczne, pajęczynowe frywolitki wykonane osobiście przez Panią Laurę i bursztynowe wyroby Pana Zdzisława. Państwo Bziukiewiczowie prowadzą także niewielki sklepik, będzie więc też możliwość zakupu pamiątek.
Tu zaplanowaliśmy także piknik kurpiowski. Skosztujemy na nim lokalnych potraw kurpiowskich.Specjalnie dla Klubu Globtrotera, Pani Laura przygotowuje regionalne specjały. Będzie można popróbować fafernuchów, rejbaka, drożdżaków, łagodniaka, jałowcowego psiwa lokalnej mioduchy księżycówki, itp.


SKANSEN KURPIOWSKI W NOWOGRODZIE
Na terenie parku etnograficznego, który rozpościera się na obszarze ok. 3,5 ha zobaczymy 23 zabytkowe budynki drewniane oraz kilkadziesiąt obiektów tzw. małej architektury: bramy, kapliczki, studnie, itp. Do wieku obiektów można zajrzeć do środka. Wizytę w skansenie dodatkowo urozmaica jego usytuowanie w pofałdowanym terenie na wysokiej skarpie nadnarwiańskiej.


PUSZCZA ZIELONA i PUSZCZA BIAŁA
Puszcza Zielona, zwana też Puszczą Kurpiowską to obszar lasów położonych w dorzeczu środkowej Narwi. Jej granice wyznaczają rzeki: Pisa, Narew i Orzyc. Bardziej na południe rozciąga się Puszcza Biała. Nazw tych lasów odbiły się także w nazewnictwie kulturowym, północ krainy określa się mianem Kurpi Zielonych, a południe – aż po Pułtusk – to Kurpie Białe. Poszukamy tu nie tylko leśnego relaksu, ale także zabytkowych drewnianych kościołów.


OSTROŁĘKA
Jeśli czas pozwoli w kurpiowską Palmową Niedzielę zajrzymy także do Ostrołęki. W trakcie wizyty w Ostrołęce nie tylko obejrzymy jej najstarsze zabytki, ale także przypomnimy wydarzenia insurekcji kościuszkowskiej, kampanii napoleońskiej i powstania listopadowego. W historii tych okolic zapisali się tak znani dowódcy jak Antoni Madaliński i Józef Bem, którzy oczywiście zostali tu upamiętnieni (pomnikami i mostem).

Wycieczka odbywa się przy zgłoszeniu min. 12 osób z dopłatą do kosztów transportu (ok. 20 zł).

Zgłoszenia:

tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub w formularzach zamieszczonych w programach poszczególnych wycieczek.

Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb wycieczek.


Organizatorem wycieczek jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –

  • W przypadku wycieczek jednodniowych nie wysyłamy do Uczestników umów.
  • Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem wycieczki.
  • W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “KURPIOWSKIE ZWIEDZANIE I PIKNIKOWANIE. Mazowsze z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close