Z WIZYTĄ U BATOREGO

Archiwalne zdjęcie Gimnazjum i Liceum im. Batorego z wystawy na ogrodzeniu szkoły. Foto: Liliana Kołłątaj

Szkoła przy Myśliwieckiej to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i cenionych placówek oświatowych Warszawy.
Gimnazjum im. Stefana Batorego rozpoczęło swą działalność 1 września 1918 jako Królewsko-Polskie Gimnazjum im. Stefana Batorego.

Tablica pamiątkowa przy wejściu do gmachu szkoły. Foto: Liliana Kołłątaj

Początkowo mieściło się w gmachu po byłym rosyjskim IV Gimnazjum Żeńskim przy ulicy Kapucyńskiej 21
Szybko okazało się, że warunki lokalowe są niewystarczające dla potrzeb szkoły, toteż już w 1922 roku rozpoczęto budowę nowoczesnego gmachu przy ul. Myśliwieckiej 6. W tym miejscu szkoła działa od 15 września 1924 do dziś, z przerwą na odbudowę po zniszczeniach wojennych.
To tu powstała i działała słynna „Pomarańczarnia” – 23 Warszawska Drużyna Harcerzy, kierowana m. in. przez druha Lecha Domańskiego, wychowawcę przyszłych członków Szarych Szeregów. To uczniowie tej właśnie szkoły stali się w przyszłości bohaterami „”Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. I niestety nie tylko bohaterami literackimi. Wielu z nich zginęło w czasie II wojny światowej.
Po wojnie lekcje wznowiono już na przełomie marca i kwietnia 1945 roku, w ocalałej części nadającej się do użytku.

Zniszczony gmach liceum w roku 1945.

Przedwojenne gimnazjum męskie od roku 1945 rozpoczęło funkcjonowanie jako szkoła koedukacyjna.
Od 1958 szkoła istniała pod nazwą II Liceum im. Stefana Batorego.


W 1999 wraz ze zmianą ustroju szkolnego przy liceum ponownie utworzono Gimnazjum nr 33 im. Stefana Batorego, które w 2014 roku zostało przekształcone w Gimnazjum Dwujęzyczne.
Od 2017 roku szkołę przekształcono w II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego, wygaszając klasy gimnazjalne.


Na liście absolwentów znajdziemy wiele sławnych nazwisk,K m.in.: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz „Zośka” Zawadzki, Jan Bytnar, Aleksy Dawidowski, Witold Lutosławski, Jerzy Hryniewiecki, Andrzej Łapicki, Stanisław Herbst.


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.



Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close