
Nazwa ‚Powązki’ wywołuje zwykle jednoznaczne skojarzenia: Cmentarze Powązkowskie. Nic dziwnego, zajmują one całkiem sporą część tej okolicy.
Jednak historia tych rejonów nie wiąże się tylko z nekropoliami. Sięga połowy XVIII wieku – czasów romantycznej wsi Powązki założonej przez Czartoryskich i późniejszego Fortu Bema powstałego częściowo na terenach książęcej posiadłości.
Rejon ten mieszkańcy Żoliborza traktują przede wszystkim jako tereny rekreacyjne. Sąsiedztwo Lasku na Kole, boiska sportowe i niewielki stadion, mnogość zieleni, kanałek ozdobiony stadami kaczki krzyżówki i alejki parkowe stwarzają wrażenie istniejącego tu od zawsze parku miejskiego.
A przecież Fort Bema na Bemowie jest bez wątpienia drugim miejscem w Warszawie, po Cytadeli, gdzie można obejrzeć zupełnie dobrze zachowane pozostałości fortyfikacji warszawskich.

Nie byłby to jednak pełen obraz dziejów tych okolic, gdyby nie wspomnieć o:
- rzeczce Rudawce, o której pamięć przetrwała nie tylko w nazwie osiedla,
- Powązkach Czartoryskich i Czarnym Dworze,
- zaginionej cerkwi i kościele św. Jozafata,
- żydowskiej osadzie przy ulicy Elbląskiej,
- zabytkowej oborze i zabytkowej szkole,
- Janie Kiepurze i niemieckich saperach,
- carskich koszarach przy ulicy Powązkowskiej.

Gdzie były te obiekty i miejsca, co z nich pozostało? Jakie były losy tych okolic po odzyskaniu niepodległości, w czasie okupacji i po wojnie?

Termin: 16.10.2021., sobota
Spotkanie: godz.11.00, przy kościele św. Jozafata, ul. Powązkowska 90, przy wejściu na tereny Fortu Bema.
Spacer prowadzi Liliana Kołłątaj, blogerka i przewodniczka warszawska.
Czas trwania: ok. 2 – 2,5 godz.
UWAGA: zalecamy ubranie wygodnych butów, gdyż chodzić będziemy po terenie łąkowym.
Koszt uczestnictwa: 20 zł
z KARTĄ GLOBTROTERA: 15 zł
Płatność możliwa przelewem na konto Klubu Globtrotera lub gotówką na starcie spaceru.
Tel. do przewodnika
577 707 170

UWAGA
Dla grup zorganizowanych (min. 10 osób, maksimum 30) termin spaceru jest możliwy do uzgodnienia, również w inne dni tygodnia, nie tylko w weekendy.

Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


2 myśli w temacie “NIEGDYSIEJSZE POWĄZKI. Spacer z przewodnikiem”