DO PIEKŁA I W JEGO OKOLICE. Polska z Klubem Globtrotera

Chlewiska. Pozostałości zamku Odrowążów na terenie obecnego hotelu Manor SPA. Foto: Liliana Kołłątaj

Tym razem na trasie dla urozmaicenia nie tylko zabytki architektury, ale też trochę geologii i spacerów w tzw. pięknych okolicznościach przyrody. Ruszamy w tereny najstarszych gór Polski, toteż nic dziwnego, że ciekawostki topograficzne i geologiczne spotkać można tam na każdym miejscu. Wprawdzie wspinać na szczyty się nie będziemy, ale krajobrazy, które będą nam towarzyszyć zdecydowanie kojarzą się z górami, choć teren tam prawie całkiem płaski.
Nie zabraknie też oczywiście miejsc związanych z kulturą i historią tego regionu. Region świętokrzyski to nie tylko zamki i kościoły. To okolica bogata w zasoby mineralne, toteż, już od wielu wieków, prężnie rozwijały się tu kopalnictwo i przemysł hutniczy. Takie obiekty potrafią być zaskakująco ciekawe.

Brama Piekielna. Foto: archiwum Wikipedii

CHLEWISKA – ZABYTKOWA HUTA ŻELAZA
Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego w Chlewiskach mieści się w hucie żelaza, założonej przez rodzinę Platerów pod koniec XIX wieku. Od 1960 r. stanowi oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie.
Oprócz wyposażenia huty, w obiekcie prezentowane są także:
– maszyny do obróbki metali pochodzące z dawnego warszawskiego Zakładu Platerniczego Norblinów oraz z Zakładów Cegielskiego w Poznaniu, warszawskiej Fabryki Karabinów i innych;
– przedwojenna i powojenna motoryzacja: a wśród eksponatów takie okazy jak polski Fiat 508, Tatra 57, Citroen BL 11, prototypy samochodów osobowych, dostawczych czy terenowych, takie jak Fiat Ogar czy Stratopolonez oraz Junaki, Komary, Osy i inne motocykle i motorowery.
– warsztaty rzemieślnicze: krawiecki i szewski.

CHLEWISKA – PAŁAC ODROWĄŻÓW
Pierwszy obiekt w tym miejscu powstał już w 1135 roku jako dwór rycerski. Zbudował go Prędota Odrowąż. Dwór nie zachował się, a na jego podwalinach Chlewiccy herbu Odrowąż zbudowali tam niewielki zamek, w stylu późnego renesansu. Następni właściciele – Potkańscy, Sołtykowie i Platerowie dokonywali kolejnych przebudów i rozbudów. W XVIII wieku budowla straciła zamkowy charakter, a stała się klasycystycznym pałacem w stylu włoskiej willi. I ten styl, ta południowa atmosfera utrzymują się tam do dziś.
Od 1999 roku pałac pełni funkcje hotelowe. Powstał tam ekskluzywny hotel SPA, pod nazwą Manor House. W dawnej ogromnej kamiennej stajni, zbudowanej za czasów hrabiego Ludwika Platera, ulokowano recepcję hotelu i pomieszczenia techniczne oraz urządzono restaurację w formie stylowej karczmy.
Do wnętrz hotelu osoby tam nie zakwaterowane wejścia nie mają, ale cały teren rezydencji, po uzgodnieniu z dyrekcją, można obejrzeć, co w miarę dostępności uczynimy.

PIEKIELNY SZLAK
To będzie naprawdę piekielny szlak. Przez Piekielną Bramę zajrzymy do Piekła. I to nawet dwa razy. Dotrzemy bowiem do Piekła Dalejowskiego i do Skałek Piekło pod Niekłaniem. To dwa rezerwaty krajobrazowo-geologiczne położone w niedużej odległości od siebie.

Skałki Piekło koło Niekłania. Foto archiwum Wikipedii

A skoro już o geologii i prehistorii mowa… To właśnie w tych okolicach odkryto tropy dinozaurów. Być o kilka kroków i nie obejrzeć? Nie do pomyślenia. Dlatego zajrzymy też do rezerwatu Gagaty Sołtykowskie, gdzie właśnie zobaczymy te ślady przedpotopowych stworów, a także wspomniane gagaty. Cóż to takiego ów gagat? To skamielina – bitumiczna odmiana węgla brunatnego, nazywana czarnym bursztynem. Wykorzystywany do produkcji biżuterii, zwłaszcza żałobnej, którą nosiły panie w czasach powstań narodowych. Zaniepokojonych piekielnością trasy od razu uspokajamy: szlaki w wymienionych rezerwatach są piekielnie piękne, ale nie piekielne trudne. Przejścia są łatwe i niezbyt długie.🙂

Rezerwat przyrody Gagaty Sołtykowskie. Foto archiwum Wikipedii


EGIPSKA ORANŻERIA
Na koniec trasy trafimy do Końskich, by zobaczyć jedenz bardziej oryginalnych zabytków nie tylko tego regionu, ale również Polski. Oranżeria egipska to pozostałość po dawnej rezydencji Małachowskich. „Egipcjankę” ozdobioną posągami faraonów zaprojektował młody jeszcze wówczas, lecz bardzo zdolny włoski architekt Francesco Maria Lanci, który przyjechał do Końskich na zaproszenie hrabianki Anny Małachowskiej. Od przebudowy rezydencji Małachowskich w Końskich i stworzenia tam ogrodu angielskiego zaczęła się kariera słynnego później twórcy reprezentacyjnych obiektów budowanych dla arystokratów na terenie całej Polski.

Końskie. Oranżeria Egipska. Foto archiwum Wikipedii

Termin: 11.11.2021, czwartek, Dzień Niepodległości

Spotkanie grupy: godz. 7.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 21.00


Zgłoszenia i wpłaty przyjmujemy do 31.10. Później – o ile zostaną wolne miejsca.


Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 145 zł
dla pozostałych osób: 165 zł


Wyjazd odbywa się przy zgłoszeniu min. 12 osób z dopłatą do kosztów transportu (ok. 20 zł)


Kalkulacja kosztu obejmuje:

  • przejazd autokarem/minibusem turystycznym;
  • realizację programu krajoznawczego; opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
  • bilety wstępu i zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem Muzeum Huta Żelaza w Chlewiskach;
  • bilety wstępu na teren dawnej posiadłości Odrowążów w Chlewiskach;
  • kawa, herbata i słodki poczęstunek,
  • ubezpieczenie wycieczkowe.

Koszt nie obejmuje obiadu. Jednodaniowy obiad na zamówienie dla grupy możliwy będzie za dodatkową opłatą – 25 zł. Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie i wpłatę na konto.

UWAGA
Ponieważ poruszać będziemy się po terenie leśnym, piaszczystym, kamienistym, a miejscami nawet nieco błotnistym, niezbędne będzie dobre obuwie turystyczne.


Zgłoszenia: tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub
poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⤵️

Jeżeli zgłoszenie dotyczy kilku osób prosimy wpisać tu imiona, nazwiska oraz daty urodzenia wszystkich pozostałych zgłoszonych osób (dotyczy również dzieci). Jeżeli wyjazd jest indywidualny w rubrykach prosimy postawić kreski.

1.

2.Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności, której należy dokonać w ciągu 3 dni od zgłoszenia.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.


Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –

  • W przypadku wycieczek jednodniowych nie wysyłamy do Uczestników umów.
  • Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem wycieczki.
  • W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.
Chlewiska. Dawny pałac Odrowążów, obecnie część kompleksu hotelowego Manor House. Foto: archiwum internetowe


Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “DO PIEKŁA I W JEGO OKOLICE. Polska z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close