RATUSZ JACEK I INNE CIEKAWOSTKI SIEDLEC

Siedlce. Ratusz „Jacek”. Foto: Liliana Kołłątaj

To bez wątpienia najbardziej charakterystyczna budowla Siedlec, nawet bardziej niż okazały pałac Ogińskich. Tym bardziej, że ratusz stoi w centrum miasta, przy głównej ulicy, a pałac jednak nieco na uboczu.🙂
Ratusz wzniesiony został w połowie XVIII wieku, w latach 1763-1766, na miejscu istniejących wcześniej kilku drewnianych ratuszy, zniszczonych przez pożary. Projekt przypisywany jest Janowi Zygmuntowi Deyblowi lub Stanisławowi Zawadzkiemu. Budowla łączy elementy późnego baroku z klasycyzmem. Budynek  wzniesiono na planie krzyża. Był typowym ratuszem handlowym. Skrzydła ratusza przeznaczone były na kramy i sklepy, natomiast w centralnie usytuowanej części wieżowej znajdowały się pomieszczenia administracyjne.
Ośmioboczną wieżę zwieńczono figurą Atlasa dźwigającego kulę ziemską. Potoczna nazwa „Jacek” wywodzi się z miejscowej legendy, według której do wykonania właśnie tej figury pozował lokaj Aleksandry Ogińskiej o imieniu Jacek.
Po zniszczeniach II wojny światowej ratusz został odbudowany w latach 1945–1952.
Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne.
Z wieży ratuszowej kuranty wygrywają poloneza Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”.

Siedlce. Ratusz „Jacek”. Wieża ratusza z Atlasem i zegarem wygrywającym kuranty. Foto: Liliana Kołłątaj

W roku 1917, centralnie na skwerze przed ratuszem, od strony ulicy Floriańskiej i kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika ustawiono popiersie Tadeusza Kościuszki. Kościół pochodzi zresztą z tego samych czasów co obecny ratusz, zbudowano go nieco wcześniej, w latach 1740-49. Obydwa obiekty Siedlce zawdzięczają Aleksandrze Ogińskiej, która była wówczas główną „projektantką” miasta i fundatorką budowy lub przebudowy większości obiektów reprezentacyjnych.

Popiersie Tadeusza Kościuszki przed dawnym ratuszem siedleckim. Foto: Liliana Kołłątaj
Siedlce. Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika. Foto: Liliana Kołłątaj

W ostatnich latach od strony zachodniej ratusza wybudowano fontannę przypominającą współpracę Siedlec z włoskim miastem Pescantina.

Siedlce. Fragment rzeźby – fontanny miast partnerskich przed ratuszem siedleckim. Foto: Liliana Kołłątaj

Na wprost ratusza, za fontanną miast partnerskich, widać okazały gmach biblioteki publicznej. Przed nim 12 maja 2011 roku ustawiono pomnik patrona biblioteki, którym w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku był Stefan Żeromski.

Siedlce. Ławeczka Żeromskiego. Foto: Liliana Kołłątaj

Pisarz w latach swojej młodości związany był z tym miastem. Przez prawie rok pracował jako guwerner w Łysowie, niewielkiej miejscowości obok Siedlec, a w 1913 roku jego żoną została Anna Zawadzka, mieszkanka Siedlec.

Od momentu ustawienia ławeczka Żeromskiego to oczywiście obowiązkowe miejsce do selfie i zdjęć pamiątkowych. Oczywiście my także podczas naszej wizyty w Siedlcach nie omieszkaliśmy uwiecznić się z Żeromskim.

Oczywiście obowiązkowe foto przy ławeczce Żeromskiego. Foto: Liliana Kołłątaj

 
Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.
Kategorie KLUB GLOBTROTERA Blog. Indeks chronologiczny, PODLASIETagi , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close