OD STAJNI JEDNOROŻCA DO MANUFAKTURY. Łódź z Klubem Globtrotera

Globtroterzy projektują Łódź wraz z trzema fabrykantami – twórcami Łodzi przemysłowej. Foto: Liliana Kołłątaj

Pietryna to bez najmniejszych wątpliwości absolutne centrum i najważniejsze miejsce w Łodzi. Być w Łodzi i nie zajrzeć na Piotrkowską, to tak jakby … nie być w Łodzi.😉 Zatem nasza zimowa wizyta w mieście Tuwima oczywiście uwzględnia przechadzkę od Stajni Jednorożca do Misia Uszatka, Trzech Fabrykantów i Rubinsteina przy fortepianie. Nie ograniczymy się jednak oczywiście tylko do spaceru Piotrkowską, gdyż w Łodzi jeszcze wiele innych miejsc zasługuje na poznanie. Łódź, jak każde duże miasto, nie jest tematem, który można wyczerpać w trakcie jednej wycieczki. Na pewno zatem do Łodzi jeszcze nie raz wrócimy.

Łódź, ulica Piotrkowska. Foto: uml.lodz.pl

Po Łodzi wędrować można według różnych koncepcji. Zimowa wizyta sprzyja zwiedzaniu wnętrz, planujemy zatem odwiedzenie co najmniej dwóch muzeów, bo trzeba przyznać, że łódzkie muzea są fantastyczne.

Powozownia pałacu Herbsta od kilku lat mieści Galerię Sztuki Dawnej. Foto: archiwum Wik

Na naszej trasie znajdą się na pewno: jeden obiekt bardzo znany – czyli pałac Karola Scheiblera z Muzeum Kinematografii oraz drugi – Pałac Herbsta, również wspaniały, a nieco rzadziej odwiedzany i nieco mniej znany, zwłaszcza część z galerią sztuki dawnej, otwarta kilka lat temu.

>>> Muzeum Kinematografii mieści się w dawnym pałacu Karola Scheiblera – dziewiętnastowiecznym budynku, zlokalizowanym na terenie parku Źródliska i stanowiącym część kompleksu fabryczno-pałacowego Księży Młyn. Część parteru to ekspozycja historyczna – wnętrza pałacowe z czasów Scheiblera. Pozostałe piętra zajmuje Muzeum Kinematografii, które jest jedynym w Polsce muzeum o takim profilu. To bardzo znane muzeum, które wiele osób na pewno już zna. Dlaczego wobec tego je wybraliśmy jako jeden z obiektów do odwiedzenia? Otóż w roku 2021 pojawiła się tam nowa wystawa stała: „Łódź filmowa”, która jest poświęcona rozrywkom z przełomu XIX i XX wieku oraz kinu do 1939 roku. Pierwsza część tej ekspozycji otwarta została w maju, druga dopiero w grudniu 2021. Tak więc jest to zupełna nowość.

W każdym z nas drzemie „wieczne dziecko”, więc na pewno też z przyjemnością zajrzymy do „Pałacu Pełnego Bajek”, będącego częścią ekspozycji Muzeum Kinematografii, by przypomnieć sobie bajki i dobranocki dla dzieci z czasów PRL-u. Wszak Łódź to królestwo filmu animowanego.

Dolinę Muminków i jej bohaterów możemy przypomnieć sobie w Pałacu Pełnym Bajek – ekspozycji mieszczącej się w Muzeum Kinematografii. Foto: Liliana Kołłątaj

>>> Zimą jak ogólnie wiadomo jest zimno.😉❄️ Toteż dla rozgrzewki zajrzymy w miejsce też nieco rzadziej odwiedzane a baaaardzo ciepłe, gdzie panują wręcz tropikalne temperatury – czyli oczywiście do Palmiarni, która znajduje się nieopodal pałacu Scheiblera, w Parku Źródliska, wpisanym do rejestru zabytków najstarszym parku miejskim w Łodzi, powstałym na początku XIX w. z części okolicznych lasów.
Egzotyczna kolekcja roślin swymi początkami sięga końca XIX wieku, gdy bogaci łódzcy fabrykanci w swych eleganckich rezydencjach tworzyki wspaniałe parki wraz z ogrodami zimowymi. Wprawdzie obecna Palmiarnia otwarta została dopiero w 1956 roku, ale rośliny, które tu zobaczymy trafiły tu z carskich i fabrykanckich oranżerii. Wprawdzie nie bezpośrednio, lecz pośrednią drogą, poprzez miejskie szklarnie po czasach wielkiego kryzysu w latach trzydziestych. Najstarsze okazy to ogromne, ponad 150 letnie palmy. Uzupełniają je wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce. Z mniejszych roślin znajdziemy tu storczyki, bromelie, begonie, paprocie, krotony i inne. W sumie podziwiać można tu ponad 4500 roślin egzotycznych.
Obiekt został podzielony na 3 części: śródziemnomorską tropikalną i pustynno-kaktusową. Przy wejściu do każdej z nich wisi tablica, na której wyświetlana jest temperatura oraz wilgotność powietrza.

>>> Pałac Herbsta, również usytuowany w obrębie rejonu Księży Młyn, to miejsce związane z losami Herbstów i Scheiblerów, najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin przemysłowców nie tylko w Łodzi, lecz także Polski w drugiej połowie XIX wieku. Nazywany bywa Małym Wilanowem. W pałacu mieści się muzeum rodziny Herbstów. Wnętrza pałacowe odtworzono na podstawie dokumentacji konserwatorskiej i zdjęć archiwalnych. Dawne powozownie pałacu zajmuje Galeria Sztuki Dawnej, gdzie prezentowane są arcydzieła malarstwa polskiego (m.in. obrazy Matejki, Rodakowskiego, Mehoffera, Gierymskiego, Wyczółkowskiego). Muzeum w rezydencji Herbsta jest jednym z trzech oddziałów Muzeum Sztuki w Łodzi; pozostałe dwa znajdują się w sąsiedztwie centrum handlowego Manufaktura.

Pałac Herbsta. Foto: Liliana Kołłątaj

Będąc na terenach zespołu urbanistycznego Księży Młyn trudno nie poświęcić mu trochę więcej uwagi. Zatem po wizycie w pałacu Herbsta pospacerujemy sąsiednimi ulicami, poznając szczególną, ciekawą architekturę przemysłowej Łodzi. Od kilkunastu lat okolica ta stała się obiektem zainteresowania architektów i deweloperów, czego efektem są rewitalizacje i modernizacje kolejnych obiektów oraz dostosowywanie ich do współczesnych potrzeb miasta.

>>> Następnie przejedziemy kilka kilometrów dalej i sprawdzimy jak została wykorzystana dawna manufaktura Poznańskiego, przeradzając się w oryginalne centrum gastronomiczno-handlowe. Tam też zrobimy przerwę na obiadek, w jednej z klimatycznych manufakturowych restauracyjek. Ponieważ miejsce to gastronomiczny róg obfitości, zarówno pod względem ilości jak rodzaju posiłków, nie robimy rezerwacji grupowej, każdy miejsce i typ obiadu wybierze sobie indywidualnie.

Łódź. Centrum handlowo-gastronomiczne Manufaktura w zabudowaniach dawnej fabryki. Foto: Elżbieta Koziarska-Puzyńska

>>> A po obiadku – czas na indywidualną penetrację miasta. Tuż w pobliżu Manufaktury znajdują się dwa obiekty muzealne do wyboru. Lubiącym sztukę bardziej klasyczną proponujemy odwiedzić Muzeum Miasta Łodzi w dawnym pałacu Izraela Poznańskiego. Wiele osób na pewno zna już ten obiekt, ale tam zawsze warto zajrzeć. Po drugiej stronie ulicy – coś dla zwolenników współczesności i nowoczesności: w XIX-wiecznej przędzalni fabryki Izraela Poznańskiego mieści się kolejny oddział Muzeum Sztuki w Łodzi – MS2. Tu prezentowana jest sztuka XX i XXI wieku, wraz z dziełami artystów nurtów awangardowych.

>>> Stąd już tylko kilka kroków na najsłynniejszą ulicę Łodzi. Toteż popołudnie i wieczór przeznaczymy na spacer karnawałowo rozświetloną ulicą Piotrkowską.

Iluminacje na Piotrkowskiej. Foto: uml.lodz.pl

>>> Gdyby zaś komuś mało było iluminacji na Pietrynie to w Parku Źródliska od godziny 16.00 można wybrać się na przechadzkę z Alicją z Krainy Czarów wśród świąteczno-karnawałowych instalacji świetlnych pod nazwą „Alicja w Parku Miliona Świateł” (wstęp płatny).

Alicja w Parku Miliona Świateł. Świąteczno-karnawałowa instalacja w Parku Źródliska I. Foto: uml.lodz.pl/Paweł Łacheta

Indywidualne eksploracje Łodzi zakończymy ok. godz.18.30 przy Stajni Jednorożca ( przy zbiegu Piotrkowskiej z Aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego) i stąd wyruszymy w drogę powrotną do Warszawy. Powrót na Plac Bankowy przewidujemy ok. 21.30.

Termin: 12 lutego 2022, sobota

Spotkanie grupy: godz. 7.00, Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót do Warszawy: ok. 21.30

Koszt:  155 zł
z Kartą Globtrotera: 145 zł


UWAGA
Ze względu na bardzo niskie limity osobowe w Pałacu Herbsta dla utrzymania płynności zwiedzania liczbę uczestników wycieczki ograniczyliśmy do 20 osób.
Wyjazd odbędzie się busem 20-osobowym.
Nie przewidujemy powiększenia grupy.

LISTA ZAMKNIĘTA

W zgłoszeniu prosimy podać: imię, nazwisko, nr telefonu (najlepiej komórkowego), adres e-mail do kontaktu oraz datę urodzenia do ubezpieczenia wycieczkowego. Po otrzymaniu zgłoszenia wysyłamy potwierdzenie wpisania na listę rezerwacyjną wraz z terminem płatności i kontem bankowym do wpłaty.
Rezerwacji miejsca można dokonać tradycyjnie mailem na adres: klubglobtrotera@gmail.com lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy.

⏬⏬⏬Kalkulacja kosztu obejmuje:

  • przejazd autokarem turystycznym;
  • realizację programu krajoznawczego; opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;
  • 3 bilety wstępu: do Muzeum Kinematografii, Palmiarni Łódzkiej oraz Muzeum Pałac Herbsta (pałac Herbsta i Galeria Sztuki Dawnej);
  • kawa, herbata w autokarze i słodki poczęstunek;
  • ubezpieczenie wycieczkowe.

Miejsca w autokarze zajmujemy według kolejności wpłat.

UWAGA
W trakcie wycieczki zachowane zostaną wszelkie przepisy sanitarne związane ze stanem pandemii, obowiązujące w dniu wyjazdu.

Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.Zapewne niektórzy zastanawiają się dlaczego ani słowem nie została dotąd wspomniana Biała Fabryka czyli Centralne Muzeum Włókiennictwa wraz ze skansenem miejskiej architektury drewnianej. To również bardzo znane obiekty, do ktorych może jednak jeszcze nie wszyscy dotarli. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż Biała Fabryka znajduje się dokładnie na drugim końcu Piotrkowskiej, patrząc od strony Manufaktury i pałacu Izraela Poznańskiego. A odległość od Drewnianej (Manufaktura) do Milionowej (Biała Fabryka) to … drobne 7 kilometrów. Na piechotę trochę daleko. Można wprawdzie podjechać, ale…

Biała Fabryka to ogromny obiekt. Samo zwiedzanie Centrum Włókiennictwa to minimum 2 godziny, a do tego jeszcze przynajmniej godzina w skansenie. Jak widać nie da się wcisnąć wszystkiego w jedną wizytę w Łodzi, bo zwiedzanie wnętrz ograniczają godziny otwarcia muzeów. Białą Fabrykę i wiele innych ciekawych obiektów zostawiamy zatem na kolejną wizytę w Łodzi.
Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “OD STAJNI JEDNOROŻCA DO MANUFAKTURY. Łódź z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close