
Właśnie została oficjalnie zniesiona kwarantanna graniczna przy wjeździe do Polski (od 28 marca). Był to w zasadzie ostatni element, który blokował nasze wyjazdy „za miedzę”, bo wiązał się z niepotrzebnymi dodatkowymi kosztami.
Wobec tego my też oficjalnie już możemy ogłosić termin pierwszej eskapady „trochę dalej”:
POŁUDNIOWE CZECHY I MORAWY
14-19.06 (6 dni)

Wydarzenie i opis wycieczki na Facebooku i na blogu klubowym pojawią się w najbliższych dniach.
Na trasie m.in.: Kutna Hora, Praga, Konopište, Červena Lhota, Hluboka, Czeski Krumlov, Mikulov, Lednice, Valtice i Brno.
Zanim się tam wybierzemy, będziemy na blogu i na Facebooku (w grupie i na stronie klubowej) prezentować kolejne miejsca z tej trasy.
Na początek przypominamy drugie, po Pradze, najpiękniejsze miasto Czech.
Czeski Krumlov, wpisany na listę dziedzictwa kultury UNESCO w roku 1992, zwany jest perłą południowych Czech. Obfitość zabytków, od olbrzymiego zamku – po kościoły, kamienice i urokliwe uliczki oraz niesamowita topografia miasta, pozwalają Czeskiemu Krumlowowi godnie i bez kompleksów konkurować z najsławniejszymi miastami Europy.
To miasto to prawdziwy cukiereczek, a nawet rzec można wisienka na czeskim torcie. Porównanie do tortu jest tu zresztą całkiem z sensem – zabytkowa część wznosi się bowiem tarasowato nad meandrami Wełtawy, niczym dobrze wypieczona baba lakierowana czerwonymi dachówkami XVI i XVII-wiecznych kamieniczek, zwieńczona wykończeniem w postaci potężnego zamczyska, które ulokowało się na samym szczycie wzniesienia.

Kilka podstawowych danych statystycznych:
powierzchnia miasta: 22,16 km²
położenie: 492 m n.p.m.
liczba ludności: 14 056 (dane z roku 2007):
gęstość zaludnienia: 634 os./km²
Trochę historii
Pierwsze wzmianki o osadzie pojawiły się w 1253 roku. Na lewym brzegu rzeki możny ród Vitkowiców w XIII w. rozpoczął budowę zamku. Od 1302 roku zamek był własnością i główną siedzibą rodu Rožomberków. Za czasów Piotra z Rožomberka dobudowano nową część, zw. „Górny Zamek”, którą później często powiększano i przebudowywano.
Pod zamkiem powstała niebawem osada Latran, której mieszkańcy obsługiwali zamek.
W tym samym czasie na prawym brzegu Wełtawy zaczęło planowo rozbudowywać się nowe miasto. Budowano je wzorując się na układzie Czeskich Budziejowic. Jego centrum stanowił czworokątny plac z ulicami wychodzącymi z jego rogów. Jednak meandry Wełtawy wymusiły powstanie ulic okólnych, oprócz ulic wychodzących z placu.

Panowanie rodu przyniosło długi okres rozwoju gospodarczego i kulturalnego. Wprowadzenie nowych dziedzin gospodarki, takich jak kopalnictwo rud, hodowla owiec i hodowla ryb oraz piwowarstwo przynosiło wysokie dochody i zapewniło środki na przebudowę zamku w wygodną siedzibę w stylu renesansowy. Ród Rožmberków władał zamkiem i miastem do 1602 roku, kiedy to Piotr Vok zmuszony był sprzedać posiadłości cesarzowi Rudolfowi II.
Od 1622 roku do początków XVIII wieku miastem i okolicą zarządzał ród Eggenberków, w latach 1719-1945 zamek należał do rodziny Schwarzenbergów.

W 1806 roku miasto stało się częścią Cesarstwa Austriackiego (od 1867 roku – Austro-Węgry).
Po I wojnie światowej miasto znalazło się w granicach Czechosłowacji.
W 1938 roku Krumlov wraz z innymi miastami Kraju Sudeckiego został zbrojnie zajęty przez wojska III Rzeszy.
Po II wojnie światowej niemiecka populacja miasta została wysiedlona, a Krumlov ponownie znalazł się granicach Czechosłowacji. Mieszkańcy pracowali w zamku lub dla zamku.


Najważniejsze i najciekawsze zabytki:
Gród i zamek
Zespół budowli, usytuowany na skale wznoszącej się stromo nad Wełtawą – jest drugim, co do zajmowanej powierzchni, zamkiem w Czechach, po praskich Hradczanach. Najstarsza część tzw. Hrádek – Zameczek z potężną okrągłą wieżą pochodzi z połowy XIII w.Ciekawostką wewnątrz zamku jest Teatr Zamkowy, zbudowany w 1681 roku na miejscu dawnych fortyfikacji. Teatr ten przetrwał w niezmienionej fomie od 1766 roku i jest dzisiaj unikalną pamiątką techniczną i kulturalną – z tamtej epoki zachowały się kulisy, kurtyna, kostiumy i oświetlenie.
Ogrody zamkowe zostały założone w końcu XVII wieku i zajmują powierzchnię 11 hektarów.

Wschodnia część jest urządzona w stylu parku francuskiego, pozostała w stylu angielskim. Główną ozdobą wschodniej części jest kaskadowa fontanna z posągami postaci mitologicznych wybudowana w latach 1749-1765.
Między zamkiem i ogrodami znajduje się Plášťový Most, trójpoziomowy wiadukt łączący budynki zamku. Zbudowany został nad specjalnie wykonanym przekopem we wzgórzu zamkowym, dzięki któremu można przejść dołem ze Starego Miasta na drugą stronę zamku, bez konieczności obchodzenia go dookoła.

Stare Miasto
Ratusz – budowla, wyglądająca na renesansową, powstała w XVI wieku z połączenia dwóch domów gotyckich. Po przebudowie ratusz miał bogato zdobioną attykę. Obecna jest ona znacznie niższa i ukształtowana w stylu klasycystycznym.
Mariánský Sloup s Kašnou – słup maryjny ze studnią wybudowany w 1715 roku jako wotum wdzięczności za ustąpienie morowej zarazy.
Kościół św. Wita – kościół w stylu gotyckim, jego budowę rozpoczęto na początku XV wieku, ukończono dopiero po wojnach husyckich.


Dawne Kolegium Jezuickie – zbudowane w latach 1568-1588, później służyło jako koszary, od roku 1889 jest w nim hotel.
Muzeum – dawne seminarium jezuickie.
Dom Jakuba Krčina – dom z około 1580 roku z malowidłami ściennymi na rozległej fasadzie.
Międzynarodowe Centrum Kulturalne Egona Schielego – w budynku dawnego miejskiego browaru z 1605 roku.

Dzielnica Latran
Dawny kościół św. Jošta ze szpitalem – w murach dawnego kościoła jest między innymi Muzeum Marionetek. Ekspozycja obejmuje marionetki, kompletne scenografie i kurtyny z XIX-wiecznych teatrów marionetek.
Dawny klasztor minorytów
Dawny Pański Browar – renesansowy browar przebudowany w końcu XIX wieku, w najstarszej części był wcześniej arsenał.
Brama Budziejowicka – jedyna zachowana miejska brama, wybudowana w latach 1598-1602.


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.
Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.


Czy na/wyjazd do Czech potrzebne sa testy?
Klub Globtrotera Warszawa napisał(a):
Właśnie została oficjalnie zniesiona kwarantanna graniczna przy wjeździe do Polski (od 28 marca). Był to w zasadzie ostatni element, który blokował nasze wyjazdy „za miedzę”, bo wiązał się z niepotrzebnymi dodatkowymi kosztami. Wobec tego my też oficjalnie potwierdzamy realizację tej wycieczki. Szczegółowe informacje pojawią się niebawem.
Pozdrawiam
Liliana Kołłątaj
Klub Globtrotera Warszawa
PolubieniePolubienie
DzieÅ dobry,
Bardzo dobra wycieczka.
JakbyÅcie PaÅstwo powtarzali na jesieni to chÄtnie siÄ wybiorÄ..
W czerwcu już mam zaplanowany urlop.
Pozdrawiam
Zofia Lang
Niewykluczone, że będzie jesienna powtórka, bo już kilka osób pytało o inny termin.
Pozdrawiam serdecznie
Liliana Kołłątaj
Klub Globtrotera Warszawa
PolubieniePolubienie