SKARBY ŚLĄSKA OPOLSKIEGO. Polska z Klubem Globtrotera

Pławniowice. Sala zielona w pałacu Ballestremów.
Foto: palac.plawniowice.pl

Śląsk Opolski to – podobnie jak reszta Śląska – rejon nieprzebranych ciekawostek historycznych i architektonicznych. Nie brak tu pałaców i zamków, których nie powstydziłyby się królewskie rody Francji czy Włoch. Gdyby spojrzeć na ich wizerunki bez podpisu, wielu z tych obiektów nie skojarzyłoby się w ogóle z Polską.
Odległość z Warszawy w okolice Opola jest już na tyle duża, że nie sposób te ciekawostki zmieścić w jednodniowej wycieczce. Proponujemy zatem dwudniowy wyjazd weekendowy. 
Zastrzegamy z góry: zwiedzanie będzie intensywne, bo chcemy zobaczyć jak najwięcej. Poniżej skrótowo trasa, a dokładniejsze opisy zamieszczamy w dalszym ciągu tekstu.

Trasa: 
1. dzień: Warszawa – Brzeg – Kopice – Sulisław – Oława 
2. dzień: Oława – Niemodlin – Większyce – Moszna – Pławniowice  – Warszawa 

Termin: 18-19. czerwca (sobota/niedziela)
* * *
Spotkanie grupy: godz. 6.30
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 22.00

Koszt:
Z Kartą Globtrotera: 460 zł
dla pozostałych osób: 485 zł
***
Dodatkowo płatne: bilety wstępu do pałaców i zamków.
Dla chętnych obiady (jednodaniowe).
***

Koszt obejmuje:
– przejazd autokarem lub busem (zależnie od liczby uczestników);
– 1 nocleg ze śniadaniem bufetowym w hotelu*** w Oławie, w pokojach 2-osobowych z łazienkami,
– obsługę pilocką i częściowo przewodnicką na całej trasie, 
– realizację programu turystycznego,
– koszty przygotowania wycieczki, 
– ubezpieczenie wycieczkowe (koszty leczenia i nieszczęśliwe wypadki),
– obowiązkowe składki na fundusze TFG i TFP,
– opłaty drogowe,
– podatki.

Kopice
Pałac w Kopicach w latach 30. XX wieku. Ilustracja pokolorowana przez Jacka Kucharczyka. Foto: serwis opowiecie.info

UWAGA !
Ponieważ mogą być osoby, które nie będą zainteresowane zwiedzaniem wnętrz,
koszty zwiedzania i biletów wstępu podajemy oddzielnie.
Podobnie z obiadami.
Przy dokonywaniu wpłat prosimy zwrócić na to uwagę i w przypadku zainteresowania wszystkimi elementami wycieczki podać je w zgłoszeniu i uwzględnić przy wpłacie. Opcje do wyboru podane są w formularzu.
***
Kalkulacja kosztów dla grupy ok. 15 osób.
Wycieczka odbywa się przy minimum 12 uczestnikach, z dopłatą do kosztów transportu (ok. 30 zł).

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 maja. Później – jeśli zostaną wolne miejsca.
Rezerwację należy potwierdzić w ciągu 2 dni od zgłoszenia opłatą rezerwacyjną w wysokości 100 zł.
Dopłata do całej kwoty – najpóźniej 10 dni przed wyjazdem.
***
W zgłoszeniu podaj: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail.
Zgłoszenie prosimy przesłać na adres mailowy: klubglobtrotera@gmail.com 

* * * * *

A oto najciekawsze obiekty na trasie.

BRZEG 
Na Starym Mieście w Brzegu szczególnie wyróżniają się zamek i ratusz. O zamku mieszkańcy Brzegu mawiają „nasz śląski Wawel”.  Trzeba przyznać, że coś w tym jest, bo nie tylko arkadami dziedzińca brzeski zamek przypomina krakowską królewską rezydencję.

Brzeg. Zamek – Muzeum Piastów Śląskich. Foto: MPŚ

KOPICE 
Neogotycki „pałac Kopciuszka” to jedna z najbardziej znanych, a jednocześnie najbardziej zaniedbanych budowli województwa opolskiego. Pierwotnie klasycystyczna budowla obecnych kształtów nabrała w drugiej połowie XIX wieku, gdy stała się własnością Joanny – „śląskiego Kopciuszka” i hrabiego Hansa Ulricha von Schaffgotsch.
Obecnie posiadłość po raz kolejny zmieniła właściciela, tym razem chyba w końcu ze skutkiem pozytywnym i szansą na odbudowę. Ze względu na stan ruin oglądanie z bliska nie jest możliwe, ale park wokół pałacu jest dostępny.

Współczesny widok zrujnowanego pałacu w Kopicach.
Foto: kopice.org

SULISŁAW
Początki Pałacu Sulisław sięgają XVII stulecia. Jednym z prominentnych właścicieli tego obiektu był Król Prus Fryderyk Wilhelm III.W 1888 roku właścicielem Sulisławia został Hans Karl Hrabia von Schaffgotsch, syn właściciela wspomnianego wyżej pałacu w Kopicach. Po II wojnie światowej pałac przejęła administracja państwowa. Często zmieniający się zarządcy doprowadzili do licznych zniszczeń. W 1978 roku przejęło go Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Od 2000 roku nieużywany pałac znów zaczął niszczeć. W 2006 roku pałac, folwark oraz park zakupiło Towarzystwo Inwestycyjne BTA, deweloper z Warszawy. Pałac został odrestaurowany i otwarty w 2012 roku. Obecnie, po gruntownej renowacji, to nie tylko jeden z najpiękniejszych obiektów regionu, ale też pierwszy pięciogwiazdkowy hotel na Opolszczyźnie.

Sulisław. W dawnym pałacu mieści się obecnie ekskluzywny hotel. Foto: archiwum Wikipedii

OŁAWA
To jedno z najstarszych miast śląskich. Jej początki sięgają X wieku. Bardziej intensywny rozwój od XII w. związany był z produkcją włókienniczą, którą wprowadzili tu tkacze walońscy. Do dziś pamiątka po nich widoczna jest w herbie miasta, w postaci białego, galijskiego koguta w czerwonym polu. Najbardziej prestiżową budowlą miasta jest dawny zamek piastowski, przebudowany w XVII wieku na barokowy pałac. Swe najlepsze chwile pałac, a wraz z nim Oława, przeżywały za czasów Jakuba Sobieskiego, syna króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery d’Arquien (powszechnie znanej jako królowa Marysieńka).

Oława. Plac Zamkowy. W dawnym zamku piastowskich urzędują władze miasta. Foto: archiwum Wikipedii

NIEMODLIN
Zamek w Niemodlinie wzniesiony został 700 lat temu przez rodzinę książęcą Bolesława I,  aby bronić ziem opolskich. Jest jednym z największych oraz najpotężniejszych zamków w Polsce. Od niedawna Zamek znów ma polskich właścicieli, którzy odkupili go od Włochów i zamierzają przywrócić mu dawną świetność, a przede wszystkim ponownie udostępnić zwiedzającym.

Niemodlin. Dziedziniec zamku. Foto: archiwum Wikipedii

WIĘKSZYCE
W miejscu starego, drewnianego dworu Maks Heyman w 1871 r. wzniósł neogotycki pałac. To między innymi istnienie tego pięknego i oryginalnego pałacu wpłynęło na budowę pałacu w Mosznie, który też obejrzymy. Tiele-Winckler, właściciel Moszny, ilekroć przejeżdżał przez Większyce, zagryzał zęby z zazdrości.😉
W 1912 roku pałac kupił Emil Phyrkosch, fabrykant z Raciborza i przekazał posiadłość na cele społeczne, w pałacu założono przedszkole.
W czasie wojny działał tam szpital dla oficerów niemieckich, potem dla żołnierzy radzieckich. Od 1946 do 1986 roku pałac użytkowany był przez Uniwersytet Ludowy.
Od 2003 roku jest własnością prywatną, a nowy właściciel współpracując z konserwatorem zabytków przywraca obiektowi świetność. 

Większyce. Jeden z najpiękniejszych pałaców Górnego Śląska, olbrzymim nakładem środków odrestaurowywany przez prywatnego inwestora. Foto: polska-org.pl

MOSZNA
Neogotycki pałac, przypominający zamek z bajek Disneya, to jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. 

Moszna. Wschodnie skrzydło pałacu. Foto archiwum Wikipedii

PŁAWNIOWICE
W roku 1798 majątek pławniowicki objął hrabia Karol Franciszek von Ballestrem. Od tego czasu, aż do stycznia 1945 r. dobra pławniowickie wraz z pozostałymi rudzko-biskupickimi pozostawały w rękach rodziny Ballestrem, która wzniosła tu w latach 1882-1885 wspaniały pałac.

Pławniowice, pałac. Foto: archiwum Wikipedii

* * * * *


Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy  potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności.

Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.
***
Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.
– – – – – – – – – – – – – – –
* W przypadku wycieczek jednodniowych oraz kilkudniowych wyjazdów klubowych nie wysyłamy do Uczestników umów.
* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 5 dni roboczych przed terminem rozpoczęcia w przypadku wycieczek autokarowych; w przypadku rajdów i wycieczek pieszych – do 2 dni przed ich terminem.
* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.
Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “SKARBY ŚLĄSKA OPOLSKIEGO. Polska z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close