UNIEJÓW

Rynek w Uniejowie. Foto: archiwum internetowe

Uniejów jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości Uneievo pochodzi z 1136 r. z bulli papieża Innocentego II. Uniejów otrzymał prawa miejskie około 1285-1290 r. od abp. Jakuba Świnki.
Centralnym punktem tego miasta jest czworoboczny Rynek, zamknięty z trzech stron XIX wiecznymi kamieniczkami, a z czwartej strony parkiem. Nad całością góruje wolnostojąca, neobarokowa wieża z zegarem z 1901 r., usytuowana obok gotyckiej kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1349 roku.

Zamek w Uniejowie. Foto: archiwum internetowe

Głównym zabytkiem Uniejowa jest okazały zamek, dawna własność arcybiskupów gnieźnieńskich. Wzniesiono go w drugiej połowie XIV w. W średniowieczu w solidnie ufortyfikowanym zamczysku chroniono arcybiskupie archiwa, księgozbiory i kosztowności. Przez stulecia zamek zmieniał właścicieli i był kilkakrotnie przebudowywany.
Obecnie w dawnym zamku arcybiskupim działa obecnie hotel ze stylową restauracją. Obiekt jest częściowo udostępniony do zwiedzania, m.in. kaplica zamkowa oraz taras widokowy na szczycie wieży. Zamek otoczony jest rozległym parkiem, którego ciekawostką są m.in. zabytkowa aleja grabowa licząca około 500 drzew i legenda o złotych monetach Uniejki. Zaś na wprost zamku stoją dwie armaty, które zamiast kulami strzelają… wodą termalną, bo jak wiadomo Uniejów to jedno z bardziej znanych uzdrowisk termalnych.

Uniejów. Armaty strzelające wodą termalną. Foto: archiwum internetowe


Do Uniejowa Klub Globtrotera wybiera się 16 czerwca 2022, przy okazji wizyty w Spycimierzu z okazji Bożego Ciała, kiedy pojedziemy tam oglądać tradycyjne dywany kwiatowe.

Informacje o tej wycieczce i innych w zakładce 👉 AKTUALNOŚCI KLUBU GLOBTROTERA

Rynek w Uniejowie. Foto: archiwum internetowe

 


Podoba Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o terminach spacerów historycznych i przyrodniczych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close