NA WSCHODNICH RUBIEŻACH. Polesie z Klubem Globtrotera

Włodawa. Mural reklamujący Festiwal Trzech Kultur. Foto: Liliana Kołłątaj

Region nadbużański przez kilkanaście miesięcy był niedostępny. Wreszcie można się tam wybrać. Toteż trzeba nadrobić zaległości z czasów przestoju. Tym razem celem naszej wyprawy będzie Polesie Lubelskie. Zagłębimy się w tereny, które niegdyś były posiadłościami Jabłonowskich, Firlejów i Sanguszków, a nawet Sobieskich. Ich siedziby przetrwały do naszych czasów, przeważnie jednak nie pełnią funkcji muzealnych, lecz zyskały przeznaczenie miejskie. Co oczywiście nie przeszkadza, by obejrzeć obiekty i ich otoczenie.

CZEMIERNIKI

To tu, a nie w Firleju, zachował się obiekt związany z możną rodziną Firlejów. Wprawdzie do środka nie wejdziemy, bo posiadłość jest obecnie prywatna, a budowle w nieustającym remoncie. Ale nawet tylko z zewnątrz warto obejrzeć jedną z rzadkich budowli typu palazzo in fortezza, malowniczo ulokowaną nad niewielkim jeziorem.

Pałac Firlejów w Czemiernikach. Foto: Liliana Kołłątaj

WŁODAWA

Polesie to podobnie jak Podlasie region styku różnych kultur. We Włodawie widać to najwyraźniej. Włodawa zaskakuje wieloma ciekawostkami, toteż będzie ona głównym celem wycieczki i spędzimy tu kilka godzin, dość dokładnie poznając miasto. Szukając śladów prawosławia zajdziemy do włodawskiej cerkwi pw. Narodzenia NMP, zbudowanej w latach czterdziestych XIX w z fundacji Augusta Zamoyskiego i porównamy ją z tymi, które dotychczas mieliśmy okazję oglądać.

Cerkiew we Włodawie. Foto: Liliana Kołłątaj

W XVIII-wiecznym kościele pw. św. Ludwika zachwycimy się dziełem świetnego twórcy doby baroku i klasycyzmu – Paolo Antonio Fontany, architekt nadworny rodu Sanguszków, obiekty zaprojektowane przez niego podziwiać można właśnie na Polesiu i Lubelszczyźnie. Ów potężny kościół wraz z klasztorem paulinów ufundował hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego Ludwik Pociej, stąd rzadko spotykany patron kościoła. Zaś historia pojawienia się paulinów we Włodawie i powstania tego kościoła wiąże się z ściśle z dramatycznymi epizodami biografii Ludwika Pocieja.

Włodawa. Kościół św. Ludwika. Foto: Liliana Kołłątaj

Zobaczymy też Synagogę i Dom Pokahalny, bardziej szczegółowo zajmiemy się historią społecznością, mniej obecnie widocznej na znanym nam dobrze Podlasiu. Świadectwa tej kultury spotkać można właśnie na Polesiu. Ponieważ obecnie w obiektach prowadzony jest remont, nie możemy zagwarantować zwiedzania wewnątrz. Jeśli okaże się to jednak możliwe, to bilety wstępu płatne będą na miejscu indywidualnie (koszt biletu normalnego: 12 zł).

Wielka Synagoga we Włodawie. Foto: Liliana Kołłątaj

LUBARTÓW

Pałac Sanguszków w Lubartowie to obecnie siedziba władz lokalnych, toteż w weekendy wnętrza nie są dostępne. Jednak nie bardzo trzeba żałować, gdyż racji tego, że zostały one przystosowane do celów publicznych, sprawiają mniejsze wrażenie niż tzw. eksteriery. Pałac przeszedł właśnie gruntowny remont i z zewnątrz prezentuje się wspaniale. Obecnie trwa porządkowanie rozległego parku.

Lubartów. Dawny pałac Sanguszków. Foto: Liliana Kołłątaj

Obiektem związanym z Sanguszkami jest też usytuowana po sąsiedzku okazała bazylika św. Anny, z przebogatym wnętrzem, zaprojektowana przez Pawła Fontanę, z którym to architektem spotkamy się wcześniej we Włodawie.

KOCK

W Kocku zerkniemy na Rynek i spojrzymy z oddali na pałac księżnej Anny Jabłonowskiej (z daleka, bo obecnie mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej).

Kock. Dawny pałac księżnej Anny Jabłonowskiej.

Dotrzemy też w miejsce, gdzie odbyła się ostatnia bitwa wojny obronnej września 1939 roku i przypomnimy postać generała Kleeberga, który został tu uhonorowany pomnikiem. To właśnie w Kocku wydał on swój ostatni wojenny rozkaz.

Kock. Globtroterzy przy pomniku generała Kleeberga. Foto: Liliana Kołłątaj

Odnajdziemy tu także miejsce wiecznego spoczynku innego, mniej znanego, a bardzo zasłużonego bohatera – Berka Joselewicza – Żyda patrioty polskiego, uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej, pułkownika wojsk polskich, oficera pułku strzelców konnych Wielkiego Księstwa Warszawskiego, Kawalera Legii Honorowej i orderu Virtuti Militari, który zginął pod Kockiem w bitwie z Austriakami.

Kock. Grób Berka Joselewicza. Foto: Liliana Kołłątaj

Trasę poprowadzi przewodniczka warszawska i mazowiecka: Jolanta Senator.

Termin: 18.09.2022., niedziela
Spotkanie grupy: godz. 7.00
Plac Bankowy, przy pomniku Słowackiego
Powrót: ok. 22.00

Zgłoszenia i wpłaty przyjmujemy do 31.08. Później – o ile zostaną wolne miejsca.

***

Koszt uczestnictwa:
Z Kartą Globtrotera: 185 zł
dla pozostałych osób: 195 zł
***

Wyjazd odbywa się przy zgłoszeniu min. 12 osób z dopłatą do kosztów transportu (ok. 15 zł)

***

Kalkulacja kosztu obejmuje:

* przejazd autokarem/minibusem turystycznym;

* realizację programu krajoznawczego; opiekę pilota i informację turystyczną na całej trasie;

* ubezpieczenie wycieczkowe.

Koszt nie obejmuje obiadu. Jednodaniowy posiłek na zamówienie dla grupy możliwy będzie Włodawie za dodatkową opłatą – 30 zł. Zainteresowanych wspólnym obiadem prosimy o wcześniejsze zgłoszenie i doliczenie tej kwoty przy wpłacie na konto.

Zgłoszenia: tradycyjnie mailowo na adres: klubglobtrotera@gmail.com
lub poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy ⏬⏬⏬

Osoby towarzyszące, dotyczy również dzieci. W przypadku, gdy wybierasz się indywidualnie w poniższych rubrykach wstaw kreski lub inne dowolne znaki.

1.

2.

Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy potwierdzenie wstępnej rezerwacji na adres mailowy podany w zgłoszeniu.Pełna rezerwacja miejsca następuje po opłaceniu całkowitej należności, której należy dokonać w ciągu 3 dni od zgłoszenia. Dane uczestników przetwarzane są tylko dla potrzeb tej wycieczki.

***

Organizatorem wycieczki jest Biuro Turystyki KLUB GLOBTROTERA WARSZAWA, wpisane do rejestru organizatorów turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie pod numerem 2314.

– – – – – – – – – – – – – – –

* W przypadku wycieczek jednodniowych nie wysyłamy do Uczestników umów.

* Dokonanie wpłaty oznacza akceptację programu i zasad wyjazdu. Ewentualnych zmian (zmniejszenie liczby zgłoszeń, zmiana nazwisk itp.) i rezygnacji można dokonać najpóźniej do 7 dni przed terminem wycieczki.

* W przypadku, gdyby wyjazd nie mógł zostać zrealizowany uczestnicy otrzymają pełne zwroty wpłat.Podobają Ci się moje pomysły tras zwiedzania? Będzie mi bardzo miło jeżeli zostawisz ślad Twojej wizyty w postaci komentarza lub polubienia i zostaniesz stałym czytelnikiem tego bloga.

Możesz także zasubskrybować bloga i otrzymywać bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową informacje o nowych artykułach oraz o trasach i terminach spacerów historycznych, rajdów i wycieczek Klubu Globtrotera.2 myśli w temacie “NA WSCHODNICH RUBIEŻACH. Polesie z Klubem Globtrotera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close